Anderson Cooper śmieje się z dyngusa. Polonia znów obrażona

Polacy należą chyba do najbardziej wrażliwych i ponurych narodów na świecie. Średnio co kilka miesięcy pojawiają się protesty i żądania przeprosin, za „wyrządzone nam krzywdy i obelgi”. Tym razem Polonia oburzona jest faktem, że Andreson Cooper nie potrafił opanować śmiechu, mówiąc o zwyczajach związanych ze śmigusem-dyngusem. I choć dziennikarz sam stał się przedmiotem żartów, porównujących go do chichoczącej 12-latki, niektórzy wciąż nie potrafią się nawet uśmiechnąć.

fot. YouTube-CNN/ Anderson Cooper naraził się Polonii żartami ze Śmigusa Dyngus

W satyrycznym segmencie swego programu Anderson Cooper mówił przed kilkoma dniami o polskiej tradycji śmigusa-dyngusa, obchodzonej w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. „Dyngus Day” obchodzony jest także przez Polaków mieszkających w USA oraz Amerykanów o polskich korzeniach. Gospodarz popularnego programu emitowanego na antenie CNN nie krył, że polskie zwyczaje – podobnie jak i większości Amerykanów – były do tej pory raczej nieznane.

W segmencie nazwanym „RidicuList” Cooper pokazuje kilka materiałów wideo, na których widać Polonusów tańczących, żartujących i spożywających napoje wyskokowe. Dziennikarz zabiera widzów m.in. do Buffalo, które nazwane jest „światową stolicą dyngusa”. Kiedy lektor tłumaczy na czym polegają dyngusowe zwyczaje oblewania wodą i smagania baziami (w języku and. pussy willow) Cooper zaczyna się śmiać. Prezenter (nie po raz pierwszy) ma wyraźny problem z opanowaniem chichotu przypominającego bardziej 12-letnią dziewczynkę, niż dorosłego mężczyznę. Cooper walcząc z atakiem śmiechu mówi: „this is so stupid” (to jest takie głupie).

Komentarz dziennikarza przez Polonię został uznany za naśmiewanie się i obrażanie polskich tradycji. Sam Cooper w środę przeprosił za incydent, przekonując, że słowo „głupie” odnosiło się do niemożności powstrzymania śmiechu w czasie programu, nie zaś polskich zwyczajów.

Oburzone polonijne organizacje wezwały do bojkotu CNN i domagały się przeprosin. Nawet po ich wystosowaniu Anderson Cooper dowiedział się od internautów, że jest ignorantem i chamem.

Po raz kolejny więc Polonia rozpętała burzę i zadęła w patriotyczny ton. Niestety, ponownie udowodniła także, że zupełnie nie ma poczucia humoru.

Zobacz: Prezydent Ohio State University przeprasza za antypolski żart 

Seth Meyers żartuje z kapitana Wrony, czyli jak Polacy nie mają poczucia humoru

Z czego jak z czego, ale ze śmigusa-dyngusa śmiać się przecież można. Nawet chichocząc jak 12-latka po spotkaniu z Justinem Bieberem. I nie oszukujmy się: ganianie się z wiaderkami wody i baziami w ręku nie należy do najpoważniejszych polskich zwyczajów.

Magdalena Pantelis

 

 Kup artykuł

Categories: Opinie, Polecamy, Wideo

Comments

  1. gadzio
    gadzio 12 kwietnia, 2012, 15:35

    Ja się śmieję z prostactwa Jankesów – wystarczy tylko popatrzeć na wybory 2-letnich missek. Zgroza i żenada.

    Reply this comment
  2. Brian
    Brian 12 kwietnia, 2012, 15:38

    A ja sie z nim w pelni zgadzam. Dla mnie to tez jest smieszne jak i glupie.

    Reply this comment
    • klim z chicago
      klim z chicago 12 kwietnia, 2012, 16:25

      ja tez sie smieje z tego poganskiego zwyczaju, powinien jeszcze dodac:”poganski narod, poganskie obyczaje” jak to zostalo ujete w filmie „Krzyzacy”.

      Reply this comment
      • kicia
        kicia 12 kwietnia, 2012, 20:52

        a ty, klim-ku, z jakiego narodu sie wywodzisz ?

        Reply this comment
        • klim z chicago
          klim z chicago 14 kwietnia, 2012, 18:00

          oczywiscie ze polskiego, ale tez wyzwolilem sie z poganstwa, takze jestem czystym Polakiem bez zadnych nalecialosci poganskich.

          Reply this comment
          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 14 kwietnia, 2012, 18:18

            🙂 „czysty polak ” ” wyzwolony z poganstwa”:-) wezcie tego jehowego prostaka na jakies przymusowe leczenie.
            ty jestes czystej krwi burakiem pastewnym

          • kicia
            kicia 14 kwietnia, 2012, 18:19

            klim-ku, nie zapominaj, ze po polsku nazwa swiat nie wywodzi sie z poganstwa, chyba, ze Wielkanoc wg ciebie cos innego znaczy.. 🙂

          • klim z chicago
            klim z chicago 14 kwietnia, 2012, 18:42

            Po polsku tak, przyznaje ci racje, a jednak nie zmienia to faktu, ze maja one poganskie korzenie.nigdzie w ewangeliach nie jest napisane zebysmy ten dzien swietowali w takiej formie jak to ma miejsce teraz (jajeczka, zajaczki, smingus dyngus).Po angielsku jednak nazwa tych swiat zdradza ich pochodzenie.

