Dołącz do akcji na rzecz zniesienia wiz dla Polaków

Choć lobbujący za zniesieniem wiz dla Polaków senator Mark Kirk z Illinois przeszedł udar mózgu i musi skupić się na rehabilitacji, inni politycy, jak ostatnio demokratyczny kongresman z New Jersey Bill Pascrell, dołączają do akcji środowisk polonijnych, popierając włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program – VWP).

Nowojorski „Nowy Dziennik” uruchomił specjalną stronę, na której można oddać swój głos w ramach poparcia dla ustawy Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act (zwanymi w Izbie Reprezentantów H.R.3855 i w Senacie S.2046). Już ponad 2,700 osób poparło projekt ustawy, którą w Kongresie złożyli Barbara Mikulski ze stanu Maryland i Mark Kirk z Illinois oraz członek Izby Reprezentantów z Illinois Mike Quigley.

Ty też możesz się przyłączyć : Drop Visas for Poland

Ponadto Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) nawołuje do kontaktowania się bezpośrednio z członkami Kongresu i zachęcania ich by zostali współsponsorami ustawy lub opowiedzieli się za ustawą, gdy ta będzie poddana pod głosowanie. PAC zachęca do skorzystania z platformy POPVOX. Inicjatywę w Senacie można poprzeć tutaj, a w Izbie Reprezentantów tutaj.

Co więcej, KPA wskazuje strony, na których można znaleźć kontakt do członków Kongresu i wysłać do nich wiadomość – napisać list lub e-maila. Senatorów można znaleźć pod linkiem: http://www.senate.gov/general/contact_information/senators_cfm.cfm, a posłów: http://www.contactingthecongress.org/.

Zaproponowana ustawa przewiduje nowe kryteria włączania do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Co prawda wymaga, jak dotychczas, aby kraj, który chce zostać objęty programem VWP, miał nie więcej niż 3 proc. odmów wiz dla ubiegających się o nie obywateli. Pozwala jednak sekretarzowi  bezpieczeństwa wewnętrznego (DHS) indywidualnie włączać do tego programu kraje, które mają odsetek odmów poniżej 10 procent, jeżeli – jak to sformułowano w projekcie – dany kraj “spełnia standardy bezpieczeństwa USA”. Inaczej ma być liczony też odsetek odmów – nie na podstawie liczby aplikacji, ale aplikantów.

Zobacz: Zniesienie wiz dla Polaków coraz bliższe. Jeszcze w tym roku?

Biuro senatora Marka Kirka po jego wizycie w Polsce w styczniu br. wydało oświadczenie, że Polska jest silnym sojusznikiem USA i odgrywa decydującą rolę w operacjach NATO w Europie i na Bliskim Wschodzie.  Pomimo to, Polska należy do kilku krajów europejskich, które wciąż nie są objęte projektem ruchu bezwizowego, pozwalającym na podróż do USA bez wizy na okres do 90 dni. Amerykanie podróżują do Polski bez wiz od 1991 roku.

Poniżej zamieszczamy dane Kongresu Polonii Amerykańskiej zawierające nazwiska polityków popierających ustawę Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act na dzień 6 lutego 2012 r.

W Izbie Reprezentantów (H.R.3855):
Sponsor: Mike Quigley [D-IL]
Cosponsors:
Rep. Gary L. Ackerman [NY-5]
Rep. Dan Burton [IN-5]
Rep. Steve Chabot [OH-1]
Rep. Mario Diaz-Balart [FL-21]
Rep. Robert J. Dold [IL-10]
Rep. Michael G. Grimm [NY-13]
Rep. Brian Higgins [NY-27]
Rep. Marcy Kaptur [OH-9]
Rep. Adam Kinzinger [IL-11]
Rep. Dennis J. Kucinich [OH-10]
Rep. Daniel Lipinski [IL-3]
Rep. Gregory W. Meeks [NY-6]
Rep. Christopher S. Murphy [CT-5]
Rep. David Rivera [FL-25]
Rep. Ileana Lehtinen [FL-18]
Rep. Janice D. Schakowsky [IL-9]
Rep. Aaron Schock [IL-18]
Rep. John Shimkus [IL-19]
Rep. Edolphus Towns [NY-10]

W Senacie (S.2046):
Sponsor: Sen. Barbara A. Mikulski [D-MD] Sen. Mark S. Kirk [R-IL]
Cosponsors:
Senator Mark Begich [AK]
Senator Roy Blunt [MO]
Senator Sherrod Brown [OH]
Senator Benjamin L. Cardin [MD]
Senator Mark S. Kirk [IL]
Senator Amy Klobuchar [MN]

(Inf. wł.)

