Amerykański rynek pracy w dobrej kondycji

Marcin Lipka  fot.Cinkciarz.pl

Marcin Lipka fot.Cinkciarz.pl

 

Ostatnie dane z Departamentu Pracy pokazały, że amerykańska gospodarka wytworzyła w czerwcu prawie 300 tys. etatów. To bardzo dobry jednostkowy wynik, jednak odbierając go w szerszym kontekście, należy stwierdzić, że rynek pracy po prostu powrócił do wcześniej obserwowanej tendencji. Komentarz Marcina Lipki, analityka Cinkciarz.pl.

Przez miniony miesiąc wśród ekonomistów na całym świecie przetoczyła się dyskusja, czy majowe słabe dane z amerykańskiego rynku pracy mogą oznaczać pogorszenie koniunktury w USA. Jak ten fakt wpłynie na politykę Rezerwy Federalnej zwłaszcza w kontekście Brexitu? – pytali uczestnicy rynku kapitałowego.

My jednak tę zagadkę rozwiązaliśmy kilka tygodni temu, tuż po publikacji danych Departamentu Pracy za maj. Wtedy okazało się, że w Stanach Zjednoczonych powstało jedynie 38 tys. etatów. Jeszcze więcej zamieszania wniósł fakt, że mimo małego przyrostu miejsc pracy sam poziom bezrobocia spadł. Wszystko to jednak było efektem niedoskonałych pomiarów Biura Statystyki Departamentu Pracy (BLS).

Trend utrzymany

Wiele wskazuje na to, że poprzednie słabe dane wynikały z faktu, że Departament Pracy do oszacowania zmian liczby nowych etatów stosuje dość niewielką próbę statystyczną (146 tys.). Jeżeli te dane pokazują nagłe odchylenie od wieloletniego trendu, to warto zwrócić uwagę na odczyty ADP, prywatnej firmy badającej m.in. rynek pracy, które akurat w tym przypadku odchylenia nie zasugerowały. Dodatkowo próba używana przez ADP jest znacznie większa i wynosi 411 tys., sprawiając przy tym, że błąd badania jest wyraźnie mniejszy.

Zresztą nie tylko dane ADP sugerowały, że nie ma załamania na amerykańskim rynku pracy. Cały czas utrzymują się rekordowo niskie zasiłki dla bezrobotnych. Również liczba ofert pracy jest na wysokim poziomie. Budujący był także fakt, że we wskaźniku ISM (Instytutu Zarządzania Płynnością) z sektora usług składowa zatrudnienia zauważalnie wzrosła. To wszystko sugerowało, że dane za maj były jedynie statystycznym zaburzeniem.

Ta teoria potwierdziła się 8 lipca, gdy według Departamentu Pracy amerykańska gospodarka wytworzyła w czerwcu prawie 300 tys. miejsc pracy. Jest to bardzo wysoki odczyt, który jednak wcale nie sugeruje nagłej poprawy. On po prostu jedynie wyrównuje słabe wyniki opublikowane w maju. Dodatkowo gdy spojrzymy na średnią z ostatnich trzech czy sześciu miesięcy, to wskazania BLS i ADP pokrywają się i wynoszą około 150–170 tysięcy.

W rezultacie wracamy więc do trendu, który był obserwowany przez ostatnie kwartały. Nie są to bardzo szybkie przyrosty etatów, jednak według danych Rezerwy Federalnej z Atlanty powinny one mniej więcej obniżać stopę bezrobocia o 0,3 pkt. proc przez 12 miesięcy. Gdy gospodarka jest blisko pełnego zatrudnienia, tę informację należy uznać za zadowalającą.

Skutki Brexitu

W kontekście zarówno globalnej, jak i amerykańskiej gospodarki, warto również zwrócić uwagę na skutki brytyjskiego referendum. Na razie wygląda na to, że będą one miały dość ograniczony wpływ na wzrost gospodarczy na świecie. Także reperkusje związane z Brexitem powinny mieć ograniczone konsekwencje dla USA poza utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej przez najbliższe kilka miesięcy.

Nieco więcej problemów może natomiast dotknąć Europę, a przed znacznym spowolnieniem prawdopodobnie nie uchroni się gospodarka Wielkiej Brytanii. Strach związany z przyszłą kondycją ekonomiczną na Wyspach dobrze widać po zachowaniu funta, który w zaledwie dwa tygodnie po referendum stracił do dolara prawie 15 proc. wartości.

Marcin Lipka,

Cinkciarz.pl

 

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

How to Open a Concession at O’Hare or Midway Airport (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat możliwości otwarcia własnej restauracji lub sklepu na lotniskach w Chicago)

 • piątek, 15 lipca, 9.30 – 11.00
 • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. – członkowie, 20 dol. – pozostali)

 • środa, 20 lipca, 17.30 – 19.30
 • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

The Salvation Army Lincoln Park Family Store Third Anniversary Celebration (podczas całodniowej imprezy z okazji trzeciej rocznicy powstania sklepu zaplanowano świętowanie chicagowskiej Polonii i wartości związanych ze zrównoważonym rozwojem; w programie prezentacje, występy muzyczne na dwóch scenach, pokaz mody, zabawy dla dzieci oraz sprzedaż artykułów po specjalnych cenach)

 • sobota, 23 lipca, początek imprezy o godz. 8.00
 • Salvation Army Family Store, 2270 N. Clybourn, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: Major John Aren, 773-559-3614

PACC Business After Hours (otwarte spotkanie networkingowe PACC; oplata 15 dol. – członkowie, 25 dol. – pozostali)

 • czwartek, 28 lipca, 18.30 – 21.00
 • TeaGschwendner, 557 W. Diversey Pkwy, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

Which Social Media Platforms are Right for My Business? (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat zastosowania mediów społecznościowych w biznesie)

 • piątek, 29 lipca, 9.30 – 11.00
 • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org
Categories: PACC
Tags: cykl, kolumna, PACC

Comments

 1. roman
  roman 17 lipca, 2016, 22:35

  Wszystko jest wspaniale. W Target, Jewel, Mariano’s jest wiele stanowisk do obsadzenia. Polskie biznesy rowniez potrzebuja kucharzy. Jednak nadal rekordowa ilosc Amerykanow nie pracuje. Wielu zrezygnowalo z poszukiwan pracy i dlatego bezrobocie jest niskie.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*