O potrzebie reformy regulacji gospodarczych na forum w IIT University Technology Park

Laura Jones (Canadian Federation of Independent Business), Stanisław Skoczeń (PACC), U-Jung Choe (przewodnicząca Stanowej Rady ds. Konkurencyjności w biurze gubernatora Illinois) i Bogdan Pukszta (PACC) fot.arch. PACC

Laura Jones (Canadian Federation of Independent Business), Stanisław Skoczeń (PACC), U-Jung Choe (przewodnicząca Stanowej Rady ds. Konkurencyjności w biurze gubernatora Illinois) i Bogdan Pukszta (PACC) fot.arch. PACC

Niedawno pisaliśmy o tym, że czasami nowe rozporządzenia agencji rządowych opłacalne nawet z punktu widzenia firm, które powinny się do nich dostosować. Jednak w dzisiejszej rzeczywistości bywa tak coraz rzadziej. Przepisów i rozporządzeń jest już tyle, że z zastosowaniem się do nich mogą sobie poradzić firmy z wystarczająco dużymi działami prawnymi i zapleczem finansowym, które pozwoli na ewentualne zatrudnienie adwokatów.

Jednocześnie coraz więcej ekspertów obawia się, że to głównie koszty biurokracji sprawiają, iż na rynku pojawia się coraz mniej nowych firm. W tegorocznym rankingu wolności gospodarczej (Index of Economic Freedom) opublikowanym przez Heritage Foundation, Stany Zjednoczone uplasowały się dopiero na 17. miejscu, bezpośrednio za Litwą.

W tym kontekście właściciele małych, średnich i nowych przedsiębiorstw pozytywnie zareagowali, gdy 18 kwietnia br., podczas kilkugodzinnej wizyty w firmie Snap-On Tools w miejscowości Kenosha w stanie Wisconsin, prezydent Trump ogłosił nowe zarządzenie pod hasłem America First i zapowiedział, że użyje przysłowiowego młota kowalskiego, by zburzyć regulacje rządu federalnego będące przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ale biurokracja na poziomie federalnym to tylko część problemu. Amerykański biznes jest przecież regulowany przede wszystkim na poziomie stanowym i fakt ten jest oczywisty również w stanie Illinois. Obietnice reform obciążeń administracyjnych dla biznesu przed dwoma laty były jedną z zapowiedzi wyborczych gubernatora Raunera, która doprowadziła go do zwycięstwa. Okazją do zapoznania się z postępami gubernatora w reformowaniu stanowej biurokracji było forum, które odbyło się 12 kwietnia br. w University Technology Park przy IIT w Chicago.

Według uczestników forum, a równocześnie przedstawicielei władz stanowych (wicegubernator Evelyn Sanguinetti, zastępca gubernatora Leslie Munger i przewodnicząca Stanowej Rady ds. Konkurencyjności U-Jung Choe), tzw. red tape, czyli obciążenie zbytecznymi regulacjami i restrykcjami, jest w Illinois kosztownym problemem, w rezultacie którego zbyt dużo firm przeprowadza się do sąsiednich stanów lub funkcjonuje na krawędzi upadłości finansowej. Dla przykładu, podczas gdy liczba restrykcji w kodeksie prawnym stanu Kentucky mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi 129 575, w Illinois jest ich aż 259 832.

Głosy pozostałych uczestników forum zasygnalizowały, że:

– Jednym z ciekawszych wzorców reformy regulacji gospodarczych w Illinois są strategie oparte na doświadczeniach z kanadyjskiej prowincji British Columbia, gdzie od roku 2001 do 2016 liczbę ograniczeń udało się zredukować aż o 47 proc.;

– Podstawą reform w Illinois będą w dużym stopniu analizy i ekspertyzy opracowane przez specjalistów z Mercatus Center w George Mason University w stanie Virginia;

– Opracowanie i realizacja reform, oprócz legislatury i administracji stanowej, w dużym stopniu zależeć będzie od poparcia i uczestnictwa właścicieli firm i agencji z otoczenia biznesu, takich jak chociażby izby gospodarcze.

Chociaż od dyskusji do realnej poprawy sytuacji w Illinois jeszcze daleka droga, na forum z punktu widzenia potrzeb biznesu powiało optymizmem, przynajmniej dopóki uczestnicy nie przypomnieli sobie, że oprócz poziomu stanowego jest jeszcze do zreformowania poziom municypalny.

Bogdan Pukszta

 

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Don’t Let Marketing Bite You: 4 Ways to Reach More Customers (Bezpłatny webinar informacyjny dla właścicieli małych firm na temat pozyskiwania nowych klientów poprzez skuteczny internetowy marketing)

 • wtorek, 25 kwietnia, 13.00 – 14.00
 • By SCORE Live Webinars
 • Dodatkowa informacja i rejestracja: https://www.score.org/take-workshop

Tata’s Pierogi Grand Opening (oficjalne otwarcie nowej restauracji/firmy członkowskiej PACC w Elk Grove Village)

 • czwartek, 27 kwietnia, godz. 18.00
 • 554 E. Devon Ave., Elk Grove Village, IL

 • RSVP i dodatkowe informacje: tel. 773-710-0525 lub e-mail lester@polishbuilderhome.com

Small Business Expo on the Road (Bezpłatne expo połączone z networkingiem oraz informacją i usługami oferowanymi przez agencje i konsultantów miasta Chicago dla przedsiębiorców i właścicieli małych firm)

 • czwartek, 4 maj, 17.00 – 19.00

Business Opportunities in Poland: Executive Roundtable with the Hon. Paul W. Jones, US Ambassador to Poland (Sesja informacyjna i dyskusja z udziałem ambasadora USA w Warszawie na temat możliwości w Polsce dla amerykańskich inwestorów, współsponsorowana przez International Trade Association of Greater Chicago, US Commercial Service i PACC)

 • piątek, 5 maja, 11.45 – 14.00
 • Carlucci Rosemont, 6111 N. River Rd., Rosemont, IL
 • 50 dol. członkowie sponsorujących organizacji, 75 dol. pozostali. Dodatkowe informacje i rejestracja: rsvp@itagc.org lub 773-725-1106

Polish American Business Expo

 • środa, 10 maja, 13.00 – 19.00
 • Copernicus Center Annex, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje i rezerwacja stoisk: info@polishamericanchamber.org lub 773-205-1998
Categories: PACC

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*