Świętujmy Polskę na festiwalu na Navy Pier 

Pete Nawara i Anna Morzy fot.arch. PACC

Pete Nawara i Anna Morzy fot.arch. PACC


Obchodzący w tym roku 100-lecie swego istnienia chicagowski Navy Pier to obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Mające ¾ mili (6 kwartałów) molo odwiedza ponad 8 milionów gości rocznie. Tłoczno jest szczególnie w miesiącach letnich, gdy z parków, restauracji, rejsów oraz innych atrakcji korzystają mieszkańcy i wielu turystów. Rok jubileuszowy kierownictwo Navy Pier postanowiło wykorzystać jako okazję do rozwoju i ulepszeń obiektu oraz intensywnej promocji. W związku z tym na koniec maja zaplanowano instalację i otwarcie nowego, większego, słynnego diabelskiego młyna.

Ale już między lutym a kwietniem tego roku, w każde niedzielne popołudnie główną atrakcją na Navy Pier jest festiwal kultur pod nazwą “Neighborhoods of the World”.  21 lutego, w pierwszą niedzielę festiwalu, świętowano chiński nowy rok. Najbliższa niedziela odbędzie się pod hasłem “Celebrate Africa”, a kolejna “Celebrate Italy”. Natomiast 10 kwietnia, po raz pierwszy od lat, będziemy mieli okazję do świętowania i promocji Polski i polskiej kultury.

O organizacji tegorocznego „Celebrate Poland” przedstawicielka zarządu Navy Pier, Jennifer Kramer, poinformowała zebranych na przyjęciu 24 lutego z okazji zaprezentowania nowego fresku wewnątrz głównego budynku na molo o nazwie „A Cultural Conversation”. Autorem fresku jest młody artysta z Chicago, o polskim zresztą rodowodzie, Pete Nawara, który już potwierdził swój udział w polskiej imprezie w kwietniu.

Partnerem Navy Pier w zorganizowaniu „Celebrate Poland” będzie Polsko- Amerykańska Izba Handlowa (PACC) o czym publicznie, podczas wspomnianego przyjęcia, poinformowała Anna Morzy, prezes PACC. „Cieszymy się, że w tym jubileuszowym roku kierownictwo Navy Pier zaprosiło nas do współpracy w przygotowaniu polskiej niedzieli w ramach festiwalu „Neighborhoods of the World”. To przecież dzięki kolejnym pokoleniom imigrantów z Polski Chicago jest teraz miastem na skalę światową tak pod względem gospodarczym, jak i kulturowym”  powiedziała Morzy. „Już po zaprezentowaniu wstępnych planów i informacji, jesteśmy pewni, że 10 kwietnia będziemy w stanie zorganizować barwne i widowiskowe popołudnie dla tysięcy turystów z udziałem wielu polskich i polonijnych artystów, restauracji, sklepów, biur podróży i innych agencji i instytucji promujących polską kulturę, historię, polskie produkty, i polską kuchnię”  dodała prezes Morzy.

Długi na 100 stóp fresk autorstwa Pete’a Nawary malowany był w oparciu o program festiwalu z 2015 roku. Poza autoportretem artysty umiejscowionym na skraju dzieła, nie ma tam elementów polskich, ponieważ prezentacja polskiej kultury nie była częścią ubiegłorocznego wydarzenia. Jednak w rozmowie z Bogdanem Puksztą, dyrektorem wykonawczym PACC, zarówno artysta jak i kierownictwo Navy Pier potwierdzili, że fresk będzie powiększony poprzez dodanie elementów polskich, a inspiracją będzie tegoroczna impreza „Celebrate Poland”.(bp)

Anna Morzy i Bogdan Pukszta fot.arch. PACC

Anna Morzy i Bogdan Pukszta fot.arch. PACC

PACC POLECA

Tax Issues for Self-Employed Individuals & Businesses (Problemy i zagadnienia podatkowe dla biznesów i firm jednoosobowych)

piątek, 26 lutego, 9.30 – 11.00

Urząd miasta, 121 N. LaSalle St., Chicago,  pok. 805

Rezerwacja miejsc: tel. 312-744-2086 lub BACPoutreach@cityofchicago.org

Small Business Center on the Road / Free Business Expo (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich, szczególnie zainteresowanych informacjami agencji rządowych i konsultantów przydatnymi w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w Chicago)

 • sobota, 27 lutego, 10.00–14.00
 • Kennedy-King College, 740 W. 63rd St., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: chismallbizexpo.com

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

 • środa, 16 marca, 17.30–19.30
 • The Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie St., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

PACC Business After Hours/Annual Meeting (spotkanie networkingowe PACC połączone z inauguracją nowej Rady Dyrektorów)

 • czwartek, 17 marca, 18.30–21.00
 • The Polish Museum of America (Polskie Muzeum w Ameryce), 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

Celebrate Poland @Navy Pier (Promocja polskiej muzyki, tańca, sztuki w ramach dorocznego festiwalu ‘Neighborhoods of the World; organizator: PACC we współpracy z Navy Pier)

 • niedziela, 10 kwietnia, 12.00–16.00
 • Navy Pier’s Crystal Gardens, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org
Categories: PACC

Comments

 1. Edward
  Edward 10 kwietnia, 2016, 09:20

  Dzisiaj 10 kwietnia,Wszyscy NNasi Rodacy obojetnie gdzie zamieeszkuja pod jaka szerokoscia geograficzna uczestnicza w obchodach tragedi Smolenskiej i mordu katynskeigo. Osobiscie mysle, ze impreza na Navy Pier moglaby sie odbyc o tydzien pozniejj, tym bardziej, ze kwiecien w Chicago to chlodny okres, szczegolnie nad jeziorem. Zatem, uwaga dla Organizatorow, jesli jestescie w stanie to przesuncie ten termin na pozniej w przyszlej edycji imprezy. Polonus.

