WSJ: Siły NATO nie są gotowe do szybkiej reakcji

WSJ: Siły NATO nie są gotowe do szybkiej reakcji

W przypadku konfliktu zbrojnego z Rosją, NATO z liczących ponad milion żołnierzy sił, będzie w stanie w ciągu miesiąca, skierować dodatkowo na miejsce konfliktu zaledwie nieco ponad 11 tys. żołnierzy – ostrzega dziennik „Wall Street Journal”.

Polska, obok Hiszpanii, Holandii, Norwegii i Danii, nie posiada obecnie ani jednego batalionu, który mógłby szybko – w okresie krótszym niż 30 dni – zostać skierowany w celu wzmocnienia sił walczących na pierwszej linii frontu – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez „Wall Street Journal”.

Dziennikarz WSJ, Julian Barnes, zastrzega, że „ocena gotowości bojowej jest ściśle strzeżoną tajemnicą wszystkich państw” z czego należy wnosić, że dane podane przez dziennik oparte są m.in na opracowaniach ośrodka analitycznego Rand Corporation i mają charakter szacunkowy.

Według tych danych Wielka Brytania, Niemcy i Francja mają po trzy bataliony, które mogą być zmobilizowane i skierowane do działań bojowych w ciągu 30 dni.

Amerykańskie oddziały stacjonujące w Europie na zasadzie rotacyjnej znajdują się obecnie pod włoskim dowództwem. Dlatego z państw członkowskich NATO tylko Włochy formalnie dysponują 5 batalionami, które mogą być skierowane do działań bojowych w ciągu 10 dni.

W amerykańskim systemie organizacyjnym jeden batalion liczy od 300 do 800 żołnierzy i z reguły obejmuje kilka kompanii. W systemie polskim batalion – jednostka organizacyjna mniejsza od pułku – jest trochę mniejszy i liczy od 300 do 700 żołnierzy.

Tymczasem w kulminacyjnym okresie „zimnej wojny” amerykańskie plany zakładały możliwość skierowania do działań w Europie dziesięciu dywizji, czyli ok. 200 tys. żołnierzy w ciągu 10 dni” – stwierdza Julian Byrnes korespondent „The Wall Street Journal” w Brukseli.

Obecne plany NATO są o wiele skromniejsze. Dowódcy NATO i amerykańscy stratedzy pragną poprawić gotowość bojową sił NATO tak aby przynajmniej 30 tys. żołnierzy, 360 samolotów bojowych i 30 okrętów było w stanie dotrzeć na miejsce konfliktu w ciągu 30 dni od ogłoszenia pogotowia bojowego.

Dziennikarz WSJ wyjaśnia, że źródłem obaw strategów NATO co do zdolności wojsk Sojuszu powstrzymania ewentualnego ataku Rosji siłami konwencjonalnymi jest długoletni – od zakończenia „zimnej wojny” do rosyjskiej aneksji Krymu w roku 2014 – spadek nakładów na obronę europejskich sojuszników USA. Spadek ten spowodował, że – jak pisze – „siły sojuszników są źle wyposażone i wyszkolone”.

Zwiększenie gotowości bojowej sił NATO wymaga także zwiększonych inwestycji w infrastrukturę europejskich państw członkowskich NATO, w tym budowę nowych mostów i dróg. Barnes wskazuje, że realizacji tego celu ma służyć przyjęta przez UE w środę inicjatywa poprawy stanu kluczowych dla transportu wojsk dróg i mostów w Europie.

Obawy o gotowość sił NATO do szybkiej odpowiedzi na ewentualny rosyjski atak- wyjaśnia dziennikarz WSJ – przyczyniły się do rozmieszczenia w pobliżu granicy z Rosją w Polsce i w państwach bałtyckich 4,6 tys. żołnierzy NATO. Dodatkowo NATO posiada liczące 5 tys. ludzi siły szybkiego reagowania, które są w stanie wzmocnić w ciągu 10 dni oddziały znajdujące się w rejonie konfliktu.

Poprawa gotowości bojowej w obliczu zwiększonego zagrożenia ze strony Rosji jest priorytetem sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa. Szef Pentagonu powiedział władzom NATO, że Sojusz „musi przyśpieszyć podejmowanie decyzji, poprawić możliwości szybkiego przemieszczania swoich sił i zapewnić, że jednostki bojowe będą gotowe do działań wkrótce po rozkazie mobilizacji” – stwierdza dziennikarz WSJ powołując się na wypowiedzi byłych i obecnych przedstawicieli NATO.

