Jak na wakacjach opalać się bezpiecznie?

fot.skeeze/pixabay.com

fot.skeeze/pixabay.com

Wakacje to plaża, woda i słońce. Chociaż to dzięki promieniom słonecznym możemy wytwarzać witaminę D, należy pamiętać o tym, że słońce to jeden z największych wrogów skóry człowieka. Jest ono odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry, za powstawanie przebarwień, bolesne poparzenia, a także, w skrajnych przypadkach, za nowotwory, w tym za czerniaka. Ze słońcem nie ma żartów.

Nie bez powodu skóra osób, które dużo czasu spędzają na słońcu bez właściwej ochrony, jest pokryta siecią zmarszczek oraz plamkami, których usunięcie może być bardzo trudne i kosztowne. Dlatego, najlepiej zapobiegać i dawkować słońce tak, aby skóra twarzy i całego ciała nie była narażona na niebezpieczeństwo.

Kosmetyki z filtrem to podstawa

Głównym kosmetykiem przeznaczonym do ochrony skóry przed promieniowaniem UV jest krem, emulsja czy spray z filtrem UVA/UVB. Nakładanie kosmetyków tego rodzaju jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, których skóra jest delikatna, ale również kobiety i mężczyźni muszą pamiętać o tym, by zabezpieczać się przed słońcem – zarówno wtedy, gdy planuje się wakacje w tropikach, jak i w rejonach mniej nasłonecznionych. Oczywiście, na negatywne działanie promieni słońca można także narazić się podczas pobytu w parku, jazdy na rowerze czy spaceru w słoneczny dzień, dlatego nie można ograniczać się tylko do smarowania się wtedy, gdy po prostu planujemy się opalać.

Jakie kosmetyki wybrać?

Dobranie odpowiedniego kosmetyku w filtrem jest bardzo ważne. Na sklepowych półkach wybór jest pokaźny, dlatego warto dowiedzieć się, jaki rodzaj kupić, aby uzyskać pełną ochronę.

Filtry w kosmetykach dzielimy na chemiczne i mineralne (fizyczne). Chemiczne pochłaniają promieniowanie i zmieniają je w ciepło, natomiast mineralne odbijają je od powierzchni skóry. Filtry mineralne polecane są dla dzieci i osób, które chcą uzyskać wysoki poziom ochrony, także przy alergii oraz atopowym zapaleniu skóry. Niestety, mogą nakładać się trudniej i pozostawiać białawy osad na skórze. Filtry chemiczne są pod tym względem wygodniejsze w użyciu, ale mogą być niestabilne, zwłaszcza w połączeniu z kosmetykami kolorowymi. Konieczna jest także ich ponowna aplikacja co 2-3 godziny. Oprócz filtrów na twarz i ciało, warto zaopatrzyć się w ochronne mgiełki do włosów oraz w pomadki z filtrem UV. Kobiety mogą korzystać też ze specjalnych wakacyjnych wersji kosmetyków do makijażu z wysokimi filtrami, na przykład podkładów.

Osoby o jasnej skórze powinny stosować jak najwyższe filtry – faktor SPF 50 lub inaczej bloker. Im mniej problemów z opalaniem, czyli w sytuacji, gdy skóra opala się dobrze, tym można zastosować niższy filtr. Należy jednak pamiętać o tym, by nakładać go zawsze przy ekspozycji na słońce.

Aplikowanie kremów, sprayów czy innych kosmetyków z filtrem powinno odbywać się zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu – należy zwrócić uwagę na rekomendowaną ilość środka do wysmarowania danej powierzchni ciała, ponieważ tylko wtedy będzie można uzyskać odpowiednią ochronę. Skórę należy nasmarować na przynajmniej 30 minut przed wyjściem na słońce. Filtry chemiczne należy aplikować co 2-3 godziny, natomiast filtry mechaniczne – po kąpieli czy wytarciu ręcznikiem, a także profilaktycznie co kilka godzin, ponieważ ścierają się z powierzchni skóry.

Kosmetyki z filtrami najlepiej kupować od sprawdzonych producentów – w dobrych aptekach lub drogeriach. W poszukiwaniu najlepszych kosmetyków z filtrami warto zajrzeć na kobiece serwisy internetowe i fora, na których można znaleźć recenzje i opinie użytkowniczek. Kosmetyk powinien być świeży. Należy pamiętać o tym, żeby na każdy sezon zakupić nowy kosmetyk z filtrem, ponieważ raz otwarty, traci z czasem swoje właściwości.

Sztuczna opalenizna równie piękna

Jeżeli chcesz chronić swoją skórę, ale jednocześnie cieszyć się efektowną opalenizną, rozwiązaniem są nowoczesne kosmetyki i zabiegi koloryzujące i samoopalające. Dzięki nim skóra może wyglądać na opaloną nawet przez cały rok!

Warto sprawdzić przede wszystkim kremy i balsamy koloryzujące – nadają one skórze delikatny odcień brązu i jednocześnie nawilżają. Skóra wygląda wtedy na gładszą i lśniącą. Dostępne są samoopalacze oraz zabiegi kosmetyczne polegające na natryskiwaniu na ciało mgiełki samoopalaczy oraz specjalnych kosmetyków koloryzujących, aby równomiernie pokryć skórę. W ten sposób będzie ona wyglądała ładnie, ale nie będzie narażona na negatywne skutki promieniowania UV.
Jeżeli wychodzisz na zewnątrz na dłużej, pamiętaj, aby zabezpieczać się przed słońcem – nie tylko w trakcie wakacji. W ten sposób twoja skóra będzie odpowiednio chroniona przed szybszym starzeniem i groźnymi chorobami. Gdy uwielbiasz opaleniznę, możesz alternatywnie skorzystać ze specjalnych zabiegów i kosmetyków, które pomogą ci w uzyskaniu pożądanego efektu już w kilka godzin. Warto o tym wszystkim pamiętać przed wyjazdem na urlop.

centerfly_LOGO

 

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*