Barack Obama wydał zakaz deportowania młodych nielegalnych

Koniec z deportacjami nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci. Nowy plan Obamy, który bezzwłocznie wchodzi w życie, ma objąć około 800 tysięcy osób i dać im szansę na zdobycie pracy – poinformował Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).

fot. Fibonacci Blue/ Decyzją prezydenta Baracka Obamy wchodzi w życie nowe prawo dla młodych imigrantów

Nowy plan przewiduje, że osoby w wieku od 16 do 30 lat, które mieszkały w USA bez przerwy przez ostatnie pięć lat, będą mogły pozostać w Stanach.

Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Janet Napolitano powiedziała, że nowe prawo „nie będzie egzekwowane na ślepo i każdy przypadek będzie rozpatrywany osobno”.

Dodała też, że nagła zmiana polityki nie otwiera drogi do uzyskania stałego pobytu czy amerykańskiego obywatelstwa, i nie jest formą immunitetu ani amnestii.

Nowe prawo obejmie osoby, które:

– przybyły do USA mając mniej niż 16 lat;
– mieszkały w USA bez przerwy przez pięć lat;
– uczą się lub ukończyły szkołę średnią, lub zostały honorowo zwolnione z wojska;
– nie mają przeszłości kryminalnej;
– mają nie więcej niż 30 lat.

Po spełnieniu wyżej wymienionych wymagań, aplikanci otrzymają dwuletnie pozwolenie na pracę, które można odnawiać bez ograniczeń.

Czytaj też: USA zmieniają zasady deportacji. „To amnestia tylnymi drzwiami”

Nowe prawo przypomina założenia ustawy Dream Act, która miała być drogą do obywatelstwa dla młodych imigrantów, przywiezionych do USA jako nieletni. Ustawa nie została jednak dopuszczona do głosowania w Senacie w grudniu ubiegłego roku.

Organizacje działające na rzecz Latynosów z entuzjazmem przyjęły decyzję prezydenta. National Council of La Raza, największe stowarzyszenie Latynosów w USA, uznało krok za „rozsądny”.

Można się natomiast spodziewać ostrej krytyki ze strony Republikanów. Konserwatywny polityk Lindsey Graham już zarzucił prezydentowi, że działał za plecami Kongresu i amerykańskiego społeczeństwa.

Ruch prezydenta jest reakcją na problem nielegalnej imigracji w USA, ale także zjednaniem sobie wyborców przed listopadowymi wyborami. Jeszcze na piątek Barack Obama zapowiedział wystąpienie, podczas którego omówi wprowadzone przez siebie zmiany.

as

 

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Comments

  1. filip
    filip 15 czerwca, 2012, 16:16

    patrz ale nie dotykaj…powachaj ale nie zjedz niech Ci slinka poleci hahah pieprzenie i po co ta paplanina i co to za ustawa co w rzeczywistosci nie daje NIC

    Reply this comment
    • emilio lopez
      emilio lopez 15 czerwca, 2012, 16:40

      Filip, jak to nic nie daje?! Tylu mlodych, zdolnych ludzi bedzie mialo szanse normalnie pracowac i nie bedzie sie musialo non stop ogladac za siebie, czy tez nie czai sie gdzies ICE.
      Mam nadzieje, ze to dopiero pierwszy krok i cos nareszcie zostanie zrobione w kierunku uregulowania tej calej chorej sytuacji.

      Reply this comment
      • Bruno_Rumuno
        Bruno_Rumuno 15 czerwca, 2012, 17:00

        wybory sie zblizaja, konkurencja czuwa, statystyka spada
        cos trzeba powiedziec, szkoda tylko wszystkich tych co zasluguja na to by mieszkac, zyc i pacowac w kaju, ktory wybrali a ktory na razie traktuje ich po ‚macoszemu’
        opluwacze nich sobie dadza spokoj

        Reply this comment
        • Koziolek
          Koziolek 15 czerwca, 2012, 20:27

          Koziolek tez jest za tym aby opluwacze nie komentowali
          Bo koziolek wie ze nie wolno pluc na temat ktory jezt bardzo powazny i dotyczy duzej liczby osob
          Koziolek chcialby aby wszystkie te dzieciaki przywiezione przez rodzicow dostaly nalezne im papiery
          Bo koziolek tez jest mlidy i ma mlodych koziolow ktorzy borykaja sie z tymi problemami
          To koziolek za nich kciuki trzyma

