„Handel i przemysł” sto lat później

PACC_logo

Od ponad dwóch dekad od czasu do czasu na łamach „Dziennika Związkowego” pojawiają się materiały poświęcone działalności Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (Polish American Chamber of Commerce – PACC), mającej swoją siedzibę w Chicago. W ramach nawiązanego niedawno partnerstwa pomiędzy najstarszą polonijną gazetą i PACC artykuły relacjonujące działalność tej organizacji oraz poświęcone kwestiom prowadzenia biznesu będą pojawiać się co tydzień na łamach „Dziennika Związkowego”.

Z punktu widzenia PACC głównym celem tej współpracy jest wspomaganie i rozwój przedsiębiorczości w polonijnym środowisku. Będziemy starać się przekazywać jak najbardziej aktualne i praktyczne informacje oraz porady dotyczące zakładania własnego biznesu i prowadzenia działalności gospodarczej w Chicago i stanie Illinois.

W naszej cotygodniowej rubryce przybliżać i komentować będziemy najnowsze regulacje, przepisy i politykę lokalnych władz, która ma wpływ na przedsiębiorców, szczególnie tych małych.

Jako organizacja biznesowa od początku istnienia PACC dokłada wszelkich starań, aby nasi członkowie i polonijni przedsiębiorcy mieli jak najwięcej możliwości do poszerzania swojej wiedzy i pomnażania kontaktów. Dlatego dużo miejsca i uwagi poświęcimy na informowanie o seminariach, szkoleniach, konferencjach i spotkaniach networkingowych.

Stojąc na progu 2016 roku, chcielibyśmy podjąć próbę kontynuacji zapoczątkowanej w pierwszym numerze „Dziennika Związkowego” z 15 stycznia 1908 r. z rubryki pod nazwą „Handel i przemysł”. Mimo że od tego czasu upłynęło już ponad sto lat słowa redaktora N. K. Zielinskiego, zapowiadające tenże cykl, nawet dziś są bardzo aktualne: „Przemysł i handel z roku na rok rozwija się w Ameryce coraz bardziej, ale walka konkurencyjna z obconarodowcami wciąż wzrasta, do pomocy wiec kupiectwu polskiemu powinna stanąć prasa polska, która ogół powinna zapoznawać z handlem i przemysłem, a kupców polskich praktycznie informować w tym kierunku. (…) Dopomóc naszym polskim kupcom do rozwijania interesów, ma być zadaniem niniejszej rubryki”.

Mam nadzieję, że podejmując próbę reaktywacji tej idei sprzed ponad wieku, poprzez naszą współpracę z „Dziennikiem Związkowym” będziemy pomocni we wspieraniu i promocji polonijnego biznesu w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w Wietrznym Mieście.

Czytelnikom i całej Polonii życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, zawodowym i w biznesie!

Bogdan Pukszta dyrektor wykonawczy PACC

PACC POLECA:

Departament Biznesu i Ochrony Konsumenta Miasta Chicago (Business Affairs & Consumer Protection – BACP) oferuje bezpłatne warsztaty biznesowe w każdą środę i piątek na 8. piętrze ratusza (City Hall) przy 121N. LaSalle. Warsztaty prowadzone są w języku angielskim. Aby zarejestrować się, prosimy telefonować pod numer: 312-744-2086 lub wysłać e-mail do BACPoutreach@cityofchicago.org.

W styczniu 2016, PACC szczególnie poleca:

6 stycznia: City Inspections – Ask Questions, Get Answers

Miejskie inspekcje – pytania i odpowiedzi

3:00 to 4:30 p.m.
Presented by the City of Chicago
To operate a successful business in Chicago you must know what it takes to maintain compliance. Officials from several City departments will provide insight to operate safely, stay compliant, help prepare for inspections and highlight the do’s and don’ts of operating a healthy business.

20 stycznia: How to Obtain a Sidewalk Cafe Permit

Jak uzyskać pozwolenie na kawiarnię z możliwością użytkowania chodnika

9:30 to 11:00 a.m. [Special Workshop Time]
Presented by BACP, Small Business Center – Public Way Use (PWU) Unit, Anthony Bertuca
Take the mystery out of the Sidewalk Cafe Permit Application process by attending this informative workshop. We will explain the application process, inform you of all the requirements, and help you get prepared to submit an application. The entire application process may take 30 – 45 days, and the 2016 Sidewalk Cafe Season begins on March 1st, so make sure to reserve your seat now.

22 stycznia: How to Open a Concession at O’Hare or Midway Airport

Jak otworzyć stoisko na lotnisku O’Hare lub Midway

9:30 to 11:00 a.m.
Presented by Chicago Department of Aviation – Concessions Department
Are you interested in operating a restaurant or shop at O’Hare or Midway International Airports, but don’t know where to begin? Come and learn about the Request for Proposals (RFP) process, how to operate a business at the airports, and a summary of the Airport Concessions Disadvantaged Business Enterprise (ACDBE) program.

29 stycznia: How to Write a Business Plan – What you Need to Know!

Jak napisać biznes plan – Co musisz wiedzieć!

9:30 to 11:00 a.m.
Presented by Donna R. Rockin, Executive Director, Jules F. Knapp Entrepreneurship Center at IIT
Learn how to create a comprehensive business plan.  It’s easier than you think when you understand all the components that get included.  You’ll receive a complete list of what to include to demystify the process. Writing a solid business plan is your roadmap to business success.

kCura CEO Andrew Sieja i prezes PACC Anna Morzy fot.PACC

kCura CEO Andrew Sieja i prezes PACC Anna
Morzy fot.PACC

Gratulujemy firmie kCura i jej prezesowi Andrew Sieji tegorocznej nagrody ChicagoNEXT, przyznanej podczas gali Chicagowskiego Korpusu Dyplomatycznego w dniu 15 grudnia 2015 r. w Hilton Chicago. kCura jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm sektora IT w Chicago, a jej założyciel i CEO mówi biegle po polsku.

Categories: PACC

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*