Comments

 1. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 3 marca, 2012, 16:48

  kwasniewski nim wyslal zolnierzy do iraku powinien postawic ten warunek zniesienia wiz, teraz to dane pewnie sa takie ze polska i tak sie juz kwalifikuje .

  Reply this comment
 2. Brian
  Brian 3 marca, 2012, 18:15

  No to glosujemy Panie i Panowie 😉

  Reply this comment
 3. Dragon
  Dragon 4 marca, 2012, 04:19

  Zgadzam sie tutaj z adriano
  Wogole do Iraku polskie wojska nie powinny isc
  Poszly tylko jako slugusy amerykanow , rzekomo mialy byc kontrakty dla polskich firm i co
  A odnosnie tych wiz to czy tak duzo Polakow przyjezdza do USA w celu turystycznym
  Nawet. W celu zarobkowym coraz mnie przyjedza bo sie nie oplaca
  A wydaje mi sie ze i tak ci co przyjezdzaja to i tak bardziej za praca niz tutystyka no i na wizie turystycznej mogli byc pol roku i mogli ja tu zmienic na studencka lubpracownicza no a. Jesli ta ustawa wejdzie to. Wjazd bedzie tylko na trzy miesice wiec

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 4 marca, 2012, 08:01

   bardzo milo…a adriano to mnie nazywa tutaj jedna tylko osoba- zona gorala – ewa 🙂 ( kamienica, mariensztat , babcia, pradziadek – kojarzysz?)

   Reply this comment
 4. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 4 marca, 2012, 08:31

  oczywiscie ze ci ktorzy mysla ze bedzie to ruch bezwizowy jak w obrebie unii europejskiej szybko na ziemi stana gdy wyladuja w usa. ci ktorzy kiedys narobili sobie gnoju tutaj i tak nie zostana wpuszczeni bez wzgledu na ruch wizowy czy bezwizowy.

  Reply this comment
 5. Barbara
  Barbara 30 marca, 2012, 15:17

  Witajcie nigdy nie zniosą nam WIZ ponieważ nie mamy prawdziwych męszczyzn z [jajami] jako przywódców , umieją podnosić ceny nakazywać nam pracować do śmierci ,i co nowy rząd to nowe rządy I ZNÓW POD ZABOREM jesteśmy ,czyż nie jest tak a ludzie na to pozwalają.

  Reply this comment
  • kicia
   kicia 30 marca, 2012, 15:46

   oj, Barbara, Barbara – ty tez sie potykasz… 🙂 z pisownia polska jestes na bakier ; Polka powinna pisac poprawnie po polsku – no, nie? I jeszcze jedno: tu w USA tez trzeba dluzej pracowac, by uzyskac pelna emeryture….

   Reply this comment
 6. klim z chicago
  klim z chicago 30 marca, 2012, 18:10

  a dzisiaj przeczytalem na Onecie, ze bedzie podwyzka wiz turystycznych, studenckich i pracowniczych.mieli je zniesc, a tutaj raczej podwyzka, racje masz Barbaro, a kicia sie nie przejmuj, bo sama byki robi, a innych chcialaby nauczac.

  Reply this comment
  • kicia
   kicia 30 marca, 2012, 18:58

   gdzie robie te byki?

   Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 30 marca, 2012, 19:47

   ty barani flaku czytaj co sie tutaj w kraju dzieje a nie sie oczadzasz tymi informacjami co jutro pokazuja w kinie w sochaczewie albo ile bedzie kosztowala wiza turystyczna. nie podniecaj sie, drugi raz jej nie dostaniesz :-).

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*