          Reply this comment
      • stan
        stan 15 czerwca, 2012, 22:13

        Nigdy nie powinno się sotsować odpowiedzialności zbiorowej i dizecko nie powinno odpowiadać za to, że rodzice popełnili przestępstwo imigarcyjne. Tylko, wydaje mi się, że powinno to dotyczyć też tych, którzy chcą się po skończeniu szkoły średniej dalej uczyć, a jeżeli nie mają wizy studenta cudzoziemca (która i tak się wiąże z bardzo wysokimi kosztami studiów) to nie mogą dalej studiować.
        Nie posiadają numeru SS i w tym przypadku kończy się ich marzenie o zdobyciu wykształcenia. Wszelkie stypendia, wszelkie „Dream act” wspaniale wyglądają na paierze, jeżeli dochodzi do prób skorzystania z tego, młody człowiek staje bezradny wpbec biuroikratycznych prtzepisów typu „tylko dla posiadaczy numeru social security”. Znam kilkunastu conajmniej młodych ludzi, którzy tutaj wjechalirazem z rodzicami, przebywają nielegalnie i do czasu ukończenia High School nie mieli wiekszych problemów z nauką. Gorzej już było z pracą nawet na tzw. pół etatu, bo jeżeli pracodawca ,miał do wyboru młodzieńca, który mógł pracować legalnie i drugiego, który chciał pracoweać ale mógł to robić wyłącznie „na czarno” wybierał, co najzupełniej zrozumiałe, legalnego.
        Szukanie uczelni, która przyjełaby młodego czlowieka z bardzo dobrymi ocenami, ze wspaniała opinią od nauczycieli itd. kończyło się zawsze z powodu braku legalności pobytu. A co do prawa jazdy całkowqicie zgadzam się z Mariano, lepiej by nielegalny zdał egzamin i jeździł tym samochodem znając (przynajmniej teoretycznie) przepisy, niż jeździł bez prawa jazdy.
        I też jestem za tym, by obyło się bez rymowanek.

        Reply this comment
        • Bruno_Rumuno
          Bruno_Rumuno 15 czerwca, 2012, 22:37

          „”Szukanie uczelni, która przyjełaby młodego czlowieka z bardzo dobrymi ocenami, ze wspaniała opinią od nauczycieli itd. kończyło się zawsze z powodu braku legalności pobytu.””
          Niestety nie jest to prawda. Obecnie wiele uczelni nie patrzy na status. A jak juz dotyczy to nielicznych. Niestety w wiekszosci liczy sie kasa.
          Nie jestem prawnikiem ale to pozwolenie na prace, chyba wiaze sie z #SS a jezeli tak rozwiazuje to problem zdobycia prawa jazdy przez emigranta.Wiem ze sa wymagane jeszcze inne dokumenty ale… ?

          Reply this comment
          • stan
            stan 16 czerwca, 2012, 07:16

            Niestety, „Szukanie uczelni, która przyjełaby młodego czlowieka z bardzo dobrymi ocenami, ze wspaniała opinią od nauczycieli itd. kończyło się zawsze z powodu braku legalności pobytu” – jest jak najbardziej prawdą. Znam kilka przypadków, gdzie z powodu braku numeru SS odrzucano młodych ludzi w przyjęciu na studia. Zwyczajnie, nie przyjmowano papierów jeżeli brakowało tego numeru. Więc nie będę dyskutował na ten temat z kimś, któremu jak zawsze wydaje się, że wie lepiej. Gdy ktoś ma kasę, składa papiery jako student cudzoziemski, płaci wysokiem opłaty i studiuje. I to napisałem „a jeżeli nie mają wizy studenta cudzoziemca (która i tak się wiąże z bardzo wysokimi kosztami studiów) to nie mogą dalej studiować”.
            Więc może niech nikt nie zarzuca mi kłamstwa dla samej zasady, że to napisałem ja. Numer social security nie zawsze jest pozwoleniem na pracę – to raz, bo studenci mają bardzo często pieczątkę na blankiecie stwierdzającą, że nie jest to pozwolenie na pracę. Jak już napisałem, znam kilku 19 letnich młodych ludzi, którzy w tym roku kończyli High Schoole i składali papiery ma uczelnie. Papiery odsyłano im tylko i wyłącznie z powodu braku tego numeru. I stety, to jest prawda.

