„WP”: Polityka PiS może położyć się cieniem na szczycie NATO

fot.EPA

fot.EPA

Mimo że podczas zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie głównym tematem ma być zwiększenie obecności Sojuszu na wschodniej flance, to jednak cieniem na nim może położyć się polityka polskich władz i rządzącej partii – ocenia w czwartek „Washington Post”.

W komentarzu redakcyjnym „WP” podkreśla, że lipcowy szczyt NATO miał być szansą dla rządu Prawa i Sprawiedliwości na zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na kwestię konieczności wzmocnienia potencjału obronnego wschodniej granicy Sojuszu.

„Niestety istnieje możliwość, iż rządzące PiS i jej przywódca Jarosław Kaczyński zepsują własną prezentację. Zamiast podkreślać determinację NATO do sprostania wyzwaniu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, szczyt może zostać +wykolejony+ sporną debatą na temat innego zagrożenia – dla demokracji i rządów prawa w Polsce” – ocenia „WP”.

Dziennik podkreśla, że „Kaczyński i jego ugrupowanie są sami sobie winni”. „WP” przypomina o sporach wokół rządowych zmian w prawie, szczególnie dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. „Celem wydaje się być pchnięcie Polski na tą samą quasi-autorytarną drogę wyznaczoną przez Viktora Orbana na Węgrzech, który ograniczył media, a także obywatelskie i religijne wolności, okazując swoje lekceważenie dla liberalnej demokracji” – zaznacza amerykański dziennik.

„WP” przypomina, że spór o Trybunał Konstytucyjny został też przeniesiony na forum Komisji Europejskiej, która na początku czerwca wysłała polskim władzom opinię będącą elementem wszczętej przez KE w styczniu wobec Polski procedury ochrony praworządności.

„Niezależnie, czy działania KE pójdą dalej, zachowanie Polski może zniechęcić niektóre państwa NATO do udzielenia jej poparcia lub włączenia się w realizację planu wysłania na terytorium kraju oddziałów i sprzętu, aby odstraszyć Rosję” – ostrzega „WP”.

Dziennik przypomina, że administracja amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy była do tej pory głównym promotorem wzmocnienia wschodniej flanki NATO. „Jednak prezydent Obama powinien być przygotowany na siłowe i publiczne przeciwstawienie się rządom PiS w związku z naruszaniem przez nie demokracji, jeżeli nie poprawią swoich błędów przed jego przyjazdem do Warszawy. Kaczyński musi zrozumieć, że jego polityka może zrujnować stosunki z USA – a tym samym podważyć polskie bezpieczeństwo” – podsumowuje „WP”.(PAP)

Categories: Opinie

Comments

  1. ADALBERT
    ADALBERT 11 czerwca, 2016, 15:27

    Ciekaqwym jest,jakie jest zdanie „WP” na temat bezspornych praw Polski do naleznych nam-POLAKOM i POLSCE – praw realizacji kwot reparacji wojennych za bestialskie i ludobojcze dzialania wszystkich formacji rzadowych Niemiec wobec narodowego majatku Polski oraz wobec zdrowia i mienia kazdego z opsobna Polakow. Tylko w Polsce fakt pomagania ludnosci zydowskiej w dowolnej formie zagrozony byl bezsposrednia kara smierci dla udzielajacego pomocy i jego najblizszej rodziny. Inne okupowane w okresie WWII kraje takim barbarzynskim przepisem prawnym nie byly traktowane. Ciekawym jest, jakie jest zdanie „WP” na temat bezpodstawnych i bezprawnych roszczen srodowisk zydowskich w stosunku do narodowego majatku Narodu Polskiego,jezeli prawnym i realnym faktem jest, ze to Niemcy byli sprawcami HOLOCAUSTU, oraz ze to POLACY uratowali najwieksza liczbe istnien zydowskich w okresie WWII mimo zagrozenia kara smierci za jakakolwiek pomoc tym srodowiskom zydowskim udzielanym przez spoleczenstwo polskie na terenie okupowanej przez Niemcy Polsce w okresie WWII. Czy 25-lecie traktatu przesadzi o tym,ze Niemcy poczuja sie realnie zobowiazani do wyplaty naleznych Polsce kwot reparacji wojennych za ich zbrodnie wojenne w stosunku do Polski i Narodu Polskiego?!Czy zajma obiektywne stanowisko w przedmiocie bezprawnych zadan srodowisk zydowskich odnosnie roszczen do NARODOWEGO MAJATKU NARODU POLSKIEGO ,bo to przeciez Niemcy byli sprawcami okrucienstwa i konsekwencji dzialan wojennych w okresie WWII ?! Nadmiar rozwagi nad brakiem obiektywnej odwagi skutkuje do dzisiaj aktem obrony naszej polskiej suwerennosci,miast rzetelnym zadaniem slusznie naleznych Polsce praw , slusznie naleznych Polakom praw. Suwerennosc wymaga uzasadnionych zadan, a nie tylko obrony przed bezpodstawnymi i bezprawnymi osadami. ZADAJMY WIEC CO SLUSZNE I CO W PELNI NAM NALEZNE!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*