Zielono mi! Przed nami Dzień św. Patryka

17 marca, w Dzień św. Patryka, świat staje się zielony. Największe rzeki w Stanach Zjednoczonych mają tego dnia kolor zielony. Drużyny, które nie mają nic wspólnego z zielonymi barwami, ubierają tego dnia zielone stroje. We wszystkich barach tego dnia serwowane jest zielone piwo. Jednym słowem, króluje symbol trójlistnej koniczyny. Żaden naród tak hucznie, barwnie i ciekawie nie celebruje swojego święta narodowego jak Irlandczycy.

fot. Rzeka w Chicago w Dzień św. Patryka

17 marca zielenieje z zazdrości pół świata, bo tutaj w Stanach odbywają się największe parady związane ze świętem. A my mamy to szczęście, że akurat tutaj jesteśmy i możemy czynnie uczestniczyć w tym szaleństwie. Nie ważne, w jakiej części Stanów mieszkacie. Na pewno będziecie mieli okazję oglądać którąś z licznych parad. Albo wieczorem przy kuflu zimnego, zielonego piwa wypić zdrowie szanownego solenizanta. Ja nie muszę jechać daleko. W centrum Chicago 12 marca odbędzie jedna z większych imprez tego typu. Festiwal rozpocznie się o godzinie 10:45 rano tradycyjnym malowaniem Chicago River na zielono. Parada wyruszy z Balbo Ave i Columbus Dr. w Grand Parku o godzinie 12:00 w południe. Podążać będzie na północ z Columbus do Monroe. Najlepsze widokowe miejsca są przy fontannie Buckingham Fountain na Congress Dr.

Jeżeli mieszkacie w okolicach Bostonu w stanie Massachusetts, to jesteście prawdziwymi szczęściarzami. Tam też hucznie obchodzi się to święto. 16 procent społeczeństwa tego miasta stanowią Irlandczycy. W związku z tym podchodzą do uroczystości bardzo entuzjastycznie. Boston zaczyna świętować dużo wcześniej. Cały tydzień poprzedzający Dzień św. Patryka odbywają się tu zorganizowane imprezy – wybierany jest najlepszy zespół, orkiestra. W barach i restauracjach serwowane będą irlandzkie przysmaki przygotowane przez szefów kuchni, którzy specjalnie na tę okoliczność przyjadą z Irlandii. Na ulicy 75 Chestnut odbędzie się konkurs na najlepszy irlandzki kostium. Nagroda? Beczka piwa!

fot.The Canadian Press, Graham Hughs, AP/ Na odbywających się w całych Stanach paradach nie może zabraknąć prawdziwych entuzjastów święta…

Na 16, 17 i 18 marca w Boston’s House of Blues na Lansdowne St. w pobliżu Fenway Park zaplanowano koncerty Dropkick Murphys. Natomiast parada odbędzie się w niedzielę 20 marca od godziny 13:00. Wyruszy z Broadway Station.

Washington D.C także może pochwalić się licznymi imprezami związanymi z tym świętem. Najbardziej znanym jest Shamrock Festiwal na RFK Stadium, który odbędzie się w niedzielę 13 marca (od godz. 12:00 w południe do 15:00). Przemieszczać się będzie ulicą Constitution Ave, na wysokości od 7. do 17. ulicy. Organizatorzy imprezy doradzają skorzystanie tego dnia z publicznych środków transportu. Myślę, że jest to dobry pomysł we wszystkich dużych metropoliach. Po co mamy utknąć w korku, tracić czas i nerwy jak możemy dojechać na miejsce metrem.

fot. …ani zielonego piwa

Jeżeli jesteście Nowojorczykami możecie wybrać się na paradę 17 marca. Rozpoczyna się na 44. ulicy o godzinie 11:00 rano. Przemieszczać się będzie Fifth Avenue, obok St. Patrick’s Cathedral, następnie 50. ulicą, 83. i 86., gdzie zakończy się około 16:30-17:00. Najlepszy widok rozpościera się ze schodów Metropoliton Museum of Art na 83. ulicy. Polecam.

Jednak najlepiej mają ci z Was, którzy mieszkają w Los Angeles. Nie myślę tutaj o paradzie, bo parady mamy wszyscy. Ale u Was jest ciepło i macie imprezy na plaży! Na jednej z nich, Redondo Beach, wystąpi DJ, ale będzie także muzyka na żywo – samba albo muzyka lat 80-tych. Do wyboru do koloru. Nie, właściwie to kolor zielony jest jedynym słusznym na ten dzień – zielone piwo za 2 dol. Na plaży Manhattan Beach też podobne atrakcje. A wszystko to 17 marca w St. Patrick’s Day. Natomiast parada w LA odbędzie się 12 marca… także na plaży! Hermosa Beach zaprasza od godziny 11:00 rano do 19:00. Obowiązywać będą tzw. happy hour-dwa drinki w cenie jednego. Zielona Margarita, wszelkie zielone drinki i oczywiście nieodzowne zielone piwo. Ja chcę do LA!

Agnieszka

Categories: Podróże

Comments

 1. Kamila
  Kamila 10 marca, 2011, 12:52

  Dobre wiadomosci dla smakoszy piwa.

  Reply this comment
 2. hanna wodzynska
  hanna wodzynska 10 marca, 2011, 14:47

  Super tradycja. Przynajmiej cos wesolego i milego.A nie ciagle biadolenie i smutki))

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*