Komunikat Straży Granicznej ws. obywateli RP, posiadających podwójne obywatelstwo

fot. Piotr Niemiec (NwOSG)

fot. Piotr Niemiec (NwOSG)

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie wątpliwościami, co do zasad dokonywania odprawy granicznej przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli RP z podwójnym obywatelstwem, uprzejmie informujemy, że wymóg okazania funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas kontroli granicznej polskiego dokumentu paszportowego lub odpowiednio dowodu osobistego dotyczy wszystkich obywateli polskich.

Jeśli pomimo posiadania obywatelstwa polskiego, osoba będąca jednocześnie obywatelem innego państwa zdecyduje się na legitymowanie się dokumentem podróży wydanym przez władze tego państwa, to powinna mieć na uwadze, iż w takiej sytuacji będą dotyczyły jej przy przekraczaniu granicy RP wymogi, jakie powinni spełnić obywatele państw trzecich. Przykładowo ograniczony będzie czas dozwolonego pobytu w RP (czyli 90 dni w okresie 180-dniowym), którego przekroczenie będzie uznane za naruszenie prawa skutkujące sankcjami.

Odmiennie jednak będzie traktowana osoba legitymująca się dokumentem podróży wydanym przez władze państwa trzeciego, która sama przy odprawie paszportowej aktywnie powoła się na fakt posiadania polskiego obywatelstwa. W takiej sytuacji funkcjonariusz Straży Granicznej będzie zobowiązany do traktowania takiej osoby wyłącznie jak polskiego obywatela. Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2012 r. poz. 161 z późn. zm.) „obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”. Konsekwencją powyższego będzie konieczność okazania polskiego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.

Rekomendacje

Mając na uwadze obowiązujące przepisy i nasze dążenie do zapewnienia przekraczającym granicę sprawnej odprawy paszportowej, uprzejmie sugerujemy osobom posiadającym oprócz obywatelstwa polskiego również obywatelstwo innego państwa, a w przyszłości zamierzającym odbyć podróż do Polski, aby z odpowiednim wyprzedzeniem podjęły kroki zmierzające do uzyskania polskiego dokumentu paszportowego.

Rekomendacja, by podczas odprawy granicznej okazywać funkcjonariuszom Straży Granicznej polski dokument uprawniający do przekroczenia granicy, wynika z przepisów polskiego prawa. Zgodnie  z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2012 r. poz. 161 z późn. zm.) „obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 930, z późn.zm.), przekraczanie granicy państwowej jest dozwolone na podstawie dokumentów uprawniających do jej przekraczania.”

Z art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 268, z późn. zm.) wynika, iż – w stosunku do polskich obywateli – „dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera”.

Polscy obywatele decydujący się na przekroczenie polskiej granicy państwowej i okazujący przy tej okazji zagraniczny dokument podróży (paszport państwa, którego obywatelstwo również posiadają) powinni być świadomi procedur stosowanych w takich sytuacjach. Przy przekraczaniu granicy zewnętrznej państw strefy Schengen przez osobę będącą obywatelem państwa trzeciego i legitymującą się paszportem tego państwa – funkcjonariusz Straży Granicznej zamieszcza w jej paszporcie odcisk stempla kontroli granicznej, który stanowi potwierdzenie daty wjazdu na terytorium RP. Zgodnie z Kodeksem Granicznym Schengen, obywatele państw trzecich, których nie dotyczy obowiązek posiadania wiz, mogą przebywać na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez 90 dni w okresie 180-dniowym, jeżeli m.in. posiadają ważny dokument podróży uprawniający do przekraczania granicy i wystarczające środki utrzymania na czas planowanego pobytu. Przekroczenie 90-dniowego okresu pobytu w okresie 180-dniowym skutkuje dla cudzoziemca poniesieniem konsekwencji naruszenia obowiązującego prawa, takimi jak np. orzeczenie grzywny w wysokości do 500 złotych, czy wpisanie jego danych osobowych do Systemu Informacyjnego Schengen dla celów odmowy wjazdu.

Jeżeli w trakcie odprawy granicznej przy wyjeździe z Polski funkcjonariusz Straży Granicznej stwierdzi, że osoba legitymująca się paszportem innego państwa nie posiada w tym paszporcie odcisku stempla kontroli granicznej poświadczającego datę wjazdu do Polski lub też przekroczyła 90-dniowy okres pobytu w okresie 180-dniowym – obowiązany jest podjąć stosowne czynności wyjaśniające, w trakcie których może okazać się, że osoba zainteresowana posiada także obywatelstwo polskie. Od tego momentu funkcjonariusz Straży Granicznej ma obowiązek traktować taką osobę  wyłącznie jako obywatela polskiego. W takim przypadku nie mogą być wobec tej osoby zastosowane sankcje z powodu przekroczenia dozwolonego okresu pobytu w Polsce, jednakże będzie od niej wymagane okazanie ważnego polskiego dokumentu umożliwiającego przekroczenie granicy RP.

