Skorzystaj z odliczeń podatkowych, załóż przed 15 kwietnia konto IRA w ZNP

fot.arch. PNA

fot.arch. PNA

15 kwietnia zbliża się wielkimi krokami. Tego dnia upływa termin złożenia rozliczeń podatkowych, a wiadomo, że na podatkach wszyscy chcą oszczędzić możliwie jak najwięcej. Jednym ze sposobów poczynienia takich oszczędności jest założenie konta emerytalnego IRA (ang. individual retirement account) w Związku Narodowym Polskim.

– Postanowiliśmy zabezpieczyć zbliżającą się emeryturę. Chcieliśmy zdążyć przed kwietniowym terminem, by wniesione w imieniu nas obojga wpłaty móc odliczyć od podatku za 2015 rok – mówi Walter P., który wraz z żoną Elżbietą otworzył w ZNP na początku tego miesiąca konto IRA. Istnieje jednak ograniczenie w wysokości wpłat – ostrzega Walter. Wyjaśnia, że oboje z małżonką mają po 55 lat, więc mają prawo wpłacić na IRA po 6,5 tys. dol. (wspólnie 13 tys. dol.).

Agent asekuracyjny ZNP przypomina przy tej okazji, że osoby w wieku poniżej 50 lat są uprawnione do rocznych wpłat nie większych niż 5,5 tys. dol. (11 tys. dol. dla małżeństw).

Nasz rozmówca jest bardzo zadowolony z tego finansowego posunięcia. Twierdzi, że w porównaniu z bankami i innymi organizacjami finansowymi ZNP płaci dobre procenty i jest na rynku finansowym bardzo długo. Obecne oprocentowanie kont IRA wynosi 1,5 proc. i jest gwarantowane w tej wysokości na przynajmniej 1 rok. Do wpłaconej sumy oprocentowanie jest dopisywane codziennie, a zarobione odsetki nie podlegają opodatkowaniu zanim nie zostaną wybrane z konta. Związek Narodowy Polski nie pobiera żadnych opłat za usługi związane z otwarciem i utrzymaniem konta IRA.

Agent asekuracyjny ZNP przedstawia nam także dane, z których wynika, że właściciel konta IRA, który zacznie oszczędzać po 6,5 tys. dol. rocznie w wieku 50 lat już 15 lat później zgromadzi sumę 105 676 dolarów. – Te fundusze to znaczący dodatek do emerytury Social Security. Wraz z małżonką będziemy mogli je przeznaczyć na podróże, w tym na doroczny wyjazd do Polski – mówi z zadowoleniem Walter.

Warto, zatem skorzystać z okazji i jeszcze przed 15 kwietnia rozsądnie ulokować swoje oszczędności. Otwierane w ZNP konta IRA są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy statusu pracy. Nie istnieją ograniczenia, co do maksymalnej kwoty wpłaty. Minimalna wpłata w celu otworzenia konta wynosi tylko 500 dol., a następnie można wpłacać na to samo konto dodatkowe kwoty w dowolnych terminach. W ciągu pierwszych 8 lat od otwarcia konta można, bez żadnych kar, w każdym roku wybrać z konta 10 proc. jego wartości. W razie śmierci właściciela cały stan konta zostanie wypłacony prawowitym spadkobiercom.

– Zakładając konto IRA w ZNP wprowadziłem dla całej swojej rodziny dyscyplinę oszczędzania. Teraz wiem, że gdy wraz z żoną będziemy przechodzić na emeryturę na koncie uzbieramy sumę, która będzie dużym uzupełnieniem wypłat Social Security i stworzy nam prawdziwą stabilność finansową. Otwierając konto przed 15 kwietnia zaoszczędziliśmy też na podatkach za 2015 rok – konkluduje Walter.

Aby otworzyć indywidualne konto emerytalne IRA należy odwiedzić biuro Związku Narodowego Polskiego. Po dodatkowe informacje można dzwonić pod nr (773) 286-055, www.pna-znp.org lub do lokalnego reprezentanta sprzedaży ubezpieczeń Związku Narodowego Polskiego. (inf.wł.)

Categories: PNA, PNA ubezpieczenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*