„Sueddeutsche Zeitung”: Putin chce powrócić do grona przywódców świata

Władimir Putin fot.Mikhail Klementev/RIA Novosti/EPA

Władimir Putin fot.Mikhail Klementev/RIA Novosti/EPA

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że obecne działania prezydenta Władimira Putina wobec Ukrainy i Syrii mogą zostać uznane za zaproszenie Zachodu do współpracy i świadczyć o jego woli powrotu do grona przywódców najważniejszych państw świata.

Autor komentarza, szef działu zagranicznego opiniotwórczej gazety Stefan Kornelius zaznacza w czwartek, że stale naruszane przedtem zawieszenie broni między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi w Donbasie jest od 1 września przestrzegane. Analitycy w krajach zachodnich „przecierają ze zdumienia oczy” i szukają wyjaśnienia, zadając pytanie: „Dlaczego właśnie teraz?”.

Elementy puzzli ułożyły się w całość, gdy 4 września w Białym Domu w Waszyngtonie zadzwonił telefon – tłumaczy Kornelius dodając: „O rozmowę poprosił Putin”.

Komentator przypomina, że sześć tygodni temu to prezydent USA Barack Obama dzwonił do prezydenta Rosji i dziękował mu za wkład w porozumienie z Iranem. Teraz to Putin miał sprawę do Obamy. Rosyjska prośba dotyczyła poparcia propozycji Moskwy w sprawie koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Putin chciałby też spotkać się z Obamą przy okazji rozpoczynającej się 28 września sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

W Waszyngtonie i w stolicach sojuszników zadawane jest pytanie, dokąd zmierza Putin. „Pomiędzy zawieszeniem broni na Ukrainie a inicjatywą w sprawie Syrii istnieje związek” – twierdzi Kornelius. Wpływ Rosji na separatystów (by przestrzegali rozejmu) można odebrać jako demonstrację siły, ale można też uznać za krok w stronę kompromisu – czytamy w „SZ”. Być może Putin sugeruje w ten sposób: „My jesteśmy gotowi do kooperacji, a czy wy też?”

„Putinologia” jest od zeszłego roku w cenie – zauważa Kornelius. Za najlepszą znawczynię Putina uważana jest niemiecka kanclerz Angela Merkel. Nic dziwnego, że to do niej wielu przywódców wydzwaniało pytając: „Co robić?”

Podczas gdy Zachód zastanawia się nad odpowiedzią, Putin nie ogranicza się do rozmów telefonicznych. Rosja przerzuca sprzęt wojskowy do Syrii, spiera się z Zachodem o prawa do przelotów, a szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow telefonuje do sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego – wylicza Kornelius i ocenia, że „presja rośnie”.

Prawdziwe motywy Putina są niejasne – przyznaje „SZ”. Po doświadczeniu z Ukrainą na Zachodzie nie ma polityka, który uwierzyłby Putinowi na słowo. Najprostszym wytłumaczeniem jego obecnej polityki jest chęć powrotu do grona przywódców świata. „Izolacja nie służy Rosji” – ocenia niemiecki komentator. Jego zdaniem Putin chce, aby USA traktowały go jak równego partnera, co tłumaczy propozycję spotkania na neutralnym terenie, w ONZ.

„SZ” podkreśla, że Obama „demonstracyjnie lekceważy” prezydenta Rosji i nie kryje awersji do niego, szczególnie po aneksji Krymu. „Mowa ciała (Obamy) nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości” – pisze Kornelius.

Niemiecki komentator pisze, że możliwa jest także inna interpretacja działań Rosji: być może Kreml „zaniedbuje teatr wojny na Ukrainie, ponieważ chce otworzyć nowe pole konfrontacji, gdzie będzie mógł pokazać swoją siłę – w Syrii”.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Opinie, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*