          • stan
            stan 16 czerwca, 2012, 07:32

            „Obecnie wiele uczelni nie patrzy na status” – Niestety, i to nie jest prawda, moge napisać wręcz, że to jest typowe polonijne ignoranctwo i zabieranie głosu w sprawie, o której się nie ma zielonego pojęcia ale dyskutuje się tylko po to, by…mniejsza z tym, po co.
            Bruno, podaj mi jeden przykład uczelni, gdzie nie wymagają statusu legalności, czyli właśnie studenta cudzoziemca – co jak napisałem wiąże się z kilka razy wiekszymi kosztami niż te, które ponosi student tutaj urodzony lub mający obywatelstwo. Może przed 2001 rokiem uczelnie przymykały oczy na status i brały tylko pieniądze, nie patrząc nawet na to, czy ktoś uczęśzcza na wykłady czy nie. Teraz każda uczelnia bez wyjątku patrzy na status. Od czasu, kiedy jeden z tych, co to wylądowali na World Tower w NY studiował pilotowanie w szkole latania na Florydzie. Co najlepsze, otrzymał wizę studencką kilka miesięcy po zabraniu go do raju przez proroka w wyniku tego samobójstwa jakie popełnił zabijając przy okazji kilka tysięcy innych osób tzw. niewiernych. Obecnie, jeżeli ktoś przebywa na wizie studenckiej i studiuje a opuści jakeiś (bodajże 30%) limitu zajęc jest skreślany z listy studentów a uczelnia ma obowiązek powiadomić o tym urząd imigracyjny, który najczęsciej bardzo szybko takiego człowieka deportuje. Więc bardzo proszę nie zarzucać mi nie prawdy jak się jest ignorantem w jakims temacie.

          • stan
            stan 16 czerwca, 2012, 07:44

            I jeszcze jedno. Chodzi mi o uczelniewyższe a nie o college, ghdzie rzeczywiście nie tak mocno przestrzega się prawa legalności. Na wyższą uczelnie, jak sie nie ma wizy studenckiej F1 nie ma się szans jak się nie ma zielonej karty lub obywatelstwa. Mało tego, wiza F1 zmusza do studiowania na tzw. full time, chyba, ze ktoś jest chory i ma ograniczone możliwości studiowania.

          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 16 czerwca, 2012, 11:50

            To jest jeden gdzie moze studiowac student bez dokumentow:
            http://wayne.edu/
            A tu drugi:
            http://www.umd.umich.edu/
            I dokladnie wiem i jestem pewny i z wlasnego doswiadczenia to wiem.

            Wiec nie z zasady i nie dla wszczynania klotni napisalem o statusie i studiowaniu, a ze jestes przewrazliwiony, jak zawsze z reszta, to juz nie moj problem a twoj.Dyskusja z toba jest trudna, gdyz zawsze chcesz miec racje.
            Ale ciesze sie ze ‚rozkladasz’ moje wpisy na elementy pierwsze szukajac jak mi tu dokopac i osmieszyc i zdyskredytowac. Wiem Wiem pewnych rzeczy sie nie zapomina 🙂 Ale to juz nie jest moja brocha :).

            Moze inni maja swoje opinie na ten temat. Jezeli wszystko rozlozysz 🙂 sam nie dasz innym szansy na zabranie glosu.Pomysl o tym gdy bedziesz ganial moje posty po Forum :)udowadniajac kradzieze, klamstwa itp rzeczy 🙁

          • Kłapouch
            Kłapouch 16 czerwca, 2012, 17:02

            I dlaczego jeżeli piszesz nieprawdę (nie ma możliwościobecnie studiowania w USA bez prawa pobytu – nie móię o kursach ngielskiego iyp. kursach, ale o normalnym studiowaniu) mam niby cie nie ganiać? (jak ty to nazywasz). Nie stosuj moralności kalego, jak Kalemu ukraść krowę to źle, jak Kali kraść to dobrze. Przeciez to ty zarzuciłeś mi nieprawdę cytuje – “”Szukanie uczelni, która przyjełaby młodego czlowieka z bardzo dobrymi ocenami, ze wspaniała opinią od nauczycieli itd. kończyło się zawsze z powodu braku legalności pobytu.”” Niestety nie jest to prawda. Obecnie wiele uczelni nie patrzy na status.- koniec cytatu.
            Powtórze raz jeszcze – nikt bez prawa pobytu w USA nie podejmie teraz w tym kraju studiów. nawet jak jest na wizie turystycznej musi zmienić status na studencki by przyjeto go na uczelnię.
            koniec kropka.
            Polska gola? Niestety, zero…

