Jakie pamiątki warto przywozić z podróży

Jakie pamiątki warto przywozić z podróży

Wiadomo, że najbardziej cenną pamiątką przywożoną z podróży są niezwykłe wspomnienia. To chwile spędzone w urokliwych miejscach, ludzie, których się poznało, smaki i zapachy, których się doświadczyło, są najcenniejszymi pamiątkami.

Nie warto jednak w związku z tym rezygnować z zakupu pamiątek mających fizyczną formę – tutaj trzeba jednak wiedzieć, co kupować, aby przywieźć coś o szczególnej wartości, co będzie przywodziło na myśl różne momenty, a nie tylko zbierało kurz lub zalegało wciśnięte w ciemny kąt szuflady.

Dobra pamiątka, czyli jaka?

Dobra pamiątka powinna opowiadać historię. Powinna nakłaniać do wspomnień. Powinna mieć duszę, czyli odzwierciedlać te miejsca, które się odwiedziło. Niestety, często kupujemy pamiątki bez wcześniejszego zastanowienia się, czy naprawdę te konkretne są najlepszym wyborem..

Gdy planuje się zagraniczne podróże, warto także brać pod uwagę fakt, że pamiątka powinna reprezentować w każdym calu miejsce, w którym została zakupiona – powinna oddawać je całkowicie, by oglądanie jej i przywiedzenie na myśl minionych chwil było zawsze przyjemnością. Dlatego pamiątek powinno się poszukiwać przede wszystkim u miejscowych – te wytwarzane na miejscu są najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo także wcale nie trzeba zwykle dużo za nie płacić, a niektóre można otrzymać w zamian za inne przedmioty podczas wymiany handlowej.

Gdzie powinno się kupować pamiątki?

Stragany znajdujące się przy popularnych wśród turystów zabytkach czy innych miejscach zasługują na uwagę, jednak nie zawsze znajdzie się tam interesujące pamiątki. To na nich znaleźć można zwykle te niezbyt wartościowe – wprawdzie wyrażające charakter danego miasta czy kraju, ale jednak bez duszy. Dlatego jeżeli na takich straganach nie można wyszukać czegoś interesującego, powinno się zwrócić uwagę na miejscowe targi oraz warsztaty i galerie, a nawet ulicznych handlarzy – warto być przy tym wybrednym i przejrzeć i porównać różne propozycje. Szczególnie w większych miastach jest w czym przebierać, dlatego zanim podejmie się decyzję, lepiej przejrzeć różne pamiątki i dopasować coś idealnie do swojego gustu.

Informacje, na temat tego, gdzie można zakupić pamiątki w konkretnych krajach i miastach, dostępne są na forach internetowych oraz na blogach podróżniczych. Warto wcześniej przejrzeć właśnie takie strony internetowe, żeby znaleźć polecane miejsca, do których w przeciwnym przypadku trudno byłoby trafić. Często rekomendowane są tam również obowiązkowe pamiątki, które warto zakupić dla siebie – te odzwierciedlające najlepiej charakter danego regionu, opowiadające jego historię, wyróżniające się oryginalnym wyglądem, wytwarzane ręcznie przez utalentowanych rzemieślników.

Ile zapłacić za pamiątki?

Piękne pamiątki wcale nie są wyjątkowo drogie. Można zakupić je często naprawdę tanio, znacznie taniej niż te popularne. Naturalnie, im więcej pamiątek chce się zakupić, tym na wyższe wydatki trzeba się przygotować. Jednocześnie, gdy kupuje się ich od razu więcej, wtedy można wytargować niższą cenę. To popularne szczególnie w krajach południowej Europy, krajach północnej Afryki, dlatego warto przygotować się na negocjacje, ponieważ są one wtedy nieraz elementem każdej transakcji handlowej i cenę można zbić nawet o więcej niż połowę.

Zamiast kupowania – wymiana

Zakup pamiątek to tylko jeden sposób na ich pozyskanie. Również można skorzystać z wymiany – znacznie starszego i dalej skutecznego sposobu na wejście w posiadanie różnych przedmiotów. Chociaż czasy wymiany paciorków, kamieni i soli na lokalne wyroby już minęły, to jednak miejscowi nadal zainteresowani są różnymi przedmiotami turystów.

Z taką formą pozyskiwania pamiątek mogą spotkać się w szczególności ci, którzy wybierają się do Afryki i tam planują odwiedzić małe wioski zapomniane przez czas. To tam można wymienić własną biżuterię, dodatki, ubrania, gadżety różnego rodzaju na miejscowe wyroby – często ręcznie robioną biżuterię jak naszyjniki czy bransoletki, drewniane dekoracje, na przykład maski i wiele innych produktów. Nieraz wyprodukowanie niezwykłej zabawki można zamówić i otrzymać taką, która będzie wykonana ręcznie. Oczywiście, nie zawsze wymiana towarowa się udaje. Warto w takim przypadku pomyśleć o zapłacie, chociaż nie zawsze jest to przyjmowana forma zakupu pamiątek.

