„NYT”: Bronią Putina w walce z Zachodem jest „państwo wywiadowcze”

„NYT”: Bronią Putina w walce z Zachodem jest „państwo wywiadowcze”

Bronią prezydenta Rosji Władimira Putina, którą wykorzystuje do walki z USA i ich partnerami, jest „państwo wywiadowcze” – pisze na łamach poniedziałkowego „New