Atrakcje turystyczne w Nowym Jorku

Atrakcje turystyczne w Nowym Jorku

Nowy Jork – największa i najludniejsza metropolia w Stanach Zjednoczonych, centrum finansowe, medialne, kulturalne, nowych technologii, edukacji, a także rozrywki i turystyki. Kto nie chciałby tutaj zawitać i zobaczyć na własne oczy jego znane z filmów ulice i zakątki? Co warto zobaczyć w mieście, które nigdy nie zasypia? Oto nasza lista najbardziej popularnych i najbardziej wartych uwagi atrakcji turystycznych.

Times Square

Najbardziej znany punkt Nowego Jorku – ogromny plac rozbłyskujący tysiącami świateł i będący symbolem miasta, jednocześnie także centrum światowych mediów, handlu i mody. Mieszczą się przy nim największe korporacje znane na całym świecie, w tym m.in. The New York Times Company, Bank of America Tower, General Electric, Reuters Building czy Lehman Brothers. Zdaniem wielu Times Square to centrum świata.

The Empire State Building

Jeden z najbardziej znanych drapaczy chmur, nie tylko w Nowym Jorku, ale również na całym świecie – uznawany jest także za jeden z symboli Stanów Zjednoczonych. Na 86. piętrze znajduje się punkt widokowy pozwalający na zobaczenie zapierającej dech w piersiach panoramy miasta. Do tej pory te zewnętrzne tarasy widokowe odwiedziło ponad 100 milionów ludzi. W The Empire State Building znajdują się liczne siedziby banków, biura, restauracje, a także sklepy. Wysokość samego wieżowca to 381 metrów, jednak wraz ze znajdującą się na nim iglicą liczy sobie aż 449 metrów.

Statua Wolności

Słynny posąg znajduje się na Wyspie Wolności przy ujściu rzeki Hudson. To także jeden z symboli Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych. Statua Wolności została podarowana Amerykanom przez Francuzów w geście upamiętnienia przymierza państw w trakcie wojny o niepodległość USA. Statua ma 46,5 metra wysokości, natomiast z cokołem aż 93 metry; waży 229 ton. Można podziwiać ją z opływających ją promów bądź też zatrzymać się na Wyspie Wolności i zwiedzić statuę od środka – spiralne schody wiodą do punktu widokowego.

5th Avenue – Piąta Aleja

To jedna z najsłynniejszych ulic handlowych w Nowym Jorku – to tutaj odwiedzić można luksusowe butiki projektantów mody z całego świata, m.in. Prada, Cartier, Versace, Gucci, Tiffany, czy Louis Vuitton. To tutaj mieszczą się znane domy towarowe, między innymi Barney’s, Bergdorf Goodman czy Saks Fifth Avenue. Przy Piątej Alei znajduje się również katedra św. Patryka – gotycki kościół wybudowany w 1888 roku – jeden ze wspaniałych pomników architektury nowojorskiej, który zachwyca na tle nowoczesnych wieżowców.

American Museum of Natural History

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej to obowiązkowy punkt programu nie tylko dla miłośników przyrody i archeologii, ale również okazja do odbycia niecodziennej lekcji o przeszłości Ziemi. Gmach muzealny znajduje się na Manhattanie przy 79 ulicy i Central Park West. W jego zbiorach znajduje się przeszło 30 milionów różnorodnych eksponatów, w tym liczne gatunki flory i fauny, także kolekcje antropologiczne i zbiory kości i skamielin. Każdego roku Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej odwiedzają miliony turystów.

New York Stock Exchange

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) jest drugą pod kątem obrotów giełdą papierów wartościowych na świecie. Znajduje się przy 18 Broad Street – na rogu Wall Street, w neoklasycystycznym budynku. To tu odbywają się globalnie istotne transakcje finansowe, obecnie w całości przeprowadzane elektronicznie. Pracę maklerów giełdowych można obserwować z galerii dla widzów, znajdującej się na 3. piętrze budynku.

Central Park

Chyba najbardziej znany park świata – ulubione miejsce nowojorczyków na spędzanie wolnego czasu, sport i relaks. Położony w samym centrum Manhattanu, stanowi zieloną enklawę wśród betonu miasta. To tutaj można spacerować, podziwiać występy ulicznych artystów, a także zjeść coś pysznego. Central Park jest piękny zarówno w ciągu lata, jak i zimą.

Brooklyn Bridge

Most Brooklyn Bridge jest najstarszym mostem wiszącym na świecie, a w momencie zakończenia budowy był także największym. Przerzucony jest nad rzeką East River i łączy z sobą nowojorskie dzielnice Manhattan i Brooklyn. Cała długość mostu to 1084 metry, natomiast jego szerokość to 26 metrów – 6 pasów przeznaczonych tylko dla samochodów, a także chodniki dla pieszych i pasy dla rowerzystów. Konstrukcja Brooklyn Bridge to 1100-metrowe kable o średnicy 40 centymetrów. Główne przęsło znajduje się pod wodą i ma 486 metrów, spina ono dwa pylony o wysokości ponad 80 metrów.

Ground Zero – Strefa Zero

Strefa Zero, czyli Ground Zero to miejsce, w którym znajdowały się dwa wieżowce World Trade Center, które zostały zniszczone wskutek zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W okolicy oglądać można nowy One World Trade Center. Miejsce – mauzoleum, którego odwiedzając Nowy Jork, nie sposób ominąć.

Centerfly.pl

centerfly_LOGO

 

 

Na zdjęciu: panorama Nowego Jorku z Empire State Building fot.Unsplash/pixabay.com

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*