8 najbardziej niezwykłych jaskiń na świecie

8 najbardziej niezwykłych jaskiń na świecie

Rajskie formacje stalaktytów i stalagmitów, iskrzące się w świetle nacieki wodne, a także podziemne jeziora. Jaskinie to wyjątkowy świat, który skrywa w sobie niezaprzeczalne piękno. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych jaskiń na świecie, z których część udostępniono turystom.

1. Majlis Al Jinn, Oman

Majlis Al Jinn czy Khoshilat Maqandeli to inaczej „miejsce spotkań dżinów”. Jest to druga pod względem wielkości komora jaskiniowa na świecie, która znajduje się w sułtanacie Omanu, około 100 kilometrów w kierunku południowo-wschodnim od Maskatu – stolicy kraju. Do wnętrza jaskini prowadzą trzy naturalne wejścia znajdujące się w jej suficie, które można dostrzec również na zdjęciach satelitarnych z tego terenu. Podłoga jaskini ma powierzchnię 58 metrów kwadratowych, a wysokość całej komory to 120 metrów. W przeszłości urządzano tutaj nawet skoki spadochronowe. Gdy temperatura na terenie Selma Plateau, gdzie znajduje się komora jaskini, dochodzi nawet do 40 stopni Celsjusza, w jej wnętrzu zawsze panuje przyjemny chłód na poziomie 17-18 stopni Celsjusza.

2. Križna Jama, Słowenia

Križna Jama znajduje się w malowniczym Słoweńskim Krasie. Znana jest w szczególności ze swojej krystalicznie czystej wody w 22 podziemnych jeziorach. W trakcie wycieczki trwającej godzinę można zobaczyć tylko największe jezioro, aby ujrzeć ich więcej należy wybrać się na wycieczkę 4-godzinną. Wyprawa odbywa się pontonem wyposażonym w sprzęt do podwodnego oświetlenia, dzięki czemu podziwiać można niezwykłe podziemno-podwodne widoki. Najpiękniejsza cześć to Kalvarija – komnata z fantazyjnymi naciekami, w której jaskinia dzieli się na dwa korytarze. Po opadach deszczu wycieczka nie jest możliwa, ponieważ poziom podwodnych jezior podnosi się i woda w nich staje się mętna.

3. Phong Nha, Wietnam

Jaskinia znajduje się na terenie Parku Narodowego Phong Nha – Ke Bang. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych znajdujących się w Wietnamie. Na całym krasowym terenie parku znajduje się około 65 kilometrów różnych grot. Phong Nha jest wyjątkowa – przepływa przez nią podziemna rzeka Nam Aki, która zaliczana jest do najdłuższych rzek podziemnych na świecie – ma ok. 14 km, a na powierzchni zamienia się w rzekę Son. W trakcie wycieczki pokonuje się łodziami 1,5 kilometra rzeki z przystankiem na zobaczenie suchego korytarza. Po drodze można oglądać komnaty z malowniczymi formacjami skalnymi, między innymi o nazwach Dwór Królewski czy Budda.

4. Demianowska Jaskinia Lodowa, Słowacja

Demianowska Jaskinia Lodowa zaliczana jest do znanych Jaskiń Demianowskich. Przede wszystkim zwraca uwagę nagromadzeniem trwałego lodu pod sklepieniem, unikatową fauną jaskiniową i monumentalnymi podziemnymi pomieszczeniami. Pod wpływem ciśnienia niektóre z warstw lodu topnieją, a następnie ponownie zamarzają, tworząc lodospady i lodowe sople o fantazyjnych kształtach. W trakcie zwiedzania pokonuje się 650 merów jaskini. Temperatura wewnątrz wynosi od 0,4 do 3 stopni Celsjusza, dlatego należy ciepło się ubrać.

5. Waitomo Glowworm, Nowa Zelandia

Waitomo Glowworm to wyjątkowa jaskinia na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, która liczy sobie ponad 30 milionów lat. Jest położona na dwóch poziomach. W jej wnętrzu podziwiać można wyjątkowe stalaktyty, stalagmity i inne formacje. Znana jest przede wszystkim z populacji świecących robaczków – poczwarek muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny grzybiarkowatych, których nici zwisają ze stropu i tworzą wyjątkowe świecące dekoracje. Świecą one tak mocno, że bez problemu można sprawdzić godzinę na tarczy zegarka. Jaskinię zwiedza się łodziami.

6. Domica, Słowacja i Węgry

Jest to najdłuższa i najbardziej znana jaskinia Parku Narodowego Słowacki Kras. Swoją popularność zawdzięcza głównie wartości geomorfologicznej, bogatym naciekom w formie bębnów oraz tarcz, a także licznym nietoperzom oraz interesującym znaleziskom archeologicznym z okresu neolitu, gdy żyli tu ludzie. Kaskady nacieków widoczne są na ścianach jaskini i przypominają wodospady.

7. Lechuguilla, USA

Jaskinia Lechuguilla jest jedną z najgłębszych i najdłuższych jaskiń na świecie. Jest położona na obszarze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w pustynnym rejonie Chihuahua w stanie Nowy Meksyk. Jej dokładne położenie nie jest jednak znane w trosce o zachowanie jej pierwotnego charakteru, dlatego jest ona udostępniona tylko dla wybranych badaczy. Swoją nazwę zawdzięcza agawom, które rosną przy jej wejściu. Wewnątrz znajdują się liczne formacje skalne, a jej komory mają fantazyjne nazwy, na przykład „Kandelabrowe Cmentarzysko”, „Komnata Kłujących Kostek Lodu”, czy „Zatoka Lodowcowa”.

8. Fantastic Pit, USA

Fantastic Pit to głęboka na 179 metrów studnia zaliczana do systemu jaskiń Ellison, znajdującego się w stanie Georgia. Druga w okolicy – Incredible – jest już znacznie płytsza i ma 134 mery. To najgłębsze studnie w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

centerfly_LOGO

Jaskinia Lechuguilla fot.Dave Bunnell/Wikipedia

 

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*