„NYT”: Prawica wraca z hukiem do władzy w Polsce

fot.Justin lane/PAP/EPA

fot.Justin lane/PAP/EPA

Po prawie 10 latach główna opozycyjna partia prawicowa Prawo i Sprawiedliwość „wraca z hukiem” do władzy, obiecując wyborcom wyższe pensje i obronę tradycyjnych katolickich wartości – relacjonuje wybory parlamentarne w Polsce poniedziałkowy „New York Times”.

Nowojorski dziennik podkreśla, że sondażowe wyniki exit poll, zgodnie z którymi PiS może nawet samodzielnie rządzić w Polsce, „niezwykle wymownie” obrazują przyłączenie się Polski do jej wielu regionalnych sąsiadów, którzy już wcześniej „przesunęli się na prawo”.

„Wygląda na to, że po raz pierwszy w historii postkomunistycznej Polski żadna z lewicowych lub socjaldemokratycznych partii w kraju nie przekroczyła progu, by zdobyć mandaty w parlamencie” – podkreśla „NYT”.

PiS, jak relacjonuje „NYT”, już w niedzielę ogłosiło zwycięstwo, a jej lider Jarosław Kaczyński zapewnił, że nie będzie „żadnej zemsty, (…) żadnych osobistych rozgrywek. Żadnego kopania tych, którzy upadli – nawet jeśli upadli z własnej winy i słusznie”. Gazeta zauważa, że brat zmarłego w 2010 roku w katastrofie lotniczej prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego nie prowadził kampanii jako kandydat swej partii na premiera. „Chociaż oczekuje się, że to on będzie sprawować władzę za kulisami i choć to on był głównym mówcą podczas niedzielnego świętowania zwycięstwa, urząd premiera ma przypaść innemu weteranowi partii – Beacie Szydło” – wyjaśnia „NYT”.

Dziennik zauważa, że licząca 38 mln mieszkańców Polska „jest zarówno największym, jak i najbardziej ekonomicznie żywotnym krajem w Europie Wschodniej i w ostatnich latach wyrosła na regionalnego lidera”. Mimo to – analizuje dalej „NYT” – okazało się, że rozczarowani wyborcy są „coraz bardziej zmęczeni słuchaniem o kwitnącej gospodarce”, która ich zdaniem pozostawiła zbyt wielu ludzi daleko w tyle, zwłaszcza za bardziej zamożnymi mieszkańcami krajów Europy Zachodniej.

Platforma Obywatelska – dodaje „NYT” – była na cenzurowanym od zeszłego lata, czyli od kiedy kilku rządowych urzędników zostało nielegalnie podsłuchanych i przyłapanych na „niepoprawnych politycznie komentarzach”. Kolejnym ciosem dla PO było odejście jej dotychczasowego lidera Donalda Tuska, który zrezygnował z funkcji premiera, by zostać przewodniczącym Rady Europejskiej w Brukseli.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Opinie
Tags: NYT, polska, wybory

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*