Konto emerytalne IRA zapewni stabilność finansową

Konto emerytalne IRA zapewni stabilność finansową

Artykuł sponsorowany

71-letni Mariusz W. z Wisconsin od niedawna jest na emeryturze. Pobiera świadczenia Social Security, które nie należą do wysokich. Jednak dzięki swojej zapobiegliwości pan Mariusz zaoszczędził znaczną kwotę, która zapewnia mu beztroską emeryturę. – Wybieram pieniądze z konta emerytalnego założonego w Związku Narodowym Polskim i dzięki nim mogę w każdym miesiącu solidnie podreperować swój budżet – mówi pan Mariusz.

Przedstawiciel asekuracyjny ZNP wyjaśnia, że pan Mariusz przed laty założył indywidualne konto emerytalne IRA. Przez wiele lat wpłaty na konto IRA dawały mu możliwość odpisywania wpłacanych sum od podstawy podatkowej oraz odraczania podatków od przychodów z tego konta.

Konta IRA mogą być nie tylko ulgą podatkową, ale zabezpieczeniem majątku przed wierzycielami, którzy nie mogą występować o te pieniądze. Posiadacz konta emerytalnego ma zawsze dostęp do swoich pieniędzy, jednak IRS zachęca do pozostawiania funduszy do czasu osiągnięcia odpowiedniego wieku. 10-procentową kara nakładana jest na tych niecierpliwych, którzy chcą korzystać z odłożonych na koncie IRA pieniędzy przed ukończeniem 59,5 lat. Nie ma jednak opłat karnych za niektóre wydatki medyczne, wydatki na edukację czy zakup pierwszego domu.

Po osiągnięciu 59,5 lat posiadacz konta IRA ma pełne prawo do dowolnego dysponowania swoimi pieniędzmi. Może je nawet wypłacić jednorazowo, co nazywa się całkowitą dystrybucją. Z przyczyn podatkowych jest to jednak mało praktyczne posunięcie. Właściciel konta może wybierać pieniądze z IRA albo nie wybierać ich wcale, by kwota powiększała się zgodnie z oprocentowaniem i by odkładać płacenie podatku. Przepisy podatkowe wymagają jednak, by pieniądze z IRA zostały wybrane w trakcie życia posiadacza. Dystrybucja funduszy staje się obowiązkowa po ukończeniu 70,5 lat. W niektórych przypadkach seniorzy z niską lub nawet średnią emeryturą lub rentą Social Security mogą pobierać z konta IRA kwoty całkowicie zwolnione z podatków.

Dla przykładu, 40-letni mężczyzna odkładając tygodniowo 20 dol. przez 30 lat zaoszczędzi na 1,5  proc. koncie IRA 39 626 dol. Oznacza to, że po osiągnięciu 70 roku życia, co miesiąc będzie mógł otrzymywać 227,32 dol. aż do śmierci, bez względu na to jak długo będzie żył.

Przedstawiciel asekuracyjny ZNP przypomina, że opłaca się korzystać ze środków zakumulowanych na IRA i innych kontach emerytalnych jak najwolniej, by pieniędzy starczyło na całe życie, tym bardziej, że pozostający na koncie IRA kapitał procentuje czy przyrasta z odroczeniem podatków.

ZNP gwarantuje obecnie oprocentowanie kont IRA na poziomie 1,5 proc. w okresie rocznym.

Po przejściu na emeryturę to właśnie konto IRA dało mi stabilność finansową – zapewnia pan Marian, mimo, że moje świadczenia emerytalne nie należą do największych, daję sobie radę i nie muszę martwić się o przeżycie ani liczyć na pomoc dzieci.

Aby otworzyć indywidualne konto emerytalne IRA, należy odwiedzić biura Związku Narodowego Polskiego. Po dodatkowe informacje można dzwonić pod nr (773) 286-0500, lub www.pna-znp.org

(inf. wł.)

fot.DepositPhotos

 

Categories: PNA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*