          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 16 czerwca, 2012, 17:15

            Pomieszlo ci sie. Czy bylo to zamierzone ? E nie bede pytal :)Wystarczy przeczytac kto i co napisal a kto cytowal.
            Ale nich bedzie masz racje. A ja i tak wiem swoje 🙂 o tym studiowaniu.
            Polska 0:…. . 🙁

        • kłapouch
          kłapouch 16 czerwca, 2012, 13:00

          International Student Admission
          The University of Michigan-Dearborn is committed to building a diverse learning community and welcomes applications from qualified international students and from U.S. citizens or permanent residents who have international backgrounds.
          Applicants in the following categories must provide additional information as described within the International Undergraduate and Graduate Admissions links below.
          • You are an F-1 visa student
          • You hold another temporary visa (such as F-2, H-4, B-1, B-2, L-1, L-2)
          • You hold refugee or asylum status
          • You are a permanent resident of the U.S.
          • You are a U.S. citizen who is a non-native speaker of English
          • You are a U.S. citizen who has attended high school or college outside the U.S.

          I gdzie tu jerst napisane,że można bez papierów? US citizen – czy to jest nielegal;ny student. Albo – parmanent resident of the U.S. ?
          I jak dyskutować z człowiekiem, który wie z własnego doświadczenia – z przed ilu? 30 lat?

          Reply this comment
          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 16 czerwca, 2012, 13:39

            Polska gola klapouchu czy kim tam jestes. Co z tego ze napisane, zycie jest jakie jest i kazdy sobie radzi jak moze czytaj studiuje.
            Prosilem nie ganiaj mnie juz bo i tak mnie nie zlapiesz 🙂

          • Kłapouch
            Kłapouch 16 czerwca, 2012, 14:22

            ani cie nie ganiam, ani nie chce ci niczego udowadniac, prócz tego, że w chwili obecnej aby studiować w USA trzeba mieć zgodę imigration na pobyt w tym kraju. A przykłady, które podałeś są nieprawdziwe i tyle.

          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 16 czerwca, 2012, 15:40

            no to malo wiesz klapouch

  2. tom
    tom 15 czerwca, 2012, 17:03

    Chyba wedlug pana prezydenta najlepiej bylo przyjechac do stanow bez wyksztalcenia i przez zasiedzenie dostac dokumenty. To mi tez polityka, ha ha.

    Reply this comment
    • kamil
      kamil 15 czerwca, 2012, 17:15

      O czym ty mowisz Tom? Te przepisy dotycza DZIECI przywiezionych tutaj nielegalnie przez rodzicow. Jednym z warunkow jest to, ze trzeba bylo miec mniej niz 16 lat, jak sie przyjechalo do USA.
      Wiekszosc z nich skonczyla tutaj zreszta szkoly.
      Obama madrze robi bo stwarza szanse na legalizacje ludziom, ktorzy juz tutaj zdobyli (lepsze lub gorsze) wyksztalcenie. Glupota byloby wyrzucanie ich z USA. Lepije skorzystac z mlodego potencjalu niz sobie brac na kark starszych, bez wyksztalcenia.
      A co do „zasiedzenia”: zapytaj niektorych Polakow z Belomontu co tutaj sa 20 lat bez papierow, ile im sie udalo wysiedziec.

      Reply this comment
  3. Mariano_Italino
    Mariano_Italino 15 czerwca, 2012, 17:46

    tom – baraniny sie nazarles
    jestem antyobamowcem od urodzenia ( 🙂 ) ale szacunek mu sie za to nalezy ( w systemi emgracyjnym totalnie niezgadzam sie z republikanami – rysio slyszysz to pacanie?). caly sytem emigracyjny to totalna porazka i wina za to trzeba po rowno obdzielic wszystkich politykow ( tylko niezalezny nie wyskakuj mi ze swoim rpaulem ) , obama zaczal troche czyscic ten kraj z nielegalnych kryminalistow, teraz przyszla kolej na legalizacje mlodych. dobry krok. nastepnym powinno byc umozliwienie robienia prawa jazdy wszystkim co sie chca poruszac po drogach w usa bez wzgledu na status. ciekawe kto bedzie pierwszy- chinczycy juz podrabiaja prawka praktycznie niewykrywalne flaszerstwo, materia, hologramy i inne sraty-taty, ostatnio na ohare znalezli paczuszke z 1700 sztuk tych dokumentow, podobno mozna zamawiac online za $ 100. po co chinczyk ma stowke zarobic skoro to miasto powinno ta kase miec, oni i tak jezdza i tak….

