Ruchome wydmy w Dolinie Śmierci

Mesquite Sand Dunes fot.Wikipedia

Mesquite Sand Dunes fot.Wikipedia

 

Ponad 30-metrowe ruchome wydmy znajdujące się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci to doskonałe miejsce do rozpoczęcia wycieczki po tej słynnej i niezwykle gorącej krainie. Gwarantuję, że wizyta w tym miejscu o wschodzie słońca utkwi wam na długo w pamięci.

Mesquite Sand Dunes: kiedy warto odwiedzić wydmy

Wschody i zachody słońca na Mesquite Sand Dunes to najlepsze pory dnia, by na własne oczy zobaczyć niesamowitą grę świateł i kolorów. Słońce, które znajduje się nisko nad horyzontem, maluje na delikatnej powierzchni wydm kolorowe mozaiki. Długie cienie i miękkie o tej porze dnia światło sprawiają, że wydmy odwiedza o wschodzie i zachodzie słońca bardzo wielu fotografów, których zdjęcia możecie później podziwiać w znanych magazynach podróżniczych.

O wschodzie słońca na wydmach można dostrzec również bardzo ciekawe tropy zwierząt, które w tym rejonie Doliny Śmierci są aktywne głównie wieczorem i nocą.
Późnym popołudniem, gdy temperatury są niższe, na wydmach można spotkać sporo turystów oraz grup wycieczkowych. Wiele osób wybiera nocne wędrówki, zwłaszcza przy pełni księżyca. Strażnicy i przewodnicy ostrzegają jednak przed grzechotnikami, które wieczorami można spotkać na terenie Mesquite Sand Dunes.

Szlaki, których nie ma

Mesquite Sand Dunes to jedno z niewielu miejsc w Dolinie Śmierci, gdzie nie ma wyznaczonych szlaków dla turystów. Ze względu na stale przemieszczający się piasek, fizycznie niemożliwe jest ustawienie jakichkolwiek punktów odniesienia. Aby wyruszyć na szlak, trzeba po prostu improwizować.

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym sposobem wyjścia na wydmy jest poruszanie się po linii prostej. Proponuję wytyczyć ją zaczynając od znajdującego się tuż przy drodze parkingu. Jak daleko można wędrować? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Od czerwca do sierpnia temperatury powietrza na wydmach mogą osiągnąć nawet 46-50 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury oraz piasek bardzo poważnie utrudniają swobodne przemieszczanie się po tym terenie. Władze Parku Narodowego (jakim jest Dolina Śmierci) nie polecają zapuszczania się dalej niż na kilkadziesiąt metrów wgłąb wydm szczególnie pomiędzy 10 rano a 17, kiedy wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ruchome wydmy w Dolinie Śmierci – lokalizacja

Wydmy w Dolinie Śmierci znajdują się tuż przy drodze szybkiego ruchu nr 190, która jako jedyna asfaltowa trasa przecina całą Dolinę Śmierci praktycznie w połowie.
Najbliższa miejscowość, do której możecie się kierować, aby natrafić na wydmy to Stovepie Wells. Od tego miejsca od Mesquite Sand Dunes dzieli was niecałe trzy minuty jazdy samochodem. Przejeżdżając drogą nr 190 trudno nie zauważyć ponad 30 metrowych żółto-złotych wydm kontrastujących z otaczającymi Dolinę Śmierci górami o kontrowersyjnej nazwie Funeral Mountains (Góry Pogrzebowe).

Uwaga! Wychodząc na szlak w okresie od maja do czerwca koniecznie trzeba mieć nakrycie głowy, filtr słoneczny oraz co najmniej 2 litry wody na osobę. Rozgrzany piasek na wydmach osiąga temperaturę ponad 65 stopni Celcjusza, bezpośredni kontakt ze skórą może spowodować poważne oparzenia.

Interameryka

Categories: Podróże
Tags: podróże, wydmy

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*