0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCPlan reformy podatkowej republikanów

Plan reformy podatkowej republikanów

-

fot.123RF Stock Photos

Podobnie jak prawo imigracyjne, amerykański system podatkowy jest przestarzały, zbyt skomplikowany i pod wieloma względami powoduje starty, hamuje rozwój i wzrost gospodarczy. Z punktu widzenia przeciętnego podatnika, w tym szczególnie właścicieli i kierownictwa małych firm, wymaga głębokiej reformy. Ale podobnie jak w przypadku prawa imigracyjnego, ostatnia głębsza reforma sytemu podatkowego miała miejsce już ponad 30 lat temu, za prezydentury Ronalda Reagana, w 1986 roku. Czy zapowiedziany właśnie przez prezydenta Trumpa i republikanów plan zmiany systemu ma szansę powodzenia? Po kongresowym fiasko związanym z reformą ubezpieczeń zdrowotnych bardzo trudno być optymistą. Zwłaszcza że zamiast debatować o reformie podatków, kraj żyje debatą dotyczącą protestujących poprzez klękanie podczas hymnu narodowego milionerów z boiska, zapoczątkowaną przez futbolistę, dla którego bohaterem był marksista Che Guevara.

Warto jednak odnotować, że oczekiwana przez wielu zaanonsowana właśnie próba reformy zawiera następujące propozycje w odniesieniu do podatków biznesowych:

REKLAMA

– obniżka podatku od dochodu firm z obecnych 35 proc. do 20 proc. (rok temu kandydat Trump proponował obniżkę do nawet 15 proc., ale i 20 proc. byłoby korzystne, szczególnie na przykład z punktu widzenia właścicieli sklepów lub firm budowlanych)

– 25 proc. opodatkowania dochodów biznesowych ujętych w zeznaniach indywidualnych

– natychmiastowe odpisy inwestycji biznesowych przez co najmniej pięć lat

– ulgi podatkowe na badania i rozwój oraz na mieszkania dla osób o niskich dochodach

– jednorazowe opodatkowanie skumulowanych zysków za granicą

– wyższe jednorazowe opodatkowanie zagranicznych aktywów gotówkowych niż aktywów niepłynnych

– wolna od podatków repatriacja przyszłych zysków zagranicznych

– uchylenie opodatkowania majątków

– uchylenie alternatywnego podatku minimalnego.

Oprócz korzyści dla biznesów proponowana reforma miałaby znaczny wpływ na podatki dotyczące osób indywidualnych. Jej główne elementy to:

– redukcja liczby progów podatkowych z obecnych siedmiu (10, 15, 25, 28, 33, 35 i 39,6 proc.) tylko do trzech (12, 25, 35 proc.)

– prawie podwojenie standardowego potrącenia (co w praktyce oznaczałoby, że pierwsze 24 tys. dol. rodzinnego dochodu byłoby zwolnione od podatku)

– utrzymanie potrąceń od pożyczek hipotecznych i wydatków na dobroczynność, ale eliminacja potrąceń od podatków stanowych i lokalnych

– większe ulgi podatkowe na dzieci

– 500 dol. ulgi podatkowej dla rodzin z domownikami powyżej wieku dziecięcego.

Jedną z największych korzyści tak dla biznesów, jak i osób indywidualnych byłoby zapowiadane uproszczenie regulacji podatkowych i wymogów natury biurokratycznej. Niektórzy już coraz śmielej marzą o zeznaniach, które dla większości podmiotów mieściłyby się tylko na jednej stronie.

Dużo niższe stopy procentowe proponowane przez republikanów, jeśli zostaną zaaprobowane przez Kongres, w połączeniu z już podjętymi przez administrację w Waszyngtonie krokami w kierunku uproszczenia i reformy regulacji gospodarczych mogą spowodować, że wskaźnik wzrostu amerykańskiej gospodarki w skali rocznej powróci do poziomu 3-4 proc., z pożytkiem dla wszystkich. Sporo szczegółów pozostaje jednak jeszcze do ustalenia przez ustawodawców. Nie obejdzie się też bez próby współpracy z demokratami. Ale wśród nich może być ciągle zbyt wielu, którzy pod wpływem historycznych postaci typu Che Guevara będą protestować przeciwko jakimkolwiek cięciom podatków dla dużych korporacji i osób bogatych, zapominając z lekcji podstaw ekonomii, że tzw. tax incidence, czyli na kogo przypada obciążenie podatkowe, nie ma znaczenia. Im wyższe podatki, tym większy koszt (czy też strata) dla wszystkich.

Bogdan Pukszta

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Facebook for Business (Bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat najlepszych i skutecznych technik promocji i reklamy biznesu przez Facebooka)

piątek, 29 września, 9.30 – 11.00

City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]

Cybersecurity for Small & Mid-size Businesses (Bezpłatna sesja informacyjna dla właścicieli małych i średnich firm na temat bezpieczeństwa cybernetycznego)

środa, 11 października, 15.00 – 16.30

City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]

The 5th Annual Summit on Regional Competitiveness (Prestiżowa konferencja dla zainteresowanych poprawą infrastruktury, innowacyjności i konkurencyjności regionu Milwaukee-Chicago-Northwest Indiana; opłata za udział 85 dol.)

poniedziałek, 16 października, 9.00 – 18.30

Federal Reserve Bank of Chicago, 230 S. LaSalle, Chicago
Dodatkowe informacje: [email protected]

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 18 października, 17.30 – 19.30

Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]

REKLAMA

2091285560 views

REKLAMA

2091285864 views

REKLAMA

2093082323 views

REKLAMA

2091286145 views

REKLAMA

2091286291 views

REKLAMA

2091286436 views