    Reply this comment
    • kicia
      kicia 15 czerwca, 2012, 21:40

      w latach 90-tych mozna bylo bez problemu uzyskac prawo jazdy, wystarczylo miec karte Social Security… wtedy nikt nie pytal czy sie posiada zielona karte, czy paszport…ale byla jedna zasada: wjazd do USA byl na wize…czyli legalny… 🙂

      Reply this comment
    • janek
      janek 15 czerwca, 2012, 22:26

      Bardzo mądrze nie ważne kto coś proponuje najważniejszym celem jest dobro emigrantów na których republikanie wieszają psy, że zabierają pracę obywatelom. Oczywiście prawo jazdy powinno być dostępne dla nielegalnych. Najwyższy czas zauważyć plusy i minusy danej parti
      żadna nie jest idealna.

      Reply this comment
    • pepe
      pepe 16 czerwca, 2012, 09:40

      czyli rasista…

      Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 17 czerwca, 2012, 16:22

      No widzisz Czarus, to sie nazywa progress.
      Moze w koncu przewidzisz na oczy i zrozumiesz 99,9% ustaw proponowanych przez nafaszerowanych worami herbacianymi republikanow i sie w koncu okaze, ze ty jestes demokrata, LOL.

      Reply this comment
  4. Koziolek
    Koziolek 15 czerwca, 2012, 23:36

    Koziolek tak czyta i czta i oczom nie wierzy , ze usluchano bruna prosby aby nie opluwano sie wzajemnie
    Koziolek jest pod wrazeniem ze wszyscy kulturalnie sie wpisuja
    Koziolek sie czieszy ze ci forumowicze tacy kulturalni sie stali.
    Koziolek pokoziolkuje troche i przekoziolkuje na swoj portal
    Koziolek zapomnial podziekowac za kulturalne wpisy dotyczace przeciez waznego tematu

    Reply this comment
  5. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 16 czerwca, 2012, 08:19

    dodam jeszcze tyle, ze troche szkoda ze ta ustawa a’la dream act nie przeszla przez kongres tylko jest prezydenckim „nakazem”. teoretycznie gdyby romney zostal prezydentem moglby ta ustawe zniesc ….

    Reply this comment
  6. janek
    janek 16 czerwca, 2012, 09:18

    Bardzo mądzrze Mariano niekiedy trzeba zauważyć co jest pozytywne całkowicie się zgadzam ! A teraz relaks: POLSKA GOLA!!!!!!! POLSKA GOLA !!!!!!!! szkoda naszych miłych sąsidów POLSKA GOLA! Miłych wrażeń podczas oglądania!

    Reply this comment
  7. Tom
    Tom 17 czerwca, 2012, 12:14

    Czesc wszystkim, ciekawy jestem kiedy ta usatwa wejdzie albo kiedy bedzie ta kandydencja. Ja jestem tu juz 7 lat i mam 21 prawie lat. Skaczylem tu od poczatku High School, i zaczelem College bez papierow, juz 2 lata. Ale teraz robie jeden semestr przerwy bo musze kase uzbierac bo tez sie przeprowadzam. A czytalem tam wasze komenty, czy to prawda ze trza byc full time zeby dostac te papiery moze w przyszlosci ? Bo tam niepisalo nic full time tylko pisalo ze trzeba bylo uczeszczac do high school. Bo kto by mogl isc do szkoly na full time na 4 klasy co kosztuje najmniej 2400$. I miec czas na nauke i co najwazniejsze, zarobic ta kase na ta szkole. Conajwyzej max 3 klasy.

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 17 czerwca, 2012, 13:50

      jesli skonczyles chocby 2 lata jakiejkolwiek szkoly w usa powinienes byc w stanie przeczytac materialy zrodlowe dot ustawy a nie wypytywac o sczegoly zmurszalych dziadkow z polonijnego forum . a jesli jestes gamoniem ktory w wieku 21 lat i 7 lat zycia tutaj nie potrafi czytac, to lepiej wracaj w to swije kieleckie i qwa siej, siej tomus. sam widzisz po tym forum ze ten kraj ma nadwyzke pustakow

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*