  Reply this comment
 2. zza kałuży
  zza kałuży 10 kwietnia, 2016, 14:45

  @Edward
  Każdy myślący człowiek wstydzi się dzisiaj za głupotę i pychę kaczyńskich i reszty organizatorów i uczestników tej wycieczki na wiec wyborczy na cmentarzu.
  *
  Jeden bliźniak chciał się lansować na katyńskich grobach to mu los sprawiedliwie odpłacił za uczciwość jego intencji.
  Pobłogosławił go „niestrachliwymi pilotami”, takimi jakich chciał.
  *
  Szkoda tylko tych uczestników tej poronionej eskapady, którzy wzięli w niej udział w dobrej wierze. Zawodowi pisowcy, tacy jak gosiewski, dostali to, na co zasłużyli.

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 10 kwietnia, 2016, 14:55

  Zapytanie nr 2496
  do ministra obrony narodowej
  w sprawie odznaczenia pilota prezydenckiego samolotu, kpt. Grzegorza Pietruczuka, srebrnym krzyżem za zasługi dla obronności
  *
  Uzasadnienie
  *
  Według informacji prasowych i wywiadu, jakiego szef MON udzielił dla Radia Zet 19 września br., kpt. Grzegorz Pietruczuk został odznaczony srebrnym krzyżem za zasługi dla obronności. Wedle słów szefa MON pilot otrzymał medal za ˝przestrzeganie procedur i poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo czterech prezydentów na pokładzie˝. Ministrowi chodziło o lot, jaki wykonał prezydencki TU-154 na Kaukaz 12 sierpnia br. Planowo samolot miał lądować w Azerbejdżanie w Ganji, ale prezydent RP podjął decyzję o locie do Tbilisi. Pilot odmówił zmiany kierunku lotu. Decyzja pilota doprowadziła do licznych komplikacji w wizycie czterech prezydentów w Gruzji. Przejazd drogą do Tbilisi był bardzo niebezpieczny i sprowadzał realne zagrożenie dla osób w nim uczestniczących. Według doniesień medialnych obawy pilota o stan techniczny lotniska w Tbilisi były całkowicie nieuzasadnione i można było na nim bezpiecznie wylądować.
  *
  Proszę wobec tego Pana Ministra o odpowiedzi na następujące pytania:
  *
  1. Czy pilot ma prawo odmówić wykonania rozkazu zwierzchnika Sił Zbrojnych RP?
  *
  2. Czy odznaczenie pilota za de facto zaniechanie działania tak wysokim odznaczeniem państwowym jest zgodne z obowiązującymi procedurami?
  *
  3. Czy Minister, podejmując decyzję o odznaczeniu, chciał pokazać, iż będzie premiował w przyszłości przypadki niesubordynacji, tchórzostwa i odmawiania wykonywania rozkazów?
  *
  4. Czemu sprawa odznaczenia pilota została tak nagłośniona w mediach przez szefa MON? Czy był to kolejny element prowokacyjnej polityki rządu wobec prezydenta RP?
  *
  5. Czy zbadano przebieg wydarzeń w kabinie pilotów i zgodność podejmowanych przez nich decyzji z obowiązującymi procedurami? Jakie są wnioski z tej kontroli?
  *
  6. Czemu szef MON nie odznaczył innych członków załogi?
  *
  7. Jak MON zamierza reagować, jeśli w przyszłości będą powtarzać się tego typu przypadki odmawiania zmiany kierunku lotu?
  *
  Z wyrazami szacunku
  Poseł Przemysław Gosiewski
  Kielce, dnia 23 września 2008 r.

  Reply this comment
 4. ADALBERT
  ADALBERT 10 kwietnia, 2016, 16:02

  Szczerosc polskich serc i wiekowa wiernosc Narodu Polskiego katolickiemu przeslaniu pozwala odpowiedzialnie czcic pamiec poleglech w Sluzbie Ojczyzny oraz wspierac w potrzebie zyjacych.Warto zobaczyc raz jeszcze https://youtu.be/J9Ki3JTnGJw, posluchac https://youtu.be/fwpuV2W49vE, a takze przeczytac: THE EAGLE UNBOWED – Halik Kochanski oraz FORGOTTEN HOLOCAUST- Richard C.LUKAS .Katolicka Polska istnieje juz 1050 lat i wiele wskazuje na to,ze moze byc pozytywnym przykladem bytu i dzialan na przyszlosc dla Narodow Swiata. Lecz aby mozliwa byla POLSKA, w ktorej panuje lad i dobrobyt, to trzeba przede wszystkim uszanowac w pelni WOLE WYBORCZA NARODU POLSKIEGO, tak bardzo jednoznaczna i nie pozostawiajaca zadnych watpliwosci w tym wzgledzie. PAMIEC I SZACUNEK POLEGLYM W SLUZBIE OJCZYZNY NAD SMOLENSKIEM NALEZY SIE OD KAZDEGO CZLOWIEKA!!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*