Budżet bez reform

Kapitol stanowy w Springfield fot.Meagan Davis/Wikipedia

Tegoroczny amerykański Dzień Niepodległości w stanie Illinois miał dodatkowy wymiar – akurat 4 lipca stanowy Senat, odrzucając Weto gubernatora, zatwierdził możliwość jeszcze większego niż dotychczas uzależnienia mieszkańców stanu od rządowych programów i rządowej opieki. Być może zadowoleni z tego zorganizują dodatkową fetę z fajerwerkami, ale na pewno nie będzie świętował biznes i przeciętny podatnik – pracownik sektora prywatnego.

Nowy budżet stanu Illinois wprowadza ponad 30-procentową podwyżkę stopy podatku od osób indywidualnych z 3,75 do 4,95 proc. oraz podwyżkę podatku od korporacji z 5,25 do 7 procent. Pocieszeniem dla republikanów i podatników jest to, że nowa stopa podatkowa obowiązuje od 1 lipca br. i nie działa wstecz do 1 stycznia tego roku, jak od początku negocjacji chcieli tego demokraci. Pomimo tego, podobnie jak przewodniczący izby niższej Mike Madigan, przewodniczący Senatu John Cullerton twierdzi, że nowy budżet „jest krokiem we właściwym kierunku, chociaż jest oczywiste, że czeka nas jeszcze dużo pracy”.

Oprócz liderów Partii Demokratycznej, wśród zadowolonych z nowego budżetu będą z pewnością członkowie związków zawodowych reprezentujących pracowników sektora publicznego. To w dużym stopniu dzięki ich coraz większym rzeszom i poparciu, coraz większa liczba deputowanych stanowego parlamentu może liczyć na wielokadencyjną bezpieczną posadę.

Nowy budżet będzie też ulgą dla pracowników szkolnictwa i stanowych uczelni; to oni byli dotychczas wśród najbardziej poszkodowanych brakiem stanowego budżetu. Zadowoli także sektor usług społecznych i fundacji liczących na wsparcie w postaci stanowych grantów.

W nowym budżecie brakuje jednak reform strukturalnych i zmian, o które zabiegał gubernator Bruce Rauner, warunkując tym swoje poparcie dla ewentualnej podwyżki podatków. Według gubernatora „zatwierdzony pakiet legislacyjny nie ma żadnego związku z poprawą sytuacji kryzysowej pod względem gospodarczym i finansowym stanu Illinois, a wręcz tę sytuację pogarsza na dłuższą metę”.

Na pierwszy rzut oka nowy budżet jest więc olbrzymią porażką gubernatora. Ale pojawiają się już głosy twierdzące, że dzięki temu łatwiej mu będzie wygrać wybory o reelekcję w przyszłym roku. Kolejna kadencja dawałaby mu szansę kontynuacji zabiegów o tak przecież potrzebne reformy, zakładając, że jedynym kontrkandydatem byłby reprezentant demokratów.

Wobec powyższego nowy budżet okaże się prawdopodobnie największą porażką dla przeciętnego podatnika niezatrudnionego w sektorze publicznym lub szkolnictwie oraz dla właścicieli firm i podmiotów gospodarczych. Możliwe, że większość podatników, w tym firm, zaakceptowałaby wyższe podatki, gdyby mogła zaoszczędzić lub ograniczyć wydatki w inny sposób. Jednak wygląda na to, że przeciętny obywatel, oprócz większego podatku od dochodu, zmuszony będzie do radzenia sobie z coraz większymi podatkami od nieruchomości, nie mówiąc już o coraz większych opłatach za usługi agencji rządowych wszelkiego szczebla, podatkach miejskich i powiatowych. Co najgorsze, z punktu widzenia biznesu oznacza to malejące wydatki przeciętnego podatnika na konsumpcję, zakup nowych produktów czy sprzętu.

Topniejąca siła nabywcza w połączeniu z brakiem redukcji obciążeń biurokratycznych i wydatków na odszkodowania pracownicze lub zakładanie i prowadzenie biznesu nie wróżą dobrze gospodarce stanu Illinois w dłuższej perspektywie. Coraz więcej podatników i firm zapewne zechce przeprowadzić się do innych stanów, być może powiększając negatywne dla Illinois dane statystyczne z ubiegłego roku. Głosując za kolejną podwyżką, legislatorzy chyba już zapomnieli, że podwyżka podatków z lat 2011–2014 spowodowała, że z roku na rok stan kurczy się pod względem liczby płacących podatki. Co więcej, według MarketWatch.com, podczas gdy średnia dochodów osób opuszczających stan wynosi 77 tysięcy dol., średni dochód osób, które wybierają Illinois jako stan zamieszkania, wynosi tylko 57 tysięcy dolarów. Tego rodzaju dane w kontekście legislacyjnej „wygranej” demokratów oznaczają, że kolejne podwyżki podatków to tylko kwestia czasu.

Dzięki uchwaleniu budżetu stan uniknie najgorszej z możliwych ocen agencji ratingowych, czyli tzw. śmieciowej. Bez reform pozostanie jednak na krawędzi takiej oceny i będzie coraz mniej atrakcyjny nie tylko dla mieszkańców, ale również dla osób spoza stanu.

Bogdan Pukszta

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

How to Start Your Business: Venture Series (bezpłatna seria warsztatów dla zainteresowanych podstawami zakładania i rozwoju własnej firmy)

10–13 lipca, 18.00
SBDC at UIC office, 815 W. Van Buren, Ste. 400, Chicago, IL 60607
Rejestracja i dodatkowe informacje: tesbdc@uic.edu

How to Build and Strengthen Your Brand Recognition (bezpłatna sesja informacyjna dla zainteresowanych promocją i budowaniem wizerunku firmy)

Piątek, 14 lipca, 9.30 – 11.00
121 N. LaSalle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
Rejestracja i dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub outreach@cityofchicago.org

How to Obtain a Mobile Food Dispenser/Preparer License (bezpłatna sesja informacyjna dla zainteresowanych uzyskaniem licencji na prowadzenie mobilnej restauracji w mieście Chicago)

Środa, 19 lipca, 15.00 – 16.30
121 N. LaSalle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
Rejestracja i dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub outreach@cityofchicago.org

European Business Networking Event (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. – pozostali)

Środa, 19 lipca, 17.30 – 19.30

Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

West Irving Park SBIF District Rollout & Meeting (spotkanie inaugurujące okres składania podań o zwrot kosztów remontu biznesów zlokalizowanych w dystrykcie West Irving Park)

Czwartek, 27 lipca, 12.00

Bistro 6050, 6050 W. Irving Park Rd., Chicago, IL
Dodatkowe informacje na stronie: http://somercor.com/sbif/districts/

Categories: PACC

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*