Raport ELN: Rosja i NATO przygotowują się do wojny

fot.Julioen Warnand/EPA

fot.Julioen Warnand/EPA

W związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy relacje między Moskwą a Zachodem uległy ochłodzeniu, co doprowadziło do nasilenia ćwiczeń wojsk rosyjskich i NATO, które przygotowują się do wojny – wynika z opublikowanego w środę raportu European Leadership Network.

Brytyjski think-tank zwraca uwagę, że konfrontacja między Zachodem a Rosją ma dwa aspekty. Pierwszy dotyczy agresywnych poczynań rosyjskich samolotów, w tym naruszania przestrzeni powietrznej państw Zachodu. Dochodziło do takich przypadków w ciągu ostatnich 15 miesięcy – wylicza ELN w dokumencie. Drugi aspekt dotyczy zwiększenia zakresu i skali manewrów wojskowych przeprowadzanych ostatnio przez obie strony. Oba czynniki stanowią zagrożenie dla pokoju i stabilizacji w Europie – uważa ELN.

Think-tank przypomina, że w marcu w Rosji obyły się ćwiczenia, w których wzięło udział 80 tys. żołnierzy. Natomiast w czerwcu siły NATO z 19 państw członkowskich uczestniczyły w manewrach „Sojusznicza Tarcza” przeprowadzonych na wschodniej flance Sojuszu. Seria ćwiczeń, których większość odbyła się w Polsce, zgromadziła 15 tys. żołnierzy NATO.

ELN analizując te manewry zwraca uwagę, że obie strony trenowały wariant zakładający konflikt zbrojny. „Rosja szykuje się na konflikt z NATO, a NATO przygotowuje się na możliwą konfrontację z Rosją” – podkreślono w dokumencie. Analitycy ELN zaznaczają, że nie przesądza to o nieuchronności wojny, jednak wpływa na podtrzymanie napięcia w Europie, które w konsekwencji może doprowadzić do stanu nieprzewidywalności na Starym Kontynencie.

Londyński think-tank ocenia, że istnieją jednak sposoby na rozładowanie, albo zminimalizowanie narastającego napięcia. Jednym z nich jest poprawienie wzajemnej komunikacji; Rosja i NATO powinny informować się o planowanych ćwiczeniach wojskowych – uważają analitycy ELN. Dodatkowo zwracają się do stron konfliktu o lepsze wykorzystanie kanałów współpracy i komunikacji jakie daje OBWE.

Analitycy think-tanku sugerują także politykom obu stron, aby oszacowali bilans korzyści i strat płynących z nasilenia ćwiczeń wojskowych. Na koniec ELN apeluje do Rosji i NATO o opracowanie nowego traktatu, który określałby m.in. wzajemne ograniczenia w rozmieszczeniu pewnych typów broni i wojsk, a także obustronne inspekcje. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco, Opinie

Comments

  1. lukasz
    lukasz 12 sierpnia, 2015, 13:25

    Wojna oczywiscie ze w Polsce sie rozegra .25 lat wolnosci I zero broni atomowej w Polsce???

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*