Toskania – włoski raj

Toskania fot.monica_valladares/pixabay.com

Toskania fot.monica_valladares/pixabay.com

Ktokolwiek zawitał tutaj jeden raz, będzie chciał powrócić. Włoska Toskania przyciąga różnorodnością przyrody, zabytkami, wyśmienitą kuchnią i winami. To miejsce doskonałe dla osób, które szukają wypoczynku i chcą zobaczyć jeden z najpiękniejszych zakątków na świecie.

Toskania to kraina historyczna i jednocześnie region administracyjny znajdujący się w środkowych Włoszech. Graniczy z Ligurią i Emilią-Romanią na północy, z Umbrią i Marche na wschodzie, z Lacjum na południu, a od zachodu dochodzi do wybrzeży Morza Tyrreńskiego. Do Toskanii należą także wyspy takie jak Elba, Montecristo, Gorgona. Co czeka na turystów w Toskanii?

Florencja

To miasto zachwycające wyjątkowymi zabytkami położonymi pośród urokliwych uliczek i mostów przerzuconych nad rzeką Arno. W przeszłości to właśnie tu działali tacy słynni artyści epoki renesansu jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Dante Alighieri. Wśród największych atrakcji Florencji znajdują się katedra Matki Boskiej Kwietnej i baptysterium, a także galeria Uffizi z bogatymi zbiorami dzieł sztuki.

Piza

Znana głównie ze swojej Krzywej Wieży, która znajduje się na Campo dei Miracoli – Polu Cudów. To przy tym placu odwiedzić można również zabytkową katedrę, baptysterium i cmentarz. W mieście na turystów czeka też wiele innych zabytków – kościołów i pałaców, które są wspaniałymi świadectwami dawnej świetności Pizy.

Siena

Siena to miasto, w którym zachowało się wiele średniowiecznych zabytków – najpiękniejsze jest jego stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić tutaj duży plac Piazza del Campo, który słynie z letnich wyścigów konnych Palio. Dodatkowo w Sienie zobaczyć trzeba XII-wieczną katedrę, bank Monte Paschi di Siena – najstarszy w Europie czy Wieżę Obżartucha.

Florencja fot.Waldo93/pixabay.com

Florencja fot.Waldo93/pixabay.com

Montepulciano

Położone na południowy-wschód od Sieny. Zachwyca swoim rynkiem głównym. To tu latem organizowany jest festiwal artystyczny Cantiere Internazionale d’Arte. Montepulciano słynie ponadto ze swoich win Vino Nobile di Montepulciano czy Rosso di Montepulciano.

San Gimignano

Kolejne miasto zachwycające pięknymi zabytkami średniowiecza. To tu oglądać można słynne wieże. Terra Grosse to najwyższa z nich – uznawana jest również za jedną z najpiękniejszych wież w całych Włoszech.

Lucca

Miejscowość ta słynie głównie z bardzo dobrze zachowanych murów obronnych. Na turystów czeka tu także wiele ścieżek spacerowych i wspaniałe ogrody. Widoki zapierają dech w piersiach.

Riviera della Versilia

Toskańskie nabrzeże Riviera della Versilia urzeknie każdego krystalicznie czystą wodą, piaszczystymi plażami i idealną pogodą do wypoczynku. Na turystów czeka tu bogata baza noclegowa.

Toskania jest wspaniałym miejscem na wakacje niezależnie od pory roku – chociaż lato cieszy się największym powodzeniem ze względu na sprzyjającą aurę, to również zimniejsze miesiące są tu magiczne. To prawdziwy raj – warto go odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

centerfly_LOGO

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*