Nowe kwalifikacje – nowe perspektywy!

Nowe kwalifikacje – nowe perspektywy!

Bezpłatny, intensywny kurs biurowo-komputerowy w Zrzeszeniu Amerykańsko Polskim

Polscy imigranci mieszkający w Chicago to ciężko pracujący ludzie, jednak często nie są w stanie znaleźć satysfakcjonującej ich pracy. W wielu przypadkach utrudnieniem jest brak profesjonalnego doświadczenia w Stanach lub z różnych przyczyn niemożliwość wykorzystania edukacji z Polski. Na początku podejmują różne prace dorywcze na przykład: sprzątanie, pilnowanie dzieci, opieka nad osobami starszymi, zapewniające możliwość utrzymania się, jednak bez perspektyw rozwoju zawodowego. Kiedy ta tymczasowa praca staje się żmudną codziennością, nasuwa się pytanie: Może warto coś zmienić?

Tych, co dojrzeli do zmiany zapraszamy do Działu Edukacji Zrzeszenia Amerykańsko Polskiego w Chicago, który już od 26 lat oferuje bezpłatny kurs komputerowo-biurowy, tzw. GOISA(General Office Information Support Assistant). Jest to kurs dla osób, które chcą zdobyć nowe umiejętności zawodowe, dokładnie poznać powszechnie używane programy z pakietu Microsoft Office (Word, Excel, Access, Power Point, Outlook) oraz program do prowadzenia księgowości QuickBooks. W czasie kursu studenci nabywają umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze, samodzielnego prowadzenia podstawowej dokumentacji księgowej oraz korespondencji biznesowej.

Dla wszystkich wahających się, zachętą do wzięcia udziału w naszym kursie mogą być dwa przykłady wzięte z życia naszych absolwentów.

Pani Halina, ekonomista z wykształcenia, zanim przyjechała do USA pracowała w urzędzie miasta. Przypadkowo dowiedziała się o naszym bezpłatnym kursie biurowo-komputerowym, kiedy to właśnie ukończyła ESL w jednej z chicagowskich szkół i pracowała w serwisie sprzątającym. Zdecydowała się wziąć udział w tym szkoleniu, aby poprawić swoje umiejętności komputerowe i tym samym zwiększyć swoje szanse znalezienia stabilnej pracy w biurze. Po pozytywnym zdaniu testu z języka angielskiego, który jest warunkiem przyjęcia na kurs oraz spełnieniu wszelkich wymogów kwalifikacyjnych pani Halina została uczestnikiem intensywnego programu szkoleniowego i ukończyła go z wyróżnieniem. Kurs spełnił jej oczekiwania i pozwolił perfekcyjnie zapoznać się z programami obecnie używanymi w biurach. W parę tygodni po ukończeniu kursu dzięki pomocy naszej szkoły została przyjęta do pracy w klinice kardiologicznej na stanowisko sekretarki medycznej. Pani Halina powiedziała ,,Nie potrafię opisać uczucia radości, jakie odczułam, gdy zadzwoniono do mnie po rozmowie kwalifikacyjnej z zapytaniem: To, kiedy może Pani zacząć pracę? Dla mnie to było rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu”.

Kolejnym przykładem jest historia pani Ani, której kurs komputerowo-biurowy pomógł wrócić do pracy po prawie 10-letniej przerwie. Pani Ania przez kilka lat pracowała w księgowości w Polsce. Kiedy z rodziną przyjechała do Stanów, na początku poświęciła się opiece nad dziećmi jednocześnie ucząc się języka angielskiego. Dopiero, gdy dzieci trochę podrosły, nadszedł czas, aby coś zmienić. Wiedziała, że po latach przerwy nie będzie to łatwe zadanie, tym bardziej, że nie znała niektórych programów komputerowych używanych w tutejszych biurach. Pani Ania usłyszała ogłoszenie w radiu o kursie organizowanym w naszej agencji. Wiedziała, że to coś dokładnie dla niej, więc zapisała się tego samego dnia. To była dla niej szansa i doskonała możliwość zdobycia nowych umiejętności zawodowych. Systematyczność, którą się wykazała w czasie intensywnego kursu zaprocentowała. Kilka tygodni po ukończeniu kursu pani Ania znalazła pracę w biurze firmy transportowej, z której jest bardzo zadowolona i może wykorzystać nowo zdobytą wiedzę w praktyce.

Celem kursu jest nie tylko nauka obsługi określonych programów komputerowych, ale również poszerzenie słownictwa zawodowego i przygotowanie studentów do rozmów kwalifikacyjnych z przyszłymi pracodawcami. Uczestnicy programu otrzymują bezpłatnie podręcznik i szczegółowo opracowane materiały pomocnicze. Szkolenie prowadzone jest w języku angielskim w małej 12-osobowej grupie, w dobrze wyposażonej pracowni komputerowej. Zajęcia odbywają się cztery razy w tygodniu w godzinach popołudniowych od godz. 5 pm do 10 pm przez 4 miesiące. W ciągu roku organizowany jest tylko jeden, tego rodzaju, kurs zawodowy.

Szkolenie finansowane jest przez Department of Family & Support Services miasta Chicago.

Po zakończeniu kursu pomagamy naszym absolwentom w poszukiwaniu pracy.

Wszystkich zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji zawodowych i zwiększeniem szansy na znalezienie pracy biurowej zapraszamy na najbliższy kurs rozpoczynający się w styczniu. Informacje o szkoleniu można znaleźć na naszej stronie internetowej www.polish.org lub pod numerem telefonu (773) 282-1122 wew. 401 lub bezpośrednim (773)481-5401.

Jadwiga Branicka, Koordynator programu

Zdjęcia: ZAP

Założone w 1922 Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie(ZAP) jest niedochodową agencją pomocy socjalnej oferującą wachlarz usług dla Polonii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. Świadczenia oferowane są w językach polskim i angielskim z pełnym uwzględnieniem istniejących różnic kulturowych.
W szerokiej ofercie agencji są programy edukacyjne dla dorosłych, usługi z zakresu pośrednictwa pracy, kompleksowe poradnictwo psychologiczne i leczenie uzależnień oraz usługi imigracyjne. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association, PAA) działa również na rzecz obrony praw imigrantów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.polish.org albo w jednej z dwóch placówek zrzeszenia w Chicago mieszczących się przy 3834 N. Cicero Avenue, tel. (773) 282-8206 oraz 6276 W. Archer Avenue, tel. (773) 767-7773.

Rubryka ZAP (PAA) będzie się ukazywała na łamach ,,Dziennika Związkowego” co miesiąc prezentując kolejne usługi, jakie agencja świadczy polonijnej (i nie tylko) społeczności.

Categories: PAA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*