Już wkrótce targi polsko-amerykańskiego biznesu

expo17promote3_PL

W środę, 10 maja w Copernicus Center Annex odbędą się targi polsko-amerykańskiego biznesu. To kolejny przykład na to, że Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) jako organizator expo stara się być swoistą siłą napędową we wspieraniu i promocji handlu i biznesu pośród firm członkowskich oraz ich potencjalnych partnerów i klientów. O krótką rozmowę na temat tegorocznej imprezy poprosiliśmy Małgorzatę Borysiewicz, przewodniczącą funkcjonującego w PACC komitetu organizacyjnego.

Bogdan Pukszta: Czy w czasach, gdy tak dużo jest wirtualnej promocji i możliwości reklamy poprzez media społecznościowe i inne kanały, uczestnictwo w imprezach wystawienniczych takich jak expo lub tradycyjne targi nadal jest popularne i opłacalne?

Małgorzata Borysiewicz: Tak, tego typu imprezy nadal cieszą się dużą popularnością i pod względem liczby nie jest ich mniej niż kilka czy kilkanaście lat temu. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firm i zobaczenia produktu na własne oczy lub jego wypróbowanie ciągle jest jednak niezastąpiona. Ale podczas gdy imprez wystawienniczych i promocyjnych nie jest teraz mniej niż kiedyś, wydaje mi się, że stają się one coraz atrakcyjniejsze pod względem na przykład dekoracyjnym, a także metod promocji. Mniej natomiast jest teraz imprez, które trwają długo. Targi, które organizowaliśmy dziesięć lat temu, były dwu- lub trzydniowe, a expo które organizujemy 10 maja trwać będzie tylko sześć intensywnych godzin. Właśnie popularność tego rodzaju kilkugodzinnych imprez wystawienniczych jest duża.

10 maja, kiedy zaplanowane jest expo, to środek tygodnia. Czy nie łatwiej byłoby większości osób odwiedzić wystawę na przykład w weekend?

Oczywiście, gdyby jedynym naszym celem była liczba odwiedzających, na przykład sobota byłaby łatwiejszym dniem, by nawet całymi rodzinami wybrać się na imprezę. I to często bierzemy pod uwagę, organizując nasze izbowe wydarzenia. Dobrym przykładem była impreza pod nazwą Celebrate Poland, którą zorganizowaliśmy 19 lutego na Navy Pier. Mieliśmy wówczas około 30 wystawców, a w ciągu czterech godzin odwiedziło nas ponad trzy tysiące osób. Expo, które odbędzie się w najbliższą środę również ma wielosektorowy charakter i zależy nam na tym, by odwiedziło nas jak najwięcej osób. Ale chcemy też, aby oprócz zaprezentowania swojej najnowszej oferty właściciele firm mieli możliwość bezpośredniego kontaktu miedzy sobą w ramach zwykłego dnia roboczego, rozwijając tzw. relacje business-to-business. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy mogli skontaktować się z przedstawicielami agencji i instytucji wspierających biznes i tworzenie biznesu, a ich udział jest znacznie łatwiejszy, jeśli impreza odbywa się w dniach i godzinach ich pracy.

Czyli oprócz możliwości przeglądu ofert handlowych i biznesowych firm, które dokonały rezerwacji powierzchni wystawienniczej, zwiedzający będą mogli skontaktować się z organizacjami z otoczenia biznesu i gośćmi specjalnymi?

Tak się nawet składa, że w przyszłym tygodniu Chicago odwiedzi delegacja z polskiego Ministerstwa Rozwoju z podsekretarzem stanu Mariuszem Haładyjem na czele. Główne zainteresowania delegacji wiążą się z procesem legislacyjnym na poziomie stanowym i federalnym na terenie Chicago w odniesieniu do uproszczenia regulacji gospodarczych i likwidacji obciążeń administracyjnych. Korzystając z okazji, udało nam się zorganizować w ramach programu towarzyszącego imprezie sesję panelową, w której oprócz ministra Haładyja weźmie udział przedstawiciel Komitetu ds. Konkurencyjności przy biurze gubernatora Illinois oraz reprezentant Urzędu Miasta Chicago, który zajmuje się podobną tematyką. Ci, którzy odwiedzą expo, będą więc mieć okazję nie tylko do wzięcia udziału w ciekawej dyskusji, ale i kontaktu z przedstawicielami agencji rządowych z Polski i, lokalnie, amerykańskich. Ze swoimi stoiskami wystawienniczymi w naszym expo wezmą też udział przedstawiciele Departamentu Zamówień Publicznych miasta Chicago i federalnej agencji Small Business Administration. Dzięki temu przedsiębiorcy, jak również ci, którzy dopiero zamierzają założyć biznes, będą mogli uzyskać cenne informacje, które mogą być pomocne w rozwoju ich zamiarów. Cieszymy się również, że swoją obecność na naszej imprezie potwierdził konsul generalny Piotr Janicki oraz kongresmen Mike Quigley.

Pod wieloma względami expo, które PACC organizuje 10 maja, bardzo pasowałoby do wpisania w kalendarz Narodowego Tygodnia Małej Przedsiębiorczości, który w tym roku odbywa się w dniach 30 kwietnia–6 maja…

Tak, ale w tym samym tygodniu odbywa się tyle innych imprez o podobnym charakterze, że trudno byłoby nam liczyć na taką samą liczbę wystawców i gości specjalnych, nie mówiąc już o agencjach wspierających przedsiębiorczość. A poza tym Polonia i Polacy w pierwszym tygodniu maja, tradycyjnie, koncentrują się przecież na święcie Konstytucji 3 Maja.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia 10 maja w Copernicus Center!

expo17promote3

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Business Opportunities in Poland: Executive Roundtable with the Hon. Paul W. Jones, US Ambassador to Poland (Sesja informacyjna i dyskusja z udziałem ambasadora USA w Warszawie na temat możliwości w Polsce dla amerykańskich inwestorów, współsponsorowana przez International Trade Association of Greater Chicago, US Commercial Service i PACC)

 • piątek, 5 maja, 11.45 – 14.00
 • Carlucci Rosemont, 6111 N. River Rd., Rosemont, IL
 • 50 dol. członkowie sponsorujących organizacji, 75 dol. pozostali. Dodatkowe informacje i rejestracja: rsvp@itagc.org lub 773-725-1106

 

Polish American Business Expo

 • środa, 10 maja, 13.00 – 19.00
 • Copernicus Center Annex, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje i rezerwacja stoisk: info@polishamericanchamber.org lub 773-205-1998

 

Buying a Business: Find, Evaluate and Negotiate (Bezpłatna sesja informacyjna nt. kroków, które należy podjąć, zamierzając kupić już istniejącą firmę, jako alternatywa do założenia nowego przedsiębiorstwa)

 • Piątek, 12 maja, 9.30 – 11.00
 • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. 312-744-2086

 

European Business Networking Event (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

 • środa, 17 maja, 17.30 – 19.30

 • Le Bar, Sofitel Chicago, 20 E. Chestnut Street, Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org
Categories: PACC

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*