Pamiątki dla dzieci

W przypadku dzieci wybór różnorodnych pamiątek jest spory, dlatego jeżeli planuje się coś przywieźć, jest w czym przebierać. Warto w szczególności pomyśleć o zakupie miejscowych zabawek dla maluchów. W Birmie przykładowo popularne są piłki plecione z rattanu, z Bali przywieźć można ręcznie robione bębenki, a z Namibii drewniane zabawki. Co kupować? Zabawki sportowe, samochodziki, lalki różnego rodzaju, instrumenty, które pozwalają na zapoznanie się z lokalnymi tradycjami muzycznymi i jednocześnie są w stanie rozwinąć u dziecka zainteresowanie muzyką. Każdy „utwór” będzie brzmiał na nich o wiele lepiej i przywodził na myśl dawne chwile spędzone na podróżowaniu.

Praktyczne pamiątki z podróży

Nie każdego satysfakcjonują pamiątki, które jedynie stoją na półce i dobrze wyglądają. Dlatego zamiast nich można zdecydować się na coś bardziej praktycznego, co będzie mogło przydać się na co dzień.

Co kupić? Z Chin przywieźć można dekoracyjne lampiony, którymi można oświetlić wnętrza, z krajów afrykańskich plecione talerze na owoce czy figurki, które mogą być wykorzystane jako ozdoby na bożonarodzeniową choinkę. W Ameryce Środkowej i Południowej popularne są hamaki – doskonale nadają się do ogrodu, ale także przy małej manipulacji mogą stać się miejscem wypoczynku w domu. Chusty mogą być wykorzystane jako obrusy lub zasłony. Dodatkowo także lokalnie wytwarzane narzędzia, elementy wyposażenia wnętrz, dodatki do kuchni, na przykład sztućce, serwetki, pojemniki na przyprawy, akcesoria kuchenne. Tutaj wybór naprawę jest spory, dlatego można bez problemu znaleźć dla siebie coś interesującego, żeby pamiątka nie tylko przypominała o wyprawie, ale również była użyteczna.

Regionalne smakołyki

Żeby na dłużej pamiętać smaki z wypraw, warto pomyśleć o tym, żeby zakupić lokalne wyroby. Miejscowe przyprawy, które nie są dostępne nigdzie indziej, wysokiej jakości oliwy i oleje, lokalne herbaty i kawy, miejscowe słodycze – to sprawdzone pamiątki z bliższych i dalszych wypraw. Będą także doskonałym upominkiem dla bliskich – podczas wspólnego spotkania będzie można zaprezentować wspaniale smaki odległych miejsc i urozmaicić swoje opowieści.

Zanim jednak zakupi się pamiątki tego rodzaju, warto sprawdzić regionalne warunki ich przewozu w liniach lotniczych, żeby nie mieć później z nimi problemów. Dotyczy to także przepisów celnych. Naturalnie, nie warto kupować zbyt dużo i lepiej zrezygnować z szybko psujących się produktów, które na miejsce nie będą mogły dolecieć w odpowiedniej formie. Wszystkie płynne i kruche przedmioty powinny być właściwie zabezpieczone na czas transportu.

Weź ze sobą kawałek krajobrazu

Muszelki, piasek, szyszki czy patyczki – te elementy krajobrazu można zabrać ze sobą do domu jako niezwykła pamiątkę. Piasek z Sahary czy kolorowe muszelki znad brzegu to jedne z popularniejszych pamiątek przywożonych z dalekich wypraw do Afryki. Takie malutkie pamiątki również doskonale nadają się do dekoracji domu czy do noszenia ze sobą w portfelu, aby mieć je zawsze przy sobie.

Jak przechowywać pamiątki?

Pamiątki warto eksponować – dlatego półka czy witryna to bardzo dobry wybór. Gdy ma się sporo pamiątek, będzie można wtedy stworzyć własny zbiór tych najpiękniejszych. Jeżeli zakupiło się pamiątki praktyczne, wtedy zamiast chować je w szufladach, najlepiej zacząć ich używać. Gdy przyjmuje się gości, zawsze warto zaprezentować im swoje pamiątki i opowiedzieć ciekawą historię ze swoich podróży.

Źródło: Centerfly.pl

fot.webbiene65/pixabay.com

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*