Amerykański rynek pracy i jak się na nim odnaleźć

fot.Pexels.com

Z informacji Departamentu Pracy USA wynika, że bezrobocie w USA osiągnęło najniższy wynik od 10 lat i wynosi 4,4 proc. Co więcej, liczba osób pracujących na pół etatu zmniejszyła się o 281 tys. pracowników, co wynika z faktu, iż udało im się znaleźć pracę na cały etat. Wymaga podkreślenia, że wzrosło zatrudnienie w branży turystycznej, opiece zdrowotnej, pomocy społecznej, działalności finansowej oraz górnictwie.

Około 27 proc. pracowników w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniło pracę – poinformował Payroll Processor ADP, co stanowi najwyższą liczbę osób zmieniających pracę od 2014 roku. „Wall Street Journal” podkreśla, że administracja Donalda Trumpa chce pobudzić gospodarkę, a także poprawić krajową pozycję handlową. W tym miesiącu administracja ma zamiar ogłosić plan budżetowy przewidujący 3-procentowy wzrost ekonomiczny w ciągu najbliższej dekady. Jakie konsekwencje tak planowany wzrost będzie miał dla amerykańskiego rynku pracy?

Długotrwały wzrost ekonomiczny jest ograniczony do sumy wzrostu siły roboczej i wzrostu jej produktywności. Przy obecnie niskim poziomie bezrobocia oraz szybkim planowanym wzroście, może nie wystarczyć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Tym bardziej, że administracja Trumpa chce zaostrzyć kryteria dotyczące przyznawania wiz pracowniczych wysoko wyspecjalizowanym imigrantom, którzy de facto wypełniają luki pracownicze na amerykańskim rynku. Wiele firm zrzeszonych w Polsko Amerykańskiej Izbie Handlowej (PACC) zmaga się ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Według danych Departamentu Pracy te pięć branż zanotowało najszybszy wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

– oprogramowanie i technologie informacyjne,

– prace tymczasowe,

– budownictwo,

– służba zdrowia,

– edukacja.

Postanowiliśmy przygotować krótki przewodnik dla tegorocznych studentów, którzy kończą studia w tym roku, a nie zawsze wiedzą, jak znaleźć swoją pierwszą wymarzoną pracę.

1. Jeżeli nie wiesz w jakiej dziedzinie chcesz pracować, co jest bardzo częste w przypadku studentów tzw. szerokich kierunków, takich jak nauki polityczne czy biznes, warto zapisać się do grup, stowarzyszeń czy organizacji. Łatwo spotkać w nich pracowników firm i skorzystać z ich doświadczeń. Polecamy organizację General Assembly, która w Chicago organizuje darmowe warsztaty oraz spotkania networkingowe, na których można spotkać się z dyrektorami firm, a także nauczyć się nowych umiejętności.

2. Zawsze stawiaj na pracę z możliwościami rozwoju. Uczestnicz w spotkaniach networkingowych oraz używaj mediów społecznościowych, takich jak Linkedin i Facebook, ale pamiętaj, aby twój profil prezentował się profesjonalnie.

3. Odwiedź uniwersyteckie centra karier oraz uczestnicz w pozaszkolnych targach pracy.

4. Stwórz własną stronę internetową, na której będziesz mógł zaprezentować swoje osiągnięcia i to, co może zainteresować przyszłych potencjalnych pracodawców. Myśl również o sobie jako o „personal brand”, którą chcesz zaprezentować w jak najlepszy sposób.

Życzymy powodzenia i wytrwałości w poszukiwaniu wymarzonej pracy. Należy też dodać, że do PACC zgłasza się coraz więcej agencji oraz firm pośredniczących w rekrutacji pracowników. Zachęcamy zatem do kontaktu z izbą, która od lat wspiera studentów polonijnych.

Sara Rewienska

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i kariery. W najbliższych dniach i tygodniach PACC poleca następujące wydarzenia:

2017 Polish American Women’s Conference
20 maja, 9.30 – 13.00
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Rejestracja i dodatkowe informacje na stronie www.polishconference.com

Vendor Fair 2017
Udział w targach to możliwość nawiązania kontaktów i zdobycia informacji dotyczących zamówień publicznych oferowanych przez agencje miasta Chicago, powiatu Cook, stanu Illinois oraz urzędów federalnych.
24 maja, 12.00 – 16.00
UIC Forum, 725 W. Roosevelt, Chicago
Dodatkowe informacje: www.2017vendorfair.com

Taking the Mystery Out of Business Insurance
Bezpłatna sesja informacyjna dotycząca ubezpieczenia w biznesie.
24 maja, 9.30 – 11.00
City Hall – Room 805, 121 N. La Salle St., Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: tel. 312-744-2086 lub outreach@cityofchicago.org

Small Business Expo
1 czerwca, 9.00 – 17.00
UIC Forum, Main Hall ABC, 725 W. Roosevelt, Chicago
Rejestracja i dodatkowe informacje na stronie: www.thesmallbusinessexpo.com

Categories: PACC

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*