„WSJ” i „NYT” podkreślają słowa papieża, że świat jest pogrążony w wojnie

Papież Franciszek na pokładzie samolotu w drodze na Światowe Dni Młodzieży fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Papież Franciszek na pokładzie samolotu w drodze na Światowe Dni Młodzieży fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Zarówno „Wall Street Journal”, jak i „New York Times” w relacjach z wizyty papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa, że „świat jest pogrążony w wojnie”, lecz „nie jest to wojna religijna”. Przywołują też słowa potępiające atak w Normandii.

„NYT” zauważa również, że Franciszek „zwrócił się do rządów Europy Środkowej i Wschodniej, aby złagodziły swój opór wobec migrantów szukających schronienia”.

„Wraz z narastaniem antymuzułmańskich nastrojów po ostatnich, inspirowanych przez Państwo Islamskie, atakach terrorystycznych we Francji i Niemczech, papież podkreślił, że nie mówi w tym kontekście o wojnie religijnej”, ponieważ „to inni chcą, żeby była to wojna religijna”. Franciszek odniósł się do „wojny interesów, o pieniądze, zasoby i panowanie nad narodami” – dodaje „NYT”.

Gazeta przypomina, że na trzy dni przed przybyciem papieża do Polski Watykan wydał oświadczenie, „w którym udziela reprymendy polskim władzom, +sztucznie wytwarzającym strach wobec muzułmanów+”. W sobotę watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło notę rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w której pada stwierdzenie, że strach przed migrantami jest „podsycany przez niektóre partie polityczne”.

Dziennik „Wall Street Journal” obszernie cytuje papieża, który potępił wtorkowy zamach terrorystyczny w kościele w Normandii. W tym kontekście gazeta zauważa, że zabicie 86-letniego księdza odprawiającego mszę „łamie schemat ataków islamistycznych w Europie, które do tej pory ograniczały się do świeckich celów”. (PAP)

Categories: Opinie, Religia, SDM
Tags: NYT, papież, wojna, WSj

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*