„Zasadniczo – czytamy na łamach dziennika – sojusznicy Stanów Zjednoczonych podzielają amerykańskie stanowisko i mają nadzieję na wypracowanie wspólnego stanowiska jeszcze przed szczytem NATO w lipcu bieżącego roku”.

Tadeusz Zachurski z Waszyngtonu (PAP)

fot.Carsten Koall/EPA

Categories: Opinie
Tags: NATO, opinie, USA, WSj

Comments

 1. Normals
  Normals 31 marca, 2018, 15:31

  Jednym slowem przed Rosja nie ochronia Polski ani patrioty ani NATO w razie ataku. I w takiej sytuacji dojna zmiana skloca Polske z calym swiatem, Macierwicz rozlozyl kontrakt na Caracalle i bardzo oslabil jedyna jednostke mogaca stawic czola Rosji czyli 11 lubuska dywizje kawalerii pancernej dostarczajac do niej stare poradzieckie t72 zamiast leopardow 2. Tak samo z nowoczesnymi karabinami dostarczanymi do harcerzykow z wojsk obrony terytorialnej zamiast dla armii.I tak krok po kroku ruski trol Macierwicz oslabia mozliwosci obronne Polski.W razie ataku Rosji Polski beda bronic Jezus Chrytus -krol Polski albo znowu rozaniec wokol granic bo na armie nie ma co liczyc. Do tego doprowadzila dojna zmiana…..

  Reply this comment
 2. niklot
  niklot 31 marca, 2018, 17:47

  Normals- typowy zaczadzony lewackimi hasłami umysł, plujący na Polskę, za jej wiarę w Boga.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 31 marca, 2018, 21:44

   Niklot nie wycieraj sobie mordy Polska bo Polska to nie sa wylacznie zacofani katole a tym bardziej Bog nie ma nic wspolnego z kosciolem katolickm szczegolnie w Polsce. Zeby prawdziwie wierzyc w Boga trzeba miec otwarty umysl a nie zatruty i zmanipulowany przez Biskupow. To co prezentuje dzisiejszy kosciol to farsa i karykatura prawdziwej wiary w Boga. Poza tym moj komentarz odnosi sie bardziej do spraw obronnosci niz wiary…..

   Reply this comment
 3. niklot
  niklot 1 kwietnia, 2018, 02:29

  Normals ja z tobą nie dyskutuje ! Ty masz myślenie po ojcu – UB-ecki pomiocie. Twój mózg przeżarty jest bolszewizmem. Dla ciebie Polak-katolik to największy wróg. SS-man, gestapowiec czy NKWD uszedłby z życiem, ale Polak-katolik nigdy! To jest twoje myślenie…ty polskojęzyczne ścierwo! Wpisujesz się w tą psiarnię Jarmakowskiego szczekającą i plującą na mój kraj (nie twój!) : Im gorzej w Polsce tym wam lepiej!

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 1 kwietnia, 2018, 16:39

   Niklot oczywiscie, ze mam myslenie po ojcu, tak samo jak i po matce. Za to u ciebie deklu zryty widze kolejny przypadek choroby zwanej w psychiatrii projekcja atrybutywna, wygoogluj sobie ciemniaku co to znaczy.Pozdrawiam srodkowym palcem ciemny bezmyslny kmiocie…..

   Reply this comment
 4. Piotr-elder
  Piotr-elder 1 kwietnia, 2018, 14:49

  Co z nimi dyskutować. To my jesteśmy Polakami-patriotami, a oni sprzedali się za dolary i teraz chcą nas pouczać: jak mamy żyć ? Walcie się 🙂

  Reply this comment
 5. Rysiu
  Rysiu 1 kwietnia, 2018, 17:50

  Hey polaczki…
  Jak to mowi nam panujacy orangutan: ‚ Let’s see what will happen”
  Czyli poprawnie po angielsku: „let’s see what happens”
  Wesolych Swiat…

  Reply this comment
  • niklot
   niklot 1 kwietnia, 2018, 18:26

   Wysiliłeś się czabanie 🙂 . Skąd w tej Ameryce tylu kretynów ? Powietrze morowe, czy chlejecie menele na okrętę ?

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*