Źródło: Straż Graniczna 

Categories: Podróże, Polska

Comments

 1. Amber
  Amber 24 kwietnia, 2016, 17:09

  liczba polonusow z Usa przestanie wizytowac Polskie a jeszcze wieksza liczba , zrzeknie sie polskiego obywatelstwa,bo robicie polonie w jaja,zamiast wydawac dolary na polskie samoloty i pobyty w bylym kraju , wydzadza w innych krajach europejskich, czy Stanach ,bo jestescie malym zacofonym krajem pod niemieckim batem.i na celu Putina.

  Reply this comment
  • roman
   roman 24 kwietnia, 2016, 17:15

   Do glupoty polskich wladz nie mieszaj Niemcow i Putina. W pozostalych punktach zgadzam sie w zupelnosci z toba.

   Reply this comment
   • Tenia
    Tenia 25 kwietnia, 2016, 08:21

    Putina to mozna nie mieszac w te zasrane przepisy poniewaz Rosja nie NALEZY do Schengen,natomiast niemcy TAK ! I glupota polskich wladz siegnela wlasnie Zenitu,gdyz to wszystko pod niemieckim batem sie dzieje. W dalszym ciagu jest to jednak zacofany Rzad i kraj przez to.

    Reply this comment
   • polonus
    polonus 25 kwietnia, 2016, 10:36

    masz slaba orientacja, od lat media podaja ,ze Polska to niemiecka kolonia i pod niemieckim batem a Putin planuje zaatakowac nasz kraj ,nie jest ON ,naszym sprzymierzencem czy obronca a stosunki miedzy Rosja i Polska sa napiete, ,cala Europa obawia sie Putina.

    Reply this comment
    • roman
     roman 25 kwietnia, 2016, 13:28

     Pisanie banialuk to twoja specjalnosc. To czy bedzie sie wymagac polskiego paszportu zalezy wylacznie od polskich wladz. Kolonia rosyjska Polska zostanie, jezeli obecne wladze beda rzadzic przez kilka lat, a Polacy sie nie obudza i nie wysla wszystkich Maciarewiczow, Ziobrow, Kaminskich i wielu innych do Tworek. To jedyne miejsce, ktore do nich pasuje.

     Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 25 kwietnia, 2016, 02:41

   Odezwał się Hamerykaniec a słoma z kowbojskich buciorów wystaje… pochwal się jeszcze, że kochasz zapach napalmu o poranku.

   Reply this comment
 2. polonus
  polonus 24 kwietnia, 2016, 18:56

  wyniki wizyty polskiego prezydenta i B.Szydlo u polskiej polonii ,pajace polityczne ,moze jeszcze zarzadaja podatkow od nas ,obywateli amerykanskich .

  Reply this comment
 3. dom
  dom 25 kwietnia, 2016, 09:16

  Totalny idiotyzm,to i zamkneli drzwi na amerykanskie miliony dolarow ,inwestycje i turystow ,zarzneli kury ,co dawaly zlote jaja, polskie obywatelstwo nie jest nikomu potrzebne,jak sie zyje wiele lat w Stanach ,powinno byc ono przyjemnoscia a nie klopotem i trudnosciami w podrozy, wielu polonusow nawet o tym nie wie,co ich czeka jak zechca odzwiedzic swoj kraj ,jest to swinstwo i brak kultury w swiecie biznesu ,sa inne kraje ,piekniejsze ,tansze jak nasz ,goscinniejsze i do nich dolary poplyna a polski rzad bedzie mial figie z makiem od naszej Polonii..

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 25 kwietnia, 2016, 09:34

  Nie martwcie sięt ak bardzo. Niedługo, (a z pewnoscią przed następonymi wyborami), pisdzielcy pozwolą głosować na podstawie serwetki z McDonaldsa. Nie trzeba będzie mieć ważnego polskiego paszportu tylko świeżo zatłuszczoną serwetkę z McDonalds.
  *
  Pokażecie taką serwetkę komisji wyborczej w najbliższym kościele i już jesteście polski obywatel!
  *
  Zaś do przekroczenia granicy nie trzeba będzie zadnych paszportów. Straż graniczna bedzie zadawała tylko jedno pytanie:
  *
  Proszę powiedzieć, jak Najlepszy Na Świecie, Honorowy, Wyszkolony i Niezłomny Polski Pilot opisał pogodę na lotnisku w Smoleńsku?
  *
  Prawidłowa odpowiedż to oczywiście : PIZDA!

  Reply this comment
 5. Iza
  Iza 25 kwietnia, 2016, 12:22

  mnie to tylko groby rodzicow w Polsce pozostaly ,na ktore jezdzilam prawie co roku,zadnej innej rodziny, placilam tysiace dolarow ,za hotele wynajem aut z lotniska, bo nie chce ,zlodziejowatych taksowkarzy,dobrze ze jeszcze jako taka mowie po polsku to nie dalam sie okradac ,wiecej juz tam nie pojade i nie dam ani centa zlodziejowatym polaczkom ,dzis nasza ojczyzna to zlodziej.,jak juz dorwa Amerykanina to tak go lub ja obskupia, ze wiecej tam nie pojedzie.