          • klim z chicago
            klim z chicago 14 kwietnia, 2012, 18:46

            Parafianie, miales mnie nazywac Badaczem Pisma Swietego, nie pamietasz?

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 14 kwietnia, 2012, 19:36

            nie nie pamietam, zacytuj kiedy i co napisalem . czekam

  3. emilio lopez
    emilio lopez 12 kwietnia, 2012, 16:16

    Ele gosciu ma smiech, ja nie moge!
    Ja sie tam nie czuje obrazony. Dyngus to zasadniczo zabawny zwyczaj i rozumiem, ze dla cudzoziemcow moze byc smieszny.
    A swoja droga wielu Polakow nabija sie ze zwyczajow innych narodow, w tym amerykanow, i jest OK.
    Wiecej luzu narodzie!

    Reply this comment
  4. freak_O
    freak_O 12 kwietnia, 2012, 16:21

    bo to jest idiotyczny zwyczaj, wiec nie dziwie sie ze rozbawilo go to do lez, poza tym sami wiecie i doskonale znacie przypadki zmutowania smingusa w postaci idiotow biegajacych z galonowymi wiadrami! a ci smutni wiecznie pograzeni w zalobie „dzialacze polonii” niech zaczna wreszcie sie usmiechac i zrobia cos pozytecznego dla Polonii.

    Reply this comment
  5. GOMER
    GOMER 12 kwietnia, 2012, 17:25

    PRZYJDZ AMERYKANSKI HAMBURGERZE DO NAS NA DYNGUS DAY TO ZOBACZYSZ ROZGI POTRAFIA.OD RAZU BY TEN SZTUCZNY USMIESZEK ZSZEDL BY Z TWOJEJ WYSZLIFOWANEJ FACJATY.CHYBA W LUSTRZE SIE NIE PRZYGLODAL BO BY SIE PRZESTRASZYL ZABKOW WYSZLIFOWANYCH GRZYWKI KENA I SZTUCZNEGO WYRAZU FACJATY.ZAPROSCIE GO NA DRUGI ROK Z MILA CHECIA STANE NAPRZECIW NIEGO Z ROZGA I WIADREM WODY!!

    Reply this comment
  6. Maxi
    Maxi 12 kwietnia, 2012, 19:57

    wstyd to miec takie poronione polonijne organizacje 🙁

    Reply this comment
  7. Brian
    Brian 12 kwietnia, 2012, 20:23

    Dlatego nie utożsamiam się z Polonią. Mimo ze w USA mieszka 10 mln imigrantów i Polskiego pochodzenia to wiekszosc z nich nie uczestniczy czynnie w takich obchodach czy glupich demonstracjach. Cale szczescie ze nie trafilem do Chicago, a moglem…

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 12 kwietnia, 2012, 21:59

      brian, czujemy sie zaszczyceni ze doznalismy zaszczytu twojej obecnosci na tym skromnym polonijnym portalu…

      Reply this comment
      • Bruno_Rumuno
        Bruno_Rumuno 13 kwietnia, 2012, 20:46

        Pisz tylko o sobie pajacu

        Reply this comment
        • Mariano_Italiano
          Mariano_Italiano 14 kwietnia, 2012, 05:43

          chyba nie myslisz ze myslalem o jakis gniotach typu ty czy ‚ciekawy” 🙂 „my – forum” to kategoria nieosiagalna dla was 🙂

          Reply this comment
          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 14 kwietnia, 2012, 09:55

            A mnie forma „my” sie kojarzy z forma towarzyska popularna wsrod towarzyszy i lub faszystow jezeli o tej formie piszesz to masz racje jest to kategoria nieosiagalna dla mnie wiec bawcie sie dobrze towarzyszu maiano

          • pepe
            pepe 14 kwietnia, 2012, 11:59

            Mariano,ile twoja matka musiala sie sniegu nazrec,ze takiego balwana urodzila ????

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 14 kwietnia, 2012, 12:24

            Twoje skojarzenija sa rownie ubogie I plytkie ja ty sam….

