Elektryzujące widoki i adrenalina – najlepsze platformy widokowe na świecie

Skywalk w Wielkim Kanionie fot.Jonas.tesch /Wikipedia

Skywalk w Wielkim Kanionie fot.Jonas.tesch /Wikipedia

Pozwalają przyjrzeć się niesamowitym krajobrazom – same w sobie są piękne, czasem przerażające i bez wyjątku – niezapomniane. Zbudowane są z kamienia, metalowej siatki lub szkła, a wejście na nie nierzadko wymaga odwagi. Mowa o najlepszych platformach widokowych na świecie. Jeśli uwielbiasz otwarte przestrzenie i niesamowitą przyrodę, koniecznie musisz je poznać.

Most Dwóch Jezior

W Interlaken w Szwajcarii znajduje się taras widokowy o nazwie Most Dwóch Jezior, zbudowany na wysokości ponad 1300 m n.p.m. Most ten jest stalowo-drewnianą konstrukcją i posiada okienko, przez które turyści mogą spoglądać w dół. Rozciąga się z niego widok na niezwykłej urody alpejskie szczyty i jeziora. To miejsce idealne dla wielbicieli gór.


Balkon Europy

Inna platforma widokowa w Alpach to „Balkon Europy” w Austrii, położona na wysokości 2700 m n.p.m. Przy dobrych warunkach atmosferycznych poza górskimi szczytami można z niej zobaczyć Czechy i Słowenię. Podłoga częściowo zbudowana jest ze szkła. Jest to jedna z ciekawszych platform w Alpach. Jednorazowo może na niej przebywać do 150 osób.

Wodospad Wiktorii

W Południowej Afryce, na granicy Zimbabwe i Zambii, położony jest Wodospad Wiktorii, jeden z siedmiu cudów świata. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o uroku tego miejsca. Wodospad najlepiej podziwiać z mostu Knife’s Edge, który powstał na początku XX wieku. Most ma kształt stalowego łuku i znajduje się ponad 110 metrów nad ziemią. Jest tak skonstruowany, by można było nie tylko zachwycać się urodą wodospadu, ale także na własnej skórze poczuć jego moc. Dlatego też, od kwietnia do czerwca, kiedy rzeka ma najwyższy poziom, na moście poczujemy subtelną mgiełkę. Wrażenia – nie do opisania.

Wielki Kanion Kolorado

Od kilku lat na terenie Wielkiego Kanionu znajduje się platforma widokowa Skywalk, zawieszona na wysokości ponad 1200 metrów nad ziemią. Robi wrażenie. Platforma ma kształt podkowy, a jej ściany i podłoga wykonane są ze szkła, dzięki czemu podziwianie Wielkiego Kanionu jest jeszcze ciekawszym doświadczeniem. Turyści muszą zakładać specjalne ochraniacze na buty, by nie porysować szklanej powierzchni. Taras widokowy wyposażono w system amortyzacji drgań, które wywołują ludzie; platforma może wytrzymać obciążenie do 70 ton. Uważa się ją za cud architektoniczny. Trzeba dodać, że cud ten kosztował 30 mln dolarów.

Most Langkawi

Na wyspie Langkawi w Malezji można udać się na przechadzkę po moście zawieszonym nad dżunglą, który wisi majestatycznie na wysokości ponad 700 m n.p.m. Most ma 2 metry szerokości i 125 metrów długości, stanowi połączenie dwóch platform widokowych, usytuowanych u szczytu góry Gunung Mat Chinchang. Co ciekawe, konstrukcję podtrzymuje tylko jeden filar. Widok na wyspy, morze i lasy deszczowe jest spektakularny. Platforma zapewnia też przypływ adrenaliny, ponieważ podczas większych podmuchów wiatru nieznacznie się porusza. Mimo to konstrukcja jest bardzo bezpieczna, a kiedy panują złe warunki atmosferyczne, jest po prostu zamykana dla turystów.

Sky Tower

Najwyższym obiektem w Nowej Zelandii jest wieża radiowa o wysokości ponad 300 metrów, położona w Auckland. To właśnie na niej mieści się taras, z którego można podziwiać miasto oraz okolicę. Wieża Sky Tower dysponuje dwiema platformami. Niższa z nich ma podłogę wykonaną ze szkła. Kiedy panują dobre warunki pogodowe, widok ze Sky Tower sięga 80 kilometrów. Wieża poza kawiarnią i restauracją zapewnia też możliwość skoku na bungee.

Aurland Lookout

Aurland Lookout to platforma widokowa położona w Norwegii, z której można obserwować najdłuższy w kraju fiord – Sognefjorden. Architekci, którzy podjęli się zadania i zaprojektowali to miejsce, starali się jak najmniej ingerować w krajobraz, dlatego platforma posiada wykończenia z drewna i przybrała formę ogromnej zjeżdżalni, na końcu której jest urwisko. Natomiast na końcu zamontowano szklaną barierę, której nie widać z daleka.

centerfly_LOGO

Categories: Podróże
Tags: podróże, widoki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*