Ziarnko do ziarnka

fot.arch. PNA/ZNP

fot.arch. PNA/ZNP

Barbara i Edward N. przyjechali do Chicago w latach siedemdziesiątych. Dzisiaj oboje są już na emeryturze i planują wakacyjną podróż do Polski, w której nie byli od wielu lat.

„Wkrótce po przyjeździe do Chicago, rodzina żony zabrała nas na zabawę do jednej z grup Związku Narodowego Polskiego. Później, gdy urodził się nasz syn Marek, staliśmy się członkami tej organizacji wykupując żonie i mnie ubezpieczenia na życie” – opowiada pan Edward.

Oboje ciężko pracowali przez całe życie i starali się oszczędzać; najpierw na edukację syna, następnie na swoją emeryturę. Ich dochody nie były duże, ale oboje mogli sobie od czasu do czasu dodatkowo dorobić pracując za gotówkę. „Konta emerytalne IRA też założyliśmy w ZNP. Ziarnko do ziarnka i zebrała się niezła sumka, z której teraz możemy korzystać” – mówi pani Barbara i dodaje: „Mąż ma 72 lata, ja za parę miesięcy skończę 71 i też właśnie zaczęłam korzystać z mojego konta emerytalnego, na którym uzbierałam ponad 69 tys. dolarów. W tym roku podejmę prawie 3 tys. dolarów i dzięki temu pojedziemy w końcu do Polski!”. Nasi rozmówcy mają spłacony dom, starcza im na utrzymanie, są zdrowi i jak sami mówią „teraz czas na przyjemności”.

Pan Edward jest bardzo zadowolony z finansowych decyzji swojej rodziny. Dzięki wpłatom na konto IRA w ZNP mógł rokrocznie obniżać kwoty do rozliczenia podatkowego. Konta IRA są oprocentowane, więc każdego roku przybywa na nich pieniędzy. ZNP informuje właścicieli kont IRA, którzy skończyli 70 lat i sześć miesięcy o tym, jaką kwotę powinni w danym roku pobrać, by uniknąć ewentualnej kary z urzędu podatkowego.

Marek, syn Barbary i Edwarda, również posiada konto emerytalne IRA w Związku Narodowym Polskim i co miesiąc wpłaca na nie 450 dolarów.

Obecnie ZNP oferuje oprocentowanie w wysokości 1,5 proc. Osoba w wieku 45 lat, wpłacając na konto IRA 200 dolarów miesięcznie (2 400 dol. rocznie), w wieku 60 lat będzie w posiadaniu 40 638 dolarów. Przy miesięcznych wpłatach 450 dolarów (5 400 dol. rocznie) konto IRA zgromadzi 91 433 dol.

Osoby w wieku poniżej 50 lat są uprawnione do rocznych wpłat nie większych niż 5,5 tys. dol., po ukończeniu 50 lat do 6,5 tys. dol. rocznie. Minimalna wpłata w celu otworzenia konta wynosi tylko 500 dolarów. W razie śmierci właściciela cały stan konta zostanie wypłacony prawowitym spadkobiercom. Związek Narodowy Polski nie pobiera żadnych opłat za usługi związane z otwarciem i utrzymaniem konta IRA.

W 2017 roku wpłaty na konta IRA można dokonać do wtorku, 18 kwietnia, czyli do ostatecznego terminu złożenia rozliczenia podatkowego do urzędu podatkowego.

Aby otworzyć indywidualne konto emerytalne IRA,
odwiedź biuro Związku Narodowego Polskiego
przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago
lub zadzwoń po dodatkowe informacje:

1(773) 286-0500 wew. 365, 330

Categories: PNA, PNA ubezpieczenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*