          • pepe
            pepe 14 kwietnia, 2012, 12:50

            Plytko to ty masz pod deklem 🙂

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 14 kwietnia, 2012, 14:38

            Az tak cie to rozbawilo…hmmm i to ty o plyciznach chcesz dyskutowac tak ? 🙂 smiesxzniejsze jest to ze znow jehowy pomiocie na stary nick wrociles ale swojego czeresniactwa nie ukryjesz

          • ciekawy
            ciekawy 14 kwietnia, 2012, 17:03

            czarus znowu mnie wzywasz 🙂 rozwin niedokonczony temat ktory zaczales pare tygodni temu jak to z zona przez lozeczko zdobyli „papiery” to bylo dobre deklu 🙂 nie marudz o gnidach bo dostales je jak byles sutenerem i ciazy na tobie ta trauma czarus 🙂

          • ciekawy
            ciekawy 14 kwietnia, 2012, 17:12

            a tak na marginesie czarus to popros swoja sponsorke co dala ci papiery zeby pozwolila ci poglaskac pieska nie jestes w moim typie i nie ten typ szanuj swe zwieracze trzymaj higiene i proszki na noc nie zapomnij 🙂

  8. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 12 kwietnia, 2012, 22:10

    bardziej idiotyczne jest transmitowanie przez wszystkie stacje telewizyjne jakiegos zwierzaka ktory pokazuje jak dlugo zima jeszcze potrwa a cala ameryka tym sie podnieca.
    nie wiem kogo reprezentuja te organizacje polonijne ale na pewno nie mariano italiano, jak mozna o taka pierdule takie larum podnosic.

    Reply this comment
  9. yur
    yur 13 kwietnia, 2012, 14:11

    Witam, czy ktoś z Was zaliczył wiadro wody wlane przez otwarte okno jadąć samochodem?

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 13 kwietnia, 2012, 18:22

      Jurus, zgaduje ze ty zaliczyles.opowiedz nam ta historie , z niecierpliwosci juz nogi krzyzuje…

      Reply this comment
    • Maxi
      Maxi 14 kwietnia, 2012, 17:26

      nie zaliczylam 🙂
      ale rozumiem, ze Ty albo zaliczyles albo komus takiego dyngusa sprawiles 🙂

      Reply this comment
  10. Patron W.
    Patron W. 14 kwietnia, 2012, 13:05

    Rozmaitości cieszą ludzi. Kto sie cieszy ten mniej grzeszy.
    Nie wiem czy to prawda ale tak mówią.
    Kogoś śmieszy taki tekst, znalazłem na innym portalu:
    „Piłem w Spale, spałem w Pile
    i to jak narazie tyle.
    W tyle nie mam bo kolesie gun-a
    zakopali w lesie.
    Poszum w trawie, dajmy na to
    i wakacje z małolatą
    pod gwiazdami nocką ciemną
    a za dnia z inną królewną.
    Koń się kłania, muza gra
    irokez kolory ma!”

    Reply this comment
  11. Maria
    Maria 14 kwietnia, 2012, 16:24

    Poor american man. Poland is country with tradition and great history. US has history so ….short. Theirs monuments are …200…300 years old ? What is ?
    Nothing.
    Poland monuments and history has 2000 years.

    Reply this comment
    • krolik
      krolik 14 kwietnia, 2012, 17:17

      Liczy sie przyszlosc nie przeszlosc…

      Reply this comment
    • klim z chicago
      klim z chicago 14 kwietnia, 2012, 17:57

      Mary, pisz po polsku, bo to polskie forum, jak mam ci odpowiedziec, jka nie wiem co napisalas.

      Reply this comment
      • kicia
        kicia 14 kwietnia, 2012, 18:20

        a ja wiem 🙂

        Reply this comment
        • yur
          yur 15 kwietnia, 2012, 10:32

          Ja też wiem, panel sterowania–>zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych (pod zegar, języki i region)–>zmień klawiatury–>Dodaj…
          następnie szukasz polski programisty i zaznaczasz–> ok
          potem ustaw „Język domyślny” na polski programisty.
          Jak to powiedział wieszcz, polacy nie gęsi i swój język mają.
          Co z tego jak inni go zeszmacają.

          Reply this comment
      • Mariano_Italiano
        Mariano_Italiano 14 kwietnia, 2012, 18:27

        to moze lepiej dla ciebie gdyz ona pisze (toefl-a to moze by zaliczyla na jakies 60..)…)o czasch poganskiej polski, jakze obcej tobie i twoim przodkom :-).
        swoja droga z tymi 2 tysiacami lat to zaszalala troche…

        Reply this comment
  12. SARA
    SARA 15 września, 2015, 10:58

    co kraj to obyczaj ,nie mam nic przeciw tej tradycji ,dla mnie jest glupie i szmieszne ich Halloween ,trupimi czaskami i szkieletonami dekorowane domy,
    kompetny idiotyzm ,jak to jankesy lubia smierc i sie jej nie boja
    tez ich cmentarze sa brzydkie a pamieci szacunek dla zmarlych zasluguje jedynie na pogarde,ich fast food ,to najwieksze dziadostwo i smakuje jak guma do zucia
    mnie jankesy niczym nie imponuja ,uboga kultura i bylejakosc wszedzie czar Ameryki pryska ,jak widzi sie brudnych bamow zebrzacych i zyjacych na ulicach

    Reply this comment
  13. Sabrina
    Sabrina 15 września, 2015, 11:06

    Stany to kraj zludzen i zgnilizny moralnej ,kolorowch ras i nierobow zyjacych na koszt podatnikow , miliony obywateli zyje wskrajnej biedzie i mieszka w slumsach

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*