Amerykanie chcą przywłaszczyć sobie barak z Birkenau

W 1989 roku Polska wypożyczyła Stanom Zjednoczonym jeden z baraków z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Termin zwrotu unikalnego zabytku upłynął ponad dwa lata temu. Waszyngtońskie muzeum Holocaustu ignoruje listy i prośby o oddanie zabytku. Co więcej, środowiska żydowskie w USA przekonują by nie zwracać Polsce zabytkowego baraku.

fot. Wiki Commons - Adam Zivner/ Pozostałości po barakach w obozie Birkenau

Sprawa, którą opisuje na swych łamach dziennik Rzeczpospolita, wywołała w polskich mediach wielkie oburzenie. Rz pisze, że barak z obozu Birkenau wypożyczono Amerykanom w 1989 roku na okres 10 lat. Potem umowę przedłużono na kolejne 10. Jak pisze dziennik od ponad dwóch lat Polska bezskutecznie usiłuje odzyskać zabytek. Waszyngtońskie Muzeum Holocaustu, gdzie znajduje się barak, nie odpowiada jednak na prośby i listy.

Co więcej, według „Rz” placówka mobilizuje amerykańskie środowiska żydowskie aby domagały się pozostania obiektu w Stanach Zjednoczonych. Takiego zdania jest m.in. Elie Wiesel, ocalały z zagłady w Auschwitz rumuński Żyd, laureat pokojowej Nagrody Nobla. W niektórych mediach pojawiają się nawet sugestie, że „Polacy jako współodpowiedzialni za Holocaust nie mają prawa opiekować się obiektem”.

Sprawą poirytowany jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. „Przedmioty związane z Holokaustem nigdy nie będą przedmiotem targów” – powiedział dziennikowi Cywiński. „Szanujące się muzeum zwraca wypożyczone obiekty. To podstawowa zasada w tej branży” –dodał.

Głos w tej sprawie zabrał także Władysław Bartoszewski, który w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreślił, że to nie w Waszyngtonie mordowani byli ludzie, i to nie Waszyngton jest wielkim cmentarzem. „Niech więc sobie tego prawa nie uzurpuje” – powiedział gazecie były więzień Auschwitz.

Prof. Bartoszewski podkreślił, że jeżeli amerykańskie muzeum nie zmieni swego stanowiska i nie zwróci baraku, będzie to oznaczało koniec współpracy Polski z muzeami żydowskimi na całym świecie.

mp


Categories: Polecamy, Wydarzenia

Comments

 1. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 28 lutego, 2012, 21:21

  o nie, miarka sie przebrala, tak jak indianie skalpy zbierali tak i ja pejsy bede scinal i do paska przypinal jesli nie oddadza baraku. powinni napisac list o barak do baracka

  Reply this comment
  • Ali
   Ali 28 lutego, 2012, 23:08

   Mamy wspolna historie, mieszkalismy na jednym obszarze. Kiedy los porozrzucal poszkodowanych w rozne strony, to az sie prosi, by byc wzajemnie zyczliwym. Chyba bylo niedawno dofinansowanie utrzymania terenu bylego obozu ze strony amerykanskiej, a nie kazdego stac na eskapade za ocean, to dlaczego nie mozemy wydzierzawiac w dalszym ciagu? Czy stac nas samodzielnie na utrzymanie wszystkich pamiatek przeszlosci, bez dofinansowan z zagranicznych zrodel. Czy nie wydaje sie, ze jestesmy „nieuzyci”.

   Reply this comment
   • Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 29 lutego, 2012, 07:03

    w mysl twojego „rozumowania” niech muzeum narodowe w wawie pozyczy kilka obrazow z np art museum chicago i pokaze pozniej tzw „wala” tlumaczac ze nie wszystkich stac na przyjazd do chicago zeby wybitnych artystow ogladac.

    Reply this comment
    • 12
     12 29 lutego, 2012, 13:13

     ty nie badz taki do madry
     ja ci radze dobrze

     Reply this comment
     • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 29 lutego, 2012, 18:21

      rozumiem, postaram sie byc glupszym, wtedy sie lepiej zrozumiemy…

 2. klim z chicago
  klim z chicago 28 lutego, 2012, 21:26

  a niech sobie wszystkie wezma, moze skonczy sie szkalowanie Polakow za obozy koncentracyjne, a w polskiej prasie powinno sie wtedy pisac o amerykanskich obozach koncentracyjnych.

  Reply this comment
 3. boomo
  boomo 29 lutego, 2012, 06:28

  trzymaja ,bo jest to wzorzec jak budowac domy,wszyscy inzynierowie budowlani biora przyklad z tej konstrukcji no i buduja domy jakie widzimy , ale baza jest ta sama.
  A propos to dobrze ze Polska nie ma duzo ropy bo pewno tez by i nas byli ich zolnierze niosac pokoj

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 29 lutego, 2012, 18:24

   boomo, ty mnie zawsze rozwalisz czyms. powiedz tylko jedno- piszac a propos , a propos czego ty piszesz o zolnierzach i ropie naftowej?

   Reply this comment
 4. dyzio marzyciel
  dyzio marzyciel 29 lutego, 2012, 20:10

  Nie chodzi o targi czy zatargi tylko o korzystną dla obu stron decyzję zgoła finansową:
  by pozostawić ten obiekt osobom chętnym do opieki (…) za odpowiednią rekompensatą. Bracia (starsi w wierze) wciąż ponawiają żądanie 60 kawałków, gdż chodzi o restytucje mienia.
  Gdyby tak skompensować te roszczenia…
  P.S. Nikt na serio nie zaprzestanie ujadania o obozach, nie ma to sensu; dojrzewają nowe pokolenia wykształcone na przykładach o których tylko podczas „marszu żywych” słychać prawdziwie.

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 29 lutego, 2012, 21:32

   hmmm, jak tutaj milczec..
   dyzio co oznacza 60 kawalkow? miliony miliardy ? , to raz , dwa piszesz zeby skompensowac roszczenia, domyslam sie ze slowa ci sie pomerdaly i masz na mysli zrekompensowac , trzecia sprawa co znaczy „ujadanie o obozach” ty chyba nie wiesz co to bylo i ile dla wielu znaczy, nie tylko zydow ale i polakow , romow etc. a ty prymitywie piszesz o „ujadaniu”. czy twoj jezyk jak serio az tak ubogi ze nie znajdujesz innego slowa? ostatnie zdanie to moze ktos powinien przetlumaczyc na jakis jezyk – jakikolwiek, nawet jidysz, czytalem go kilkakrotnie i ten belkot w zaden sposob sie kupy nie trzyma- „dojrzewaja nowe pokolenia wyksztalcona na przykladach o ktorych tylko podczas marszu zywych slychac prawdziwe”-
   genialne.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*