Wypożyczamy samochód w USA

fot.flok85/pixabay.com

fot.flok85/pixabay.com

W sezonie świątecznym więcej podróżujemy, również autem. Zanim zdecydujesz się na wybór wypożyczalni samochodu w USA, zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Cena wypożyczenia

To jedynie część kosztów, drugie tyle praktycznie pochłaniają ubezpieczenia i podatki. Pożyczając samochód na lotnisku, natkniecie się na dodatkowe koszty, ale w większości przypadków nie opłaca się szukać innych “tańszych” wypożyczalni. To strata czasu a można zaoszczędzić niewiele, zazwyczaj 1-3 dolary dziennie. Cena wypożyczenia samochodu w USA jest zazwyczaj jasno określona, ale cena ubezpieczenia wyliczana jest już dla danej oferty (dla konkretnej klasy samochodu), nieraz nie jest to do końca jasne. Niektóre wypożyczalnie na stronach internetowych pokazują szczegółowo wszystkie koszty z tym związane, inne tylko zakres cenowy. Najlepiej, gdy nie jesteśmy pewni ceny oferowanej za ubezpieczenie, zadzwonić bezpośrednio na infolinię do danej wypożyczalni. W National Car Rental nie ma zwykle problemów z określeniem stawki ubezpieczenia. Wszystko jest dokładne przedstawione. Płacisz tyle, ile widzisz na stronie internetowej, bez niespodzianek przy odbiorze samochodu. 

Ubezpieczenia − ich zakres oraz cena  

Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia o nazwie SLI (Suplemental Liability Insurance). To rodzaj ubezpieczania od odpowiedzialności cywilnej. Kolejne przydatne ubezpieczenie to ubezpieczenie od uszkodzeń i kradzieży, LDW (Loss Damage Waiver). Czasami nazywa się to trochę inaczej w różnych ubezpieczalniach, są także różne zakresy tego ubezpieczania – (koniecznie należy zwrócić uwagę, co one obejmuje). Dostępne jest również ubezpieczenie od kosztów leczenia, awarii na drodze, itp. 

Trasa

Rozważ po jakich stanach zamierzasz się poruszać wypożyczonym samochodem. Okazuje się, że niektóre, całkiem spore, nawet renomowane wypożyczalnie, dają możliwość jazdy tylko w obrębie kilku sąsiednich stanów! 

Drugi kierowca?

Może obowiązywać dodatkowa opłata za drugiego kierowcę. Jeżeli zamierzasz sam prowadzić auto – nie ma sprawy, ale często lepiej ze względu na odległości mieć zmiennika. 

Paliwo

Niektóre wypożyczalnie mają już w cenie zawarty pełny bak paliwa. Oznacza to, że  możesz oddać samochód z pustym bakiem, bez tankowania i nic za to nie zapłacisz. Oszczędzamy w zależność od wielkości baku ok. 35-60 dolarów. 

Lepsza rezerwacja przez internet 

Rezerwacja przez internet nic nie kosztuje i można ją w każdej chwili bezpłatnie anulować. Rezerwacja internetowa oznacza w praktyce nie tyle rezerwację samego samochodu, ale ceny wypożyczenia. Proponuję zarezerwować samochody w więcej niż jednej wypożyczali i systematycznie wracać i sprawdzać cenę. Czasem można trafić na niezłą promocję. 

Zamawiaj klasę niżej

Nigdy nie rezerwuj w wypożyczalni samochodu dokładnie tej klasy, którą potrzebujeszLepiej jest zamówić klasę niższą. Mniejsze samochody  cieszą się większa popularnością. Często zdarza się po przybyciu na miejsce, że akurat na parkingu nie ma już samochodu tej klasy, którą chciałeś. Wtedy otrzymasz auto klasy lepszej bez dopłaty. Zawsze jednak podczas wypożyczania możesz podnieść standard samochodu.

Limit długości trasy?

Większość wypożyczalni podaje ceny bez limitu mil. Warto zwrócić na to uwagę. Na pewno nie chcecie się nieprzyjemnie rozczarować dopłacając za przekroczony limit mil przy oddawaniu samochodu. 

Korzystaj z dobrej wypożyczalni

Gdy auto się popsuje, to ty masz również popsute wakacje. Wszystkie wypożyczalnie w USA oferują ubezpieczenia typu Road Assistance. To cena około kilku dolarów dziennie. W przypadku jakiejkolwiek awarii wystarczy zadzwonić na gorącą linię i wkrótce pojawi się serwis z nowym samochodem. Wypoczywasz i  śpisz spokojnie. 

Karta kredytowa i prawo jazdy

Bez ważnej karty kredytowej i bez prawa jazdy samochodu nie wypożyczysz. Oba dokumenty są konieczne. Bez nich ani rusz.

Paweł Paluch

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*