Czas świątecznych zakupów

fot.Erik S. Lesser/EPA

fot.Erik S. Lesser/EPA

 

Krajowa Federacja Handlu Detalicznego (National Retail Federation) już w październiku zapowiedziała, że wpływy ze sprzedaży w listopadzie i grudniu tego roku wzrosną o 3,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosą 655,8 miliarda dolarów. Całkiem możliwe jednak, że powyborcza fala optymizmu odczuwalna teraz w handlu i w biznesie spowoduje, że tegoroczny okres świąteczny przyniesie jeszcze większe wpływy niż przewidywano, z olbrzymią korzyścią dla całości gospodarki.

Okres świątecznych zakupów w USA, którego tradycyjnym początkiem od 1932 r. jest czarny piątek, ma ogromne gospodarcze znaczenie i wyczekiwany jest z nadzieją, szczególnie gdy gospodarka próbuje wyjść z kryzysu lub zastoju. Gdy na przykład gospodarka amerykańska wymagała pobudzenia, by wyjść z wielkiej depresji lat 30. ubiegłego wieku, prezydent Franklin D. Roosevelt uległ prośbom środowisk biznesowych i w r. 1939 zmienił datę Święta Dziękczynienia z czwartego na przedostatni czwartek listopada, przedłużając tym samym okres świątecznych zakupów o jeden tydzień.

Zmiana daty na ok. miesiąc przed świętem spowodowała jednak sporo zamieszania i spotkała się z dużą krytyką, nie tylko ze strony producentów kalendarzy. Niektórzy krytycy dekretu prezydenta proponowali wręcz, by zmienić nazwę Thanksgiving na Franksgiving. Już dwa lata później Kongres uchwalił i prezydent podpisał ustawę o powrocie do świętowania w czwarty czwartek listopada. Od tego czasu, prób zmiany daty nie było, ale pomysłów na przedłużenie okresu świątecznych nie brakuje.

Ci, którzy przegapili czarny piątek, dzięki internetowi mieli też Cyber Monday, czyli e-commersową wersję piątku. A we wtorek obdarowywania (Giving Tuesday) na świąteczne wpływy liczył sektor charytatywny.

Jednym z najnowszych pomysłów jest zapoczątkowana w 2010 r. przez American Express i usankcjonowana rezolucją Senatu USA w 2011 r. tzw. Small Business Saturday, czyli sobota wsparcia małej przedsiębiorczości. Ponieważ znakomita większość (99 proc.) punktów sprzedaży detalicznej to mała przedsiębiorczość, zupełnie naturalnie robiący zakupy w pierwszą sobotę po Święcie Dziękczynienia wspierali małe firmy. Jednak jednym z głównych celów ustanowienia Small Business Saturday była też zachęta do tego, by był to dzień wsparcia firm, które funkcjonują w dzielnicach czy okolicach zamieszkania klientów, aby był to dzień poparcia lokalnych przedsiębiorstw. W związku z tym, oprócz American Express i Small Business Administration, sobotę małych firm promują także coraz częściej lokalne izby gospodarcze. Wstępne rezultaty, dotyczące ilości klientów, którzy robili zakupy 26 listopada, są rekordowe; aż o 13 proc. większe niż rok temu.

Nie mająca dzielnicowych czy municypalnych granic Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) proponuje jednak, by o swoich polonijnych sklepach i biznesach pamiętać nie tylko w jeden dzień przed świętami. Zachęcamy, by przez cały okres świąteczny jak najwięcej czytelników „Dziennika Związkowego” dokonywało zakupów produktów lub usług w sklepach i firmach zrzeszonych w PACC, ogłaszających się w „Dzienniku Związkowym” lub na inne sposoby związanych z polonijną społecznością w Chicago i okolicy. Jest ich naprawdę dużo.

Bogdan Pukszta

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:

Get ready for INCOME TAX SEASON! (bezpłatna sesja informacyjna dla biznesów zainteresowanych uzyskaniem licencji miasta Chicago, aby legalnie móc oferować usługi z zakresu rozliczeń podatkowych)

 • środa, 14 grudnia, 15.00 – 16.30
 • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
 • dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. 312-744-2086

Small Business Resources to Help Your Business Succeed (bezpłatna sesja informacyjna nt. usług i programów pomocy oferowanych przez agencje Small Business administration (SBA) i przez organizacje partnerskie SBA dla przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej lub poszukujących wsparcia w rozwoju firmy)

 • piątek, 16 grudnia, 9.30 – 11.00
 • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
 • dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. 312-744-2086

Small Business Resources to Help Your Business Succeed (bezpłatna sesja informacyjna nt. programów i usług oferowanych przez Small Business Administration – SBA przydatnych przy zakładaniu i rozwijaniu nowego biznesu)

 • piątek, 16 grudnia, 9.30 – 11.00
 • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
 • dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. 312-744-2086

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

 • środa, 21 grudnia, 17.30 – 19.30

 • Palmer House Hilton, 124 S. Wabash Ave., Chicago, IL

 • dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em info@polishamericanchamber.org
Categories: PACC

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*