0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPodróżeZagubiony bagaż na lotnisku – co teraz?

Zagubiony bagaż na lotnisku – co teraz?

-

Każdy klient linii lotniczych oczekuje, że będzie obsłużony na najwyższym poziomie. Często jednak okazuje się, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jednym z problemów jest właśnie problem z bagażem, który w niewiadomych okolicznościach nie trafił do celu wraz ze swoim właścicielem. Może zostać uszkodzony, może się zagubić, może również dolecieć na miejsce wybrakowany. Co wtedy należy zrobić? Do kogo należy się zgłosić? Ile pieniędzy można odzyskać? 

Szacuje się, że w ciągu roku liczba bagaży na pokładach samolotów wynosi nawet około 3 miliardów sztuk. Aby przewieźć tak dużą liczbę bagaży, lotniska i przewoźnicy muszą korzystać z zaawansowanych systemów informatycznych. Logistyka jest wtedy najważniejsza – bez niej można zapomnieć o właściwej organizacji pracy, dlatego też w dużych portach lotniczych stosuje się zaawansowane rozwiązania technologiczne. Zwykli klienci lotnisk nie widzą tego, co dzieje się z ich bagażami, a dzieje się naprawdę dużo, a w takim galimatiasie nieraz łatwo o pomyłki.

REKLAMA

Nawet 35 milionów zaginionych walizek rocznie
Tyle właśnie sztuk bagażu w skali całego świata nie podąża tam, gdzie trzeba. To aż 100 tysięcy sztuk bagażu dziennie, więc widać, że skala jest tutaj naprawdę znaczna. Przeważnie przyczyną problemów jest nieuwaga pracowników lotniska, którzy źle przyporządkowują bagaż; kłopoty może także sprawiać system informatyczny odpowiedzialny za oznakowanie walizek. Na załadowanie wszystkich toreb do samolotu pracownicy mają zwykle od 60 do 80 minut. To bardzo mało czasu, wliczając w to dodatkowo dostarczenie bagażu i jego włożenie do samolotu. Podobnie, jak za bagaż zaginiony, także za ten zniszczony, przysługuje odpowiednie zadośćuczynienie, chociaż stosowane są tutaj różnego rodzaju procedury, dlatego nie zawsze pieniądze otrzymuje się do ręki.

Uwaga na nalepki na walizkach
W wielu przypadkach problemom z zagubionymi walizkami nie można zapobiec. Jest kilka sytuacji ryzyka, które wywołane są przez samego właściciela bagażu. Dotyczy to w szczególności starszych nalepek na walizkach, które pozostawione są przez podróżnych na pamiątkę. Jeżeli skaner na lotnisku natrafi na taką nalepkę, może ją odczytać błędnie i tym samym skierować bagaż na zupełnie inną taśmę, co w efekcie skutkuje wysłaniem go do całkowicie innej lokalizacji i zagubieniem. Dlatego po każdej podróży należy obowiązkowo usunąć wszystkie stare nalepki i zawieszki z walizki, żeby nie narobić sobie z nimi problemów. Wprawdzie za ich usunięcie odpowiedzialny jest pracownik przyjmujący walizki na lotnisku, jednak o przeoczenia nie jest wcale tak trudno.

Problemy z przesiadkami
Ryzyko zagubionego bagażu jest wyższe także w sytuacji, gdy podróżuje się z przesiadkami. Wtedy obsługa lotniska również ma niewiele czasu na to, żeby posortować wszystkie bagaże i wysłać je do odpowiednich miejsc. To powoduje, że bagaż może trafić do nieodpowiedniego luku bagażowego. Niestety, w takim przypadku sam właściciel bagażu nie ma wpływu na działania pracowników lotniska, dlatego pozostaje tylko zaciskać kciuki, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i walizka będzie czekała do obioru na lotnisku docelowym.

Kiedy oczekiwać na rekompensatę od linii lotniczych?

Wielu regularnych bywalców lotnisk styka się zarówno z praktykami wypłaty pieniędzy za zniszczony bagaż od ręki, jak i również ze skomplikowanymi procedurami reklamacyjnymi, które ciągną się nieraz miesiącami. Trudno prognozować, na jaką formę akurat się trafi, ale lepiej przygotować się na najgorsze, ponieważ coraz więcej przewoźników stara się zniechęcać swoich klientów do walki o należne im pieniądze.

Zgodnie z przepisami za bagaż, który został utracony bezpowrotnie, podróżnikowi należy się zryczałtowane odszkodowanie. Maksymalnie może ono wynieść do około 3300 dolarów. Odszkodowanie to może być wyższe, ale wtedy przed wylotem konieczne jest zgłoszenie się i dodatkowe ubezpieczenie walizki, co jest oczywiście związane z kolejną opłatą. Żeby je otrzymać, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego pisma i dostarczenie go do przewoźnika. W piśmie muszą znaleźć się informacje osobowe, dane na temat lotu, także określenie strat – najlepiej w tym celu dołączyć do pisma rachunki za zakupy.

Warto pamiętać o tym, że różne odszkodowania przysługują w przypadku lotu „tam” i „z powrotem”. W przypadku, gdy walizka zaginęła w drodze „tam”, przewoźnik może zasponsorować podróżnemu odpowiednie ubrania, kosmetyki i inne niezbędne artykuły, jednak zakupienie takich przedmiotów musi być właściwie uzasadnione. Zarówno przy zaginionej, jak i zniszczonej walizce konieczne jest posiadanie dowodu nadania bagażu. Jest to naklejka, która jest umieszczana na odwrocie karty pokładowej. Również potrzebna może być sama karta pokładowa.

Uwaga na wartościowe przedmioty!
Warto też wspomnieć, że pasażerowie nie powinni przewozić w bagażach wartościowych przedmiotów, na przykład biżuterii, pieniędzy, drogiego sprzętu elektronicznego. Takie przedmioty trzeba wozić w bagażu podręcznym, a najlepiej mieć przy sobie. Trzeba zatem przy pakowaniu zawsze przenieść wszystkie wartościowe przedmioty z bagażu standardowego do podręcznego lub do swojego portfela albo saszetki, gdy chodzi o dokumenty i pieniądze. Znane są historie zaginięcia sporej gotówki z bagażu, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Podsumowanie

Jeżeli wybierasz się w najbliższym czasie samolotem na wakacje lub w podróż służbową, pamiętaj o tym, że twój bagaż może zaginąć i zwykle nie masz na to żadnego większego wpływu. Pakuj do niego takie przedmioty, które nie mają zbyt dużej wartości, chociaż wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Staraj się jak najwięcej z nich umieścić w bagażu podręcznym. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego pakowania swojego mienia, żeby nie zostało ono także uszkodzone podczas transportu. I przede wszystkim trzymaj kciuki, żeby twoja walizka dostała się na miejsce bez żadnych problemów!

www.centerfly.pl

 

fot.Unsplash/pixabay.com

REKLAMA

2091259494 views

REKLAMA

2091259796 views

REKLAMA

2093056256 views

REKLAMA

2091260079 views

REKLAMA

2091260227 views

REKLAMA

2091260373 views