0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaHistoria Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, IN

Historia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, IN

-

W czasie trwania stanu wojennego, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w dniu 26 sierpnia 1982 roku, podczas mszy świętej sprawowanej w jasnogórskiej kaplicy przed cudownym wizerunkiem częstochowskiej Pani, został na ołtarzu położony kamień węgielny pod budowę nowego kościoła w Merrillville, Indiana, ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej, „która dana została Narodowi polskiemu, jako pomoc i obrona”.

Kamień ten w czasie stanu wojennego zawiózł na Jasną Górę ksiądz Władysław Pawlik SDS. Jest to nieduży kawałek marmuru ozdobiony bogatą w treść symboliką: Biały Orzeł w koronie z urwanym skrzydłem obok krzyża symbolizuje bolesne przejścia narodu polskiego w okresie stanu wojennego. W dokumencie poświęcenia, noszącym datę 30 września 1982 roku, podpisanym przez kustosza Bazyliki Jasnogórskiej, ojca Izydora Matuszewskiego, można przeczytać między innymi:
„Na wieczną rzeczy pamiątkę! Dla większej chwały Boga w Trójcy Świętej Jedynego, dla uczczenia Jezusa Chrystusa, Nieśmiertelnego Króla Wszechświata, dla upamiętnienia Jubileuszu 600 – lecia obecności Cudownego Obrazu Bogurodzicy, danej jako pomoc i obrona naszemu narodowi, oraz dla pogłębienia i umocnienia więzi kościoła Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Merrillville, Indiana, koło Chicago z Jasną Górą, poświęcamy kamień węgielny przed Tronem Królowej Polski, by Moce Boże, Duch Wiary, modlitwy i czci maryjnej pielgrzymów sześciu wieków, obecne w tym świętym miejscu, przeniknęły do kościoła w Merrillville i były znakiem szczególnego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Jasnogórskiej dla wszystkich przybywających do tamtejszego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej”.
Dokument ten znaczą dwie pieczęcie. Pierwsza, okolicznościowa, upamiętnia jubileusz 600 – lecia obecności cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie, druga z podobizną Bazyliki Jasnogórskiej pochodzi z kancelarii tejże Bazyliki.
Tym aktem poświęcenia kamienia węgielnego w tak trudnych dla Polski dniach stanu wojennego, rozpoczęła się historia budowy kościoła – sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w salwatoriańskim ośrodku zakonnym w Merrillville.
W uroczystość Bożego Ciała w 1982 roku, w czasie tradycyjnej procesji do czterech ołtarzy, udano się w miejsce, gdzie wstęgami oznaczono plac budowy nowego kościoła, a jeden z czterech ołtarzy postawiono dokładnie w miejscu, gdzie miał stanąć ołtarz główny w planach nowego kościoła. Po ustawieniu na ołtarzu monstrancji z Najświętszym Sakramentem ówczesny przełożony, ksiądz Józef Zuziak SDS, ucałował ziemię w miejscu gdzie wkrótce miał stanąć ołtarz w nowym kościele. Był to wymowny znak tego, jak bardzo wspólnota zakonna pragnęła tego kościoła. Gestowi temu towarzyszyło powszechne wzruszenie.
Do budowy przystąpiono w sierpniu 1982 roku. Kamień węgielny wmurowano w czasie uroczystości, która odbyła się w niedzielę 7 listopada 1982 roku, a prace budowlane ukończono w sierpniu 1983 roku, tak że 28 sierpnia owego roku można było dokonać uroczystego poświęcenia nowej świątyni, która stała się jubileuszowym darem Polonii Amerykańskiej na 600 – lecie Jasnej Góry. Była to zarazem inauguracja nowego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na ziemi amerykańskiej.

REKLAMA

Na podstawie salwatorianie.us

fot.salwatorianie.us

REKLAMA

2091287489 views

REKLAMA

2091287789 views

REKLAMA

2093084252 views

REKLAMA

2091288075 views

REKLAMA

2091288226 views

REKLAMA

2091288371 views