  Reply this comment
  • Mirkateo
   Mirkateo 2 maja, 2016, 01:13

   W innych krajach tez nie są lepsi taxiarze i hotelarze, ale ze tak traktować mają wlasnych obywateli to juz chamstwo totalne. Ciapatych będą przyjmować z honorami

   Reply this comment
 6. Lump z pod budki z piwem
  Lump z pod budki z piwem 27 kwietnia, 2016, 05:26

  Nie znosze PiS ,Kaczora i jego poplecznikow ! Jednak w tym przypadku to Tusk i jego poprzednicy ustslili to prawo, nie uznawanie podwojnego obywatelstwa !

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 27 kwietnia, 2016, 13:07

   Nie do konca .Pani konsul w Chicago wyjasnila podczas rozmowy ,ze ten przepis jest to pozostalosc po PRL ale sa tez ustawy z lat 2006 ( PIS u wladzy) i 2009 ,2010 (PO)
   Ustawa z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych:

   Art. 3. Każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

   Art. 4. Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera

   Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim:

   Art. 3. 1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.

   2. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.

   Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych:

   Art. 4.1. Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.

   Art. 4.2. Dowód osobisty uprawnia do przekraczania granic państw, o których mowa w ust. 1.

   Reply this comment
 7. Yankes
  Yankes 27 kwietnia, 2016, 10:50

  Za klasykiem ” W glowach sie pomieszalo bo dawno chlopa nie bylo” Tylko tutaj macie racjie bytu gownojady W Polsce nikt na was nie czeka , niczego nie oczekuje -RODACY

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 27 kwietnia, 2016, 13:24

   Gownojadem to moze Ty jestes mendo prostacka i jeszcze jedno ,jedz pod ambasade USA i zobacz te kolejki chetnych po wize do Stanow .Tyle Ci mam do powiedzenia gnido moralna.

   Reply this comment
  • zycie
   zycie 28 kwietnia, 2016, 16:56

   trafna ocena ,jaka napisal Normals , prostacki pasozyt i len ,pewnie gra pieknego lapiducha, tylko ze kieszenie i glowa pusta,nie wystarczy wyemigrowac do Stanow i zaraz sie bedzie milionerem , na sukces trzeba ciezka sie uczyc i pracowac, zadna milionerka amerykanska na niego nie czeka..chociaz udaje Yankesa.,wlugarny cham..

   Reply this comment
 8. Karmazyn
  Karmazyn 30 kwietnia, 2016, 00:22

  Skoro tak narzekacie na tą Polskę to już dawno trzeba było zrzec się obywatelstwa polskiego. Jesteście nam polakom potrzebni jak wrzód na dupe. Żegnam

  Reply this comment
 9. Robert
  Robert 1 maja, 2016, 10:45

  Zrzeczenie sie obywatelstwo nie jest łatwe

  Reply this comment
 10. alicja
  alicja 7 maja, 2016, 18:30

  Nie rozumiem skad takie oburzenie, Przy dwoch obywatelstwach powinno sie miec dwa wazne paszporty , uzywac ten polski w czasie podrozy do Polski I nie bedzie problemow.
  O co wiec chodzi ?

  Reply this comment
  • Lane
   Lane 14 maja, 2016, 13:55

   O to chodzi ze wyrobienie paszportu kosztuje sporo, i czas oczekiwania na paszport jest dlugi. Majac 4-osobowa rodzine to tylko problem. Zamiast przyciagac Polakow do odwiedzania Polski i wydawania pieniedzy w Polsce to robia wymogi ktore zniechecaja ludzi do podrozowania do Polski. Wiecej pieniedzy traca niz zyskuja, ale przez swoja chytrosc nie maja zrozumienia na temat dlugoterminowych korzysci. W ogole to jest to prawo napisane przez PO i SLD do tego aby kontrolowac Polonie.

   Reply this comment
   • wakacjusz
    wakacjusz 20 maja, 2016, 18:01

    Do tego warto dodać, że czas szybko mija i ten dokument staje się nieaktualny. Skoro obywatel polski zawsze jest obywatelem polskim, to dlaczego paszporty stają się nieważne? Wszystkie dane, prócz fotografii przecież nie ulegają przedawnieniu. A tu taki paszport do iluś tam lat, potem owaki, potem format inny,, co godzina to nowina, a co rok to prorok. Zawracanie gitary z tym zapewnianiem zatrudnienia co poniektórym, poprzez nikomu nieprzydatne „dokumenty”, z którymi nie wiadomo, co robić. Oczywiście, że lepiej pojechać na wczasy nad jakiś ciepły ocean i wygrzać się w słońcu i pokąpać w ciepłej wodzie.

    Reply this comment
 11. polska szwedka
  polska szwedka 27 kwietnia, 2017, 16:20

  Hiszpania o„le bedzie, smaczne zarcie i pelna kultura – zamiast….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*