10 najważniejszych miejsc pielgrzymek

10 najważniejszych miejsc pielgrzymek

Pielgrzymowanie to podróżowanie niezwykłe. Pozwala przemierzać tysiące kilometrów, poznać inne kraje i kultury, a jednocześnie jest podróżą duchową – wgłąb siebie. Przedstawiamy najpopularniejsze kierunki turystyki pielgrzymkowej.

1.Fatima (Portugalia)

Ośrodek kultu maryjnego, w którym miały miejsce objawienia fatimskie, uznane w 1930 r.  za cud. W 1917 roku Matka Boska objawiła się trójce dzieci, przekazując im trzy niezwykłe tajemnice, kluczowe dla świata i Kościoła.

2. Jerozolima (Izrael)

Miejsce o niezwykłym znaczeniu dla wielu religii świata. W chrześcijaństwie miasto święte, miejsce działalności Chrystusa i świadek wielkich wydarzeń religijnych. Główne cele pielgrzymów to: Golgota (miejsce ukrzyżowania) i Bazylika Grobu Świętego (miejsce złożenia ciała).

3. Lourdes (Francja)

Miasto, w którym w 1958 r. nastoletnia Bernadetta Soubirous była świadkiem objawienia Matki Boskiej przy jaskini Massabielle. Dziewczynka miała usłyszeć słowa „Que soy era Immaculada councepciou”, oznaczające „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

4. Loreto (Włochy)

Znajduje się tu sanktuarium Santa Casa wraz ze Świętym Domkiem, w którym miała mieszkać Maryja. Wnętrze domku oświetla tylko jedno, małe okno, przez które archanioł Gabriel przybył z posłannictwem.

5. Betlejem (Autonomia Palestyńska)

Jak głosi Ewangelia wg św. Mateusza i Łukasza, Betlejem jest miejscem narodzin Jezusa Chrystusa. W Bazylice Narodzenia Pańskiego – jednym z najstarszych kościołów na świecie, można zobaczyć to szczególne miejsce z bliska.

6. Medjugorie (Bośnia i Hercegowina)

Sześcioro miejscowych dzieci miało tu wielokrotnie ujrzeć Matkę Boską. Według relacji „widzących” (wciąż tych samych 6 osób), widzenia trwają do dziś – u każdego w innych odstępach czasu i w różnych miejscach.

7. Watykan

Siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, Stolica Apostolska i miejsce pochówku szczególnie ważnego dla Polaków św. Jana Pawła II. Watykan jest wyjątkowy dla katolicyzmu i niezwykle bogaty w obiekty jego kultu oraz arcydzieła sztuki sakralnej.

8. Asyż (Włochy)

Wyjątkowe miejsce narodzin św. Franciszka i św. Klary. Znane jest jako miejsce pojednania międzynarodowego, ponad podziałami religijnymi, w imię pokoju na świecie. Tu w 1986 r. Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Modlitwy o Pokój.

9. Góra Synaj (Egipt)

Góra Mojżesza, na której wg Starego Testamentu Bóg Jahwe podyktował Mojżeszowi Dekalog, który ten spisał na kamiennych tablicach. Tu także Bóg zawarł przymierze z narodem izraelskim.

10. Jezioro Galilejskie (Izrael)

Z jego okolic pochodziła większość apostołów. To nad jego brzegiem Jezus powołał apostołów – Szymona, Andrzeja, Jakuba i Jana, tu wygłoszone zostało najsłynniejsze kazanie, tu uzdrawiani byli chorzy i tu Jezus dokonywał wielu cudów.

centerfly_LOGO

 

 

Na zdjęciu: Panorama Jerozolimy fot.neufal54/pixabay.com

 

 

 

 

Categories: Podróże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*