Jak przeprowadza się odprawę bagażu?

Jak przeprowadza się odprawę bagażu?

Jednym z elementów procedury związanej z lotem jest przeprowadzenie odprawy bagażu. Teraz można wykonać ją na lotnisku i w Internecie. Jak zatem wykonać prawidłowo odprawę bagażu samodzielnie i jak przebiega ona na lotnisku?

Odprawa internetowa
Dzięki odprawie internetowej można zaoszczędzić swój czas – często nawet kilka godzin. Teraz oferuje ją coraz większa liczba linii lotniczych, zarówno tanich przewoźników, jak i tych rejsowych. Odprawa online dotyczy bagażu, który zabiera się ze sobą na pokład. Polega ona na wydrukowaniu za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika karty pokładowej. Wszystkie informacje na temat tego, jak wykonać odprawę online można znaleźć na stronie przewoźnika oraz przy zakupie biletu. Użytkownik otrzymuje swój login i hasło, dzięki któremu może zalogować się na stronę i wydrukować kartę pokładową.
Odprawę można wykonać z dużym wyprzedzeniem, nawet na miesiąc czy dwa przed rozpoczęciem podróży. Teraz już z biletem, kartą pokładową oraz dokumentem tożsamości można udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa przed lotem.

Odprawa lotniskowa
Odprawa tradycyjna dotyczy bagażu rejestrowanego, czyli tego, który nadawany jest w luku bagażowym. Przed lotem trzeba sprawdzić stanowisko „check-in”, w którym wykonuje się odprawę lotniskową dla danego lotu. Informacje na ten temat są wyświetlane na tablicach w holu głównym. Do odprawy należy zgłosić się w wyznaczonym czasie – nieraz jest to kilka godzin przed zaplanowaną porą wylotu, innym razem około godziny. Zawsze powinno być to minimum 45 minut przed odlotem. W przypadku spóźnienia nie będzie można odbyć lotu, więc warto wyjść z domu wcześniej, żeby na miejscu być punktualnie. Bagaż przeznaczony do odprawy powinien być odpowiednio opisany. W trakcie odprawy należy przekazać dokument tożsamości i stosować się do zaleceń kontrolera.

Kontrola bezpieczeństwa
Kolejnym etapem jest kontrola bezpieczeństwa. Aby ją odbyć, należy udać się do odpowiednio wskazanego stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Tam należy pokazać swój bilet lotniczy i dokument tożsamości czy też paszport. Przy kontroli bezpieczeństwa należy zdjąć ubranie wierzchnie i dodatki z metalami, na przykład pasek, zegarek, biżuterię, zdjąć okrycie z metalowymi suwakami, wyjąć monety z kieszeni. Należy także wypakować z walizki lub plecaka płyny i elektronikę. Do osobnego pojemnika wkłada się bagaż podręczny – ma to na celu jego zważenie i określenie wymiarów, ponieważ bagaż ten nie może być większy od wyznaczonych. Jeżeli będą one przekraczały wymiary, wtedy trzeba będzie zapłacić za niego jak za bagaż rejestrowany, a opłata ta często jest bardzo wysoka. Bagaże są następnie poddawane prześwietleniu z użyciem specjalnego sprzętu. Jeżeli jakiś przedmiot wzbudzi podejrzenia kontrolera, przeprowadzana jest szczegółowa kontrola. Gdy jakichś z przedmiotów znajduje się na liście zakazanych, nie można wnieść go na pokład i trzeba wyrzucić go na lotnisku. Osobiste przeszukanie odbywa się przez osobę tej samej płci.

Po przejściu procedury kontroli bezpieczeństwa można już przejść do poczekalni i zaczekać na lot.

Centerfly.pl

fot.StelaDi/pixabay.com

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*