„Sueddeutsche Zeitung”: KE zamierza zwiększyć presję na Polskę

fot.Olivier Hoslet/EPA

fot.Olivier Hoslet/EPA

Komisja Europejska bada możliwości zwiększenia presji na Warszawę w związku z prowadzoną wobec Polski procedurą w sprawie praworządności – pisze w piątek „Sueddeutsche Zeitung”. Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Berlin popiera Fransa Timmermansa.

„Relacje Polski z innymi krajami UE stoją przed nową poważną próbą” – pisze brukselski korespondent gazety Daniel Broessler. Jak zaznacza niemiecki dziennikarz, KE bada możliwości „większego włączenia krajów członkowskich do sporu o ingerencje narodowo-konserwatywnego rządu w wymiar sprawiedliwości”.

„Rząd w Warszawie odrzucił zalecenie KE zmiany ustawy o reformie Trybunału Konstytucyjnego, która zdaniem Brukseli narusza polską konstytucję” – czytamy w „SZ”. Strona polska „zarzuciła wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi działanie z pobudek politycznych” – zwraca uwagę Broessler.

„Potrzebujemy czasu, żeby zbadać odpowiedź z Warszawy” – cytuje „SZ” anonimowe źródło w Brukseli. „Poszukuje się możliwości wywarcia presji na Warszawę bez formalnego wdrażania postępowania na podstawie artykułu 7. traktatów unijnych, które pozwala na zawieszenie praw członkowskich +ze względu na ciężkie i trwałe naruszanie+ podstawowych wartości UE” – tłumaczy autor. Jego zdaniem ta droga skazana jest jednak na niepowodzenie ze względu na weto ze strony Węgier, a może i innych krajów.

Zdaniem „SZ” Timmermans może jednak poprosić przewodzącą obecnie UE Maltę o włączenie dyskusji o Polsce do agendy. Taki krok „nie miałby początkowo prawnych skutków, byłby jednak kontrą wobec polskiego stanowiska, że jest jedynie ofiarą politycznych napaści KE” – ocenia Broessler. Zanim to zrobi, Timmermans musi jednak wysondować, czy ma wystarczające poparcie w Radzie Europejskiej. W przeszłości Holender skarżył się, że kraje UE zostawiły go w tej sprawie samego – zauważa dziennikarz „SZ”.

Broessler pisze, że Timmermansa poparł w środę szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. „Uważam, że robi doskonałą robotę, dlatego popieramy go” – powiedział Gabriel. Zdaniem szefa MSZ Niemiec Timmermans odgrywa ważną rolę przy ocenie tego, „co w kwestii praworządności w Polsce zostało dokonane, a co jest naruszane”.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*