Jak zaplanować lot z dzieckiem?

fot.nms-enns0/pixabay.com

fot.nms-enns0/pixabay.com

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz podróż lotniczą ze swoim dzieckiem, warto dobrze się do niej przygotować, aby odbywała się komfortowo zarówno dla ciebie i malucha, jak i dla innych uczestników lotu.

Wiele linii lotniczych, zwłaszcza rejsowych, oferuje swoim pasażerom udogodnienia, jeżeli podróżują oni z dziećmi. Na pokładzie samolotu korzystać można między innymi z przewijaków oraz z innych akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji. Linie zapewniają także dostęp do łóżeczek (skycots) na dłuższych trasach. Przed lotem trzeba zgłosić chęć skorzystania z takich łóżeczek, ponieważ są one, zależnie od samolotu, dostępne tylko w określonych miejscach.

Pomoc można otrzymać także od stewardess. Mogą one przygotowywać dla rodziców i opiekunów gorącą wodę przeznaczoną do szykowania posiłków. Istnieje również możliwość podgrzania posiłków lub butelek z mlekiem. Niekiedy dzieci otrzymują drobne zabawki lub zestawy do rysowania i kolorowanki, by nie nudzić się podczas lotu.

Warto też pamiętać, że obecnie na większości lotnisk znajdują się udogodnienia dla rodziców i dla opiekunów. Są to głównie specjalne pomieszczenia przeznaczone do przewijania i karmienia maluchów. W dużych portach dostępne są również pokoje zabaw dla dzieci.

Gdzie usiąść w samolocie?

Dla rodziców z dziećmi przeważnie przeznaczone są odpowiednie miejsca do siedzenia. Znajdują się one na ogół z przodu samolotu. W pierwszym rzędzie znajduje się więcej przestrzeni, dlatego można łatwiej wyciągnąć nogi, ustawić fotelik czy ułożyć kocyk do zabawy dla dziecka. O wolne miejsca pytać należy w trakcie odprawy.

Co zabrać ze sobą na pokład?

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, żeby przed rozpoczęciem podróży ze swoim dzieckiem zabrać wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy.

W bagażu powinny znaleźć się:
• pieluszki na zapas, jeżeli są używane przez dziecko
• chusteczki nawilżane, krem nawilżający
• słoiczki z jedzeniem
• butelka z mlekiem lub mleko w proszku czy inne napoje
• książeczki do czytania
• kredki i blok do malowania
• zabawki dla dziecka, mogą być nowe, żeby dziecko nie mogło się nimi od razu znudzić
• kocyk
• ubranka na zmianę
• ubranka odpowiednie do warunków atmosferycznych panujących w kraju docelowym

Przebieg lotu

Przed wejściem na pokład warto opowiedzieć dziecku, jak będzie przebiegał lot. W ten sposób nie będzie ono tak bardzo przestraszone hałasem silników i ewentualnymi turbulencjami. Warto poinformować malucha o zatykających się uszach – u dzieci zdarza się to często podczas startu i lądowania. Aby zapobiegać zatykaniu się uszu, najlepiej, aby w tym czasie dziecko przełykało małymi łyczkami sok lub wodę. Starsze dzieci mogą też pić napoje przez słomkę, natomiast niemowlęta powinno się karmić piersią lub podawać butelkę.

Dziecko musi znajdować się na swoim miejscu tylko w czasie startu i lądowania, kiedy włączona jest sygnalizacja informująca o konieczności zapięcia pasów. Gdy dziecko podróżuje na kolanach opiekuna lub rodzica, wtedy musi być przypięte pasem oddzielnym, który jest do tego celu przeznaczony.

Zabawa podczas lotu

W trakcie lotu, jeżeli nie jest to zabronione przez kapitana, dzieci mogą poruszać się po samolocie. Można razem wybrać się na wycieczkę i zobaczyć różne ciekawe miejsca w samolocie, ale należy pamiętać, żeby nie przeszkadzać w tym czasie współpasażerom. Wiele dzieci jest też zafascynowanych widokami rozciągającymi się za oknami. Jednak nawet najbardziej wyjątkowe podniebne krajobrazy nudzą się w trakcie dłuższego rejsu.

Właśnie dlatego na pokład warto zabrać różnego rodzaju zabawki, książeczki, malowanki, żeby dziecko nie mogło się nudzić. Czasami można otrzymać je od stewardess, ale zawsze warto być przygotowanym na tę okoliczność. Często można też kupić je na lotniskach tuż przed lotem.

Czas na sen

W przypadku dłuższych tras oraz lotów odbywających się w nocy, dzieci często zasypiają na pokładzie samolotu. Warto pomyśleć o tym, by wybrać lot nocny, dzięki czemu przez większość czasu maluch śpi. Aby sen był wygodny, warto wziąć na pokład kocyk czy też coś cieplejszego do ubrania, ponieważ klimatyzacja w samolocie może powodować nadmierny chłód. Na dłuższych trasach można zwykle otrzymać koc w samolocie, ale lepiej wcześniej zapytać lub po prostu wziąć własny. Mniejsze dzieci mogą spać w specjalnie przeznaczonych do tego łóżeczkach na pokładzie samolotu. Czasami można również wziąć na pokład własny fotelik.

Transport wózka

Na koniec warto też wspomnieć o tym, jak najlepiej przewieźć wózek. Rodzice często pytają, czy można przewieźć go jako bagaż podręczny, czy jest on objęty limitem bagażowym, jak należy go zabezpieczyć.

Wózki dziecięce nie są objęte limitem bagażowym i można przewozić je na kilka różnych sposobów. Wózka nie trzeba poddawać odprawie bagażowej, dlatego można wziąć go ze sobą na pokład lub też oddać do przechowania personelowi samolotu. Wózek oddany stewardessie przy wejściu do samolotu umieszczany jest w luku bagażowym i można poprosić o niego od razu po lądowaniu, nie musząc czekać na standardowy odbiór bagażu. Jeśli zamierza się wózek oddać jako bagaż zwykły, warto wcześniej dobrze go zabezpieczyć, żeby nie uszkodził się w trakcie transportu.

Rodzice i opiekunowie mniejszych dzieci mogą pomyśleć o zamontowaniu fotelika samochodowego zamiast gondoli na stelażu swojego wózka. Gondolę można wtedy oddać podczas odprawy bagażowej, a fotelik i stelaż wziąć na pokład.

 

Categories: Podróże
Tags: dzieci, LOT, podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*