Błędy przy pakowaniu na wakacje

Błędy przy pakowaniu na wakacje

Wybierasz się w najbliższym czasie na wakacje? W takim razie przed tobą pakowanie bagażu. Wbrew pozorom podczas tej prostej czynności można popełnić kilka kluczowych błędów. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoja walizka, plecak czy torba będzie zawierała wszystko, co potrzebne, zachęcamy do sprawdzenia naszego krótkiego poradnika.

Wybór odpowiedniego bagażu
Zanim zaczniesz wybierać odpowiednie rzeczy, postaw na odpowiedni typ bagażu, do którego je zapakujesz. Najczęściej jest to walizka – w sprzedaży znajduje się wiele walizek o różnych pojemnościach, są lekkie,  doskonałe do podróży samolotem. Można także wybrać innego rodzaju bagaże zależnie od miejsca i czasu podróży – warto wziąć pod uwagę plecaki oraz torby podróżne. Są lżejsze od walizki, ale też bardziej kłopotliwe w noszeniu, niemniej będą strzałem w dziesiątkę na krótsze wyjazdy.

Przed wyborem odpowiedniego bagażu dowiedz się, czy dotyczą go określone ograniczenia związane z wymiarami oraz wagą. Takie informacje możesz znaleźć na stronach przewoźników.

1. Potrzebny plan
Jeżeli nie wiesz, co ze sobą zabrać, wtedy ryzyko, że czegoś zapomnisz w trakcie pakowania, jest większe. Dlatego, nawet jeżeli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, zrób krótką listę, na której zapiszesz wszystkie najważniejsze rzeczy. Pamiętaj o tym, że bez zorganizowania twoja walizka szybko może zapełnić się niepotrzebnymi ubraniami i kosmetykami, natomiast na te najważniejsze – zabraknie miejsca. Napisanie listy zajmie ci dosłownie minutę – zapisz na niej ubrania, obuwie, kosmetyki, leki, dokumenty, sprzęt elektroniczny, a także inne potrzebne rzeczy, które musisz ze sobą mieć. Po spakowaniu ich do walizki zaznaczaj je na kartce.

2. Ułóż rzeczy w walizce
W trakcie pakowania do walizki wrzucasz wszystkie rzeczy po kolei, nawet ich nie zabezpieczając i nie składając? To duży błąd, ponieważ nie dość, że mogą się łatwiej zniszczyć czy pognieść, to jeszcze w ten sposób tracisz cenną przestrzeń. Przemyślane układanie rzeczy w bagażu to wobec tego ważna sprawa. Zacznij pakowanie od największych rzeczy na dnie, aż do najmniejszych na górze. Pamiętaj o tym, aby składać je starannie i zabezpieczać, na przykład woreczkami foliowymi. Delikatniejsze rzeczy możesz zapakować w ubrania czy ręczniki, aby je dodatkowo ochronić.  Staraj się także wykorzystać dostępne kieszonki i zakamarki w walizce czy plecaku. Niektóre z nich mają specjalne przegrody, na przykład na laptop czy tablet, w których są one dobrze zabezpieczone.

3. Sprawdź wyposażenie hotelowe
Gdy planujesz komfortowy pobyt w hotelu, wtedy na miejscu czeka na ciebie wiele podstawowych kosmetyków i sprzętów, na przykład suszarka do włosów, dlatego nie musisz zabierać ich już ze sobą, chyba że chcesz mieć własne kosmetyki. Informacje na temat wyposażenia pokojów można zwykle znaleźć bez problemu na stronach internetowych, lub otrzymać je od biura podróży. Warto poświęcić chwilę na sprawdzenie tych danych, ponieważ można wtedy zrezygnować z wielu rzeczy, które niepotrzebnie zajmowałyby miejsce w walizce.

4. Nie zabieraj niepotrzebnych rzeczy
Kolejnym często popełnianym błędem jest pakowanie rzeczy, które nie są tak naprawdę potrzebne podczas wyjazdu. Dotyczy to w szczególności ubrań i obuwia – najlepiej zabrać ze sobą te wielofunkcyjne, które można łatwo ze sobą zestawić pod względem fasonu oraz kolorystyki. Zwiewna sukienka będzie dobrze prezentowała się ze szpilkami podczas uroczystej kolacji, a z płaskimi sandałkami do zwiedzania. Do jeansów można dopasować elegancką koszulę lub t-shirt czy koszulkę polo. Najlepiej także zamiast pełnowymiarowych kosmetyków brać ich miniaturowe odpowiedniki. Można je kupić lub przygotować samemu, używając do tego mniejszych opakowań zastępczych – słoiczków, buteleczek.

5. Sprawdź wagę walizki przed wylotem
Na koniec warto też wspomnieć o jeszcze jednym błędzie, który zdarza się dość często, a mianowicie o niesprawdzeniu wagi bagażu przed wyruszeniem w podróż. Dotyczy to przede wszystkim lotów samolotami, ponieważ to wtedy można narazić się na wysokie opłaty za nadbagaż. Informacje o wymaganiach: wadze, wymiarach, rodzaju bagażu, można znaleźć na stronach przewoźników lub udzieli ich biuro podróży.

Gdy zatem przymierzasz się do podróży, pamiętaj o tym, aby zapakować się mądrze – wtedy na wakacjach nie okaże się, że w domu została piżama, strój kąpielowy, soczewki kontaktowe czy też krem do opalania.

Centerfly.pl

fot.Hans/pixabay.com

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*