Cynamon nie do przełknięcia

Cynamon jest przyprawą wytwarzaną z kory cynamonowca – rośliny z rodziny wawrzynowatych. Dodawany zarówno do dań słodkich jak i pikantnych,  stanowi doskonałe dopełnienie każdej kuchni. Ma przyjemny, korzenny i słodkawy smak. Chińczycy stosowali go już 2700 p.n.e. Później zachłysnęli się nim Egipcjanie i reszta świata, a od 2001 roku amerykańska młodzież, która konsumuje go bez dodatków.  

fot. wiki commons/ Przyprawa znana przede wszystkim z korzennego zapachu jaki nadaje domowej szarlotce, może być przyczyną skurczu oskrzeli

Cinnamon challenge, bo o tym zjawisku mowa, to jedna z najdziwniejszych mód, która ok. 2001 roku zawładnęła amerykańską młodzieżą.  Każdy, kto przyjmie owo wyzwanie musi w ciągu minuty połknąć łyżkę stołową cynamonu bez popijania jakimkolwiek płynem. Zadanie jest pozornie proste, jednak cynamon ma to do siebie, że bardzo szybko wysusza jamę ustną, uniemożliwiając tym samym przełykanie.

Pierwszy filmik dokumentujący cinnamon challenge został umieszczony na youtube.com 2 kwietnia 2006 roku.

Mimo, że materiał z amatorskich filmów wideo umieszczonych od tamtej pory na portalu youtube.com dowodzi, że cinnamon challenge jest niemal niewykonalne, wśród Amerykanów nie brakuje niedowiarków, którzy wolą przekonać się o tym na własnej skórze, publikując później swoje cynamonowe dokonania w sieci. Dziwna moda nie ustaje już od ponad 10 lat.

Pozornie nieszkodliwa zabawa może jednak wyrządzić poważne szkody w organizmie. Dr Robert Zaid z Providence Hospital ostrzega, że podczas próby połykania przyprawy, drobinki cynamonu mogą dostać się do płuc, skąd bardzo trudno je usunąć. Pozostawione cząsteczki mogą z kolei doprowadzić do skurczu oskrzeli. To zaś może skończyć się nawet chwilową niewydolnością oddechową. Medycyna zna już takie przypadki.

Zobacz także: Makabryczna zabawa – dwie nastolatki nie żyją

Mimo ostrzeżeń lekarzy wiele osób nadal wierzy, że uda im się połknąć łyżkę cynamonu bez popijania płynem. Filmiki zamieszczane na portalu youtube.com cieszą się ogromną popularnością. Najsłynniejsze nagrania mają nawet ponad 9 mln odsłon, co obrazuje skalę zainteresowania. Challenge to także pierwsza podpowiedź wyskakująca po wpisaniu słowa cinnamon w google.com.

Na cinnamon challenge nie pozostaje obojętny nawet Facebook. Na portalu społecznościowym znajduje się wiele stron poświęconych temu zjawisku.

Cała historia, oprócz oczywistych skojarzeń z żarówką w ustach, karze jednak pochylić się nad przyczynami tak dziwnego zjawiska. Po raz kolejny okazuje się, że internet ma  swoją bardzo mroczną stronę.

AS

Zobacz najpopularniejsze filmy dokumentujące cinnamon challenge:

Categories: Polecamy, Społeczeństwo

Comments

 1. chris
  chris 10 marca, 2012, 16:24

  najlepsza jest GloZell 😀

  Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 11 marca, 2012, 12:28

  LOL.
  Mi to przypomina czlonkow klasy sredniej glosujacych na republikanow…Ten sam koncept i nawet wyniki te same.

  Reply this comment
 3. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 11 marca, 2012, 12:48

  ten nawet w cynamonie rogatych republkanow dostrzegl….

  Reply this comment
 4. Majenka
  Majenka 7 lutego, 2014, 14:47

  Jednak da się zjeść łyżkę cynamonu:)) Polak wszystko potrafi 😀

  http://www.sadistic.pl/czlowiek-ktory-zjadl-lyzke-cynamonu-vt107035.htm

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*