0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCCzy kurs dolara zyska na brytyjskim referendum?

Czy kurs dolara zyska na brytyjskim referendum?

-

fot.Cinkciarz.pl
Marcin Lipka

 

Teoretycznie głosowanie na temat pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej powinno mieć marginalny wpływ na amerykańską walutę. Praktycznie jednak ten efekt może być bardzo wyraźny, a co najciekawsze dolar powinien zyskać na wartości niezależnie od wyniku.

REKLAMA

Na 23 czerwca zaplanowane jest referendum dotyczące pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach Unii Europejskiej. Temat oczywiście przykuwa sporo uwagi na Wyspach oraz w Europie. Od wyniku głosowania może zależeć kondycja brytyjskiej gospodarki, a także dalsze losy Unii Europejskiej. Ma on również znaczny wpływ na brytyjską walutę, która od początku roku jest najsłabsza w gronie 10 walut krajów rozwiniętych.

To, że funt może stracić na wyjściu Wielkiej Brytanii z unijnych struktur, jest dość powszechnie oczekiwane. Wynika to głównie z faktu, że ten kraj ma kształtujący się w granicach 5 proc. PKB deficyt na rachunku obrotów bieżących, pochodzący głównie z negatywnych trendów w handlu zagranicznym. Tylko w czwartym kwartale 2015 r. brytyjski import przewyższał eksport o 33 mld funtów, a w całym ub.r. deficyt obrotów towarowych wyniósł ponad 125 mld funtów.

Jedynym elementem w wyniku rachunku bieżącego, który zmniejsza deficyt, jest bilans wymiany usług, a zwłaszcza tych związanych z sektorem finansowym i ubezpieczeniowym. Według oficjalnych danych urzędu statystycznego (ONS) w 2015 r. dodatnie saldo obrotów z zagranicą wyniosło w tej kategorii ponad 50 mld funtów.

Gdyby jednak doszło do opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, to dostęp do usług finansowych dla brytyjskich firm zostałby prawdopodobnie znacznie ograniczony na terenie Wspólnoty. To mogłoby spowodować zmniejszenie nadwyżki obrotów w sektorze usług, a przez to dalsze zwiększenie deficytu na rachunku obrotów bieżących. Fundamentalnym elementem zmniejszającym ten deficyt jest mniejszy import i wyższy eksport, co zwykle wymuszone jest przez słabszą walutę.

Referendum ważne dla dolara

Teoretycznie wpływ hipotetycznego Brexitu na dolara nie powinien być znaczący. Amerykański eksport na Wyspy stanowi jedynie około 3,5 proc. wymiany handlowej USA ze światem. Stąd nawet gdyby doszło do jego załamania, ogólny efekt wpływu na gospodarkę Stanów Zjednoczonych byłby marginalny. Warto jednak zauważyć, że referendum może mieć duże znaczenie dla polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Przez ostatnie miesiące Fed wyraźnie daje do zrozumienia w swoich komunikatach, że decyzja o kolejnych podwyżkach stóp procentowych jest w znacznym stopniu uzależniona od globalnej sytuacji gospodarczej oraz kondycji światowych rynków finansowych. Gdyby Brytyjczycy zdecydowali o pozostaniu w strukturach UE, to  szansa na zacieśnienie monetarne w USA wzrosłaby, ze względu na zniwelowanie jednego z podstawowych ryzyk w nadchodzących miesiącach.

Biorąc pod uwagę podejście głównych banków centralnych na świecie, perspektywa podwyżek stóp procentowych w Stanach mogłaby ponownie spowodować zwiększenie zainteresowania dolarem, chociażby poprzez wzrost oprocentowania obligacji skarbowych. W rezultacie brak Brexitu byłby korzystny dla dolara.

Warto jednak zauważyć, że Europa jest narażona na zaburzenia gospodarcze związane z Brexitem zdecydowanie bardziej niż Stany Zjednoczone. W konsekwencji, gdyby Wielka Brytania opuściła Unię, wyprzedawany byłby nie tylko funt, ale i euro. Biorąc pod uwagę historyczne zależności, można również oczekiwać, że sprzedawane byłyby waluty krajów rozwijających się i tych uzależnionych od eksportu surowcowych, ze względu na gorszy sentyment globalny. Korzystałby na tym dolar, do którego kapitał płynąłby, mimo mniejszych szans na podniesienie stóp procentowych przez Fed.

Podsumowując, może się okazać, że niezależnie od wyniku referendum dolar i tak  zyska na wartości. Amerykańska waluta często jest beneficjentem zaburzeń na globalnym rynku finansowym. Z kolei gdyby nie doszło do Brexitu, inwestorzy szybko przypomną sobie o perspektywie podwyżek stóp procentowych przez Fed, co jest także pozytywną informacją dla USD.

Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl

fot.Cinkciarz.pl

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Small Business Resources to Help Your Business Succeed (bezpłatne spotkanie informacyjne na temat programów, usług i agencji miejskich pomocnych w rozpoczęciu nowego lub rozwoju już istniejącego biznesu)

  • piątek, 27 maja, 9.30 – 11.00
  • BACP City Hall, 121 N. LaSalle St., 8. piętro, p. 805, Chicago, IL
  • Rejestracja i dodatkowe informacje: [email protected], tel. 312-744-2086.

Polish Museum of America Annual Summer Gala (Letnia Gala Muzeum Polskiego w Ameryce)

  • piątek, 3 czerwca
  • Café La Cave, Des Plaines, IL
  • Dodatkowe informacje i rezerwacje: Mary Jane Robles, tel. 773-782-2603, [email protected], lub w sprawie sponsoringu i reklamy w książce pamiątkowej: Sharon Orlowski, tel. 847-767-2757.

Spotlight on the Art Deco Wola Apartments and Chicago Motives and Connections (sesja informacyjna dla przedsiębiorców współorganizowana przez PACC, Terra Casa S.A. oraz Warsaw Committee of Chicago Sister Cities International)

  • środa, 15 czerwca, 16.00 – 17.30
  • Ivy Boutique Hotel (South Ballroom), 233 E. Ontario, Chicago, IL
  • Wymagana rezerwacja uczestnictwa. Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub [email protected]

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

  • środa, 15 czerwca, 17.30 – 19.30
  • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL
  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]

REKLAMA

2091199471 views

REKLAMA

2091199770 views

REKLAMA

2092996229 views

REKLAMA

2091200051 views

REKLAMA

2091200197 views

REKLAMA

2091200341 views