Kraina ognia i lodu

Islandia fot.MonicaVolpin/pixabay.com

Islandia fot.MonicaVolpin/pixabay.com

Islandię jako kierunek wakacyjnego wypoczynku wybiera coraz więcej turystów – to jedyne w swoim rodzaju miejsce, które zachwyca spektakularnymi widokami, zupełnie innymi i dlatego tak niezwykłymi. Warto odwiedzić Islandię, choćby w drodze z wakacji spędzanych w Polsce.

Interesująca budowa geologiczna oraz naturalna szata roślinna sprzyjają turystyce w tym kraju. Islandia to wyspa o pochodzeniu wulkanicznym, a pozostałości po dawnych wulkanach i ich obecna aktywność są stałym elementem tutejszych krajobrazów, jednak nie jest to jej jedyny atut. To idealne miejsce dla miłośników zachwycających widoków, dlatego jeżeli uwielbiasz wędrówki w niecodziennych sceneriach, na pewno będziesz czuć się tutaj wyjątkowo.

  • na Islandii znajduje się ponad 30 czynnych wulkanów – te najbardziej znane to Hekla i Askija
  • atrakcją Islandii są także lodowce, które zachwycają swoim monumentalnym wyglądem i krystalicznie błękitnym kolorem, organizowane są piesze wycieczki, aby zobaczyć je z bliska
  • na południowych wybrzeżach wyspy znajdują się piaszczyste plaże
  • na całej wyspie znajdziecie liczne źródła zdrowych wód mineralnych
  • Islandia znana jest także ze swoich gejzerów – najbardziej popularny i największy to Wielki Gejzer, z którego wydobywa się woda o temperaturze 75 stopni Celsjusza, a wysokość słupa wody dochodzi nawet do 60 metrów
  • gorące źródła to miejsca, gdzie znajduje się wiele uzdrowisk z basenami termalnymi
  • alternatywą dla pieszych wycieczek jest skorzystanie z lotów widokowych, podczas których podziwiać można krajobrazy z lotu ptaka, to niezwykła atrakcja dla turystów fotografików

Reykjavik

Reykjavik to stolica i największe miasto Islandii, które znajduje się nad Zatoką Faxa w zachodniej części wyspy. To najczęściej wybierany kierunek przez turystów. Samo miasto zachwyca swoim wyglądem i atrakcjami – warto zobaczyć przede wszystkim zabytkowe domy na Starym Mieście, postmodernistyczny ratusz z betonu, szkła i lawy, katedrę Dómkirkjan, pochodzącą z końca XVIII weku, Alþingishúsið, czyli budynek parlamentu islandzkiego. Kolejne popularne punkty miasta to skansen Árbæjarsafn, ogród botaniczny Grasagarður Reykjavíkur, kościół Hallgrímskirkja – znajduje się na nim punkt widokowy.

W okolicach miasta również czeka wiele atrakcji – to popularny punkt wypadowy na wycieczki w inne ciekawe zakątki wyspy. Można dostać się łatwo do Wielkiego Gejzeru i do wulkanu Hekla. Koniecznie trzeba odwiedzić też baseny termalne położone koło Keflavik – Kompleks Blue Lagoon zasługuje na szczególną uwagę.

Komunikacja

Islandia położona jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Chicago i Polską – można dostać się tam najszybciej samolotem – dostępne są połączenia bezpośrednie; wyspę można potraktować jako przystanek w drodze na wakacje do Polski, lub w drodze powrotnej. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z promów – kursują one głównie z Danii oraz z Wysp Brytyjskich.

Na Islandii nie ma linii kolejowych, a sieć dróg jest słabo rozbudowana. Dobrze rozwinięta jest komunikacja lotnicza między miejscowościami, a także żegluga. Na miejscu można wypożyczyć samochody, także terenowe.

Islandia jest miejscem niezwykłym. Jeśli jesteś turystą, który nad wizytę w tropikach i odpoczynek na rajskich plażach przedkłada odwiedzanie fascynujących zakątków świata – koniecznie poznaj Islandię – niesamowitą krainę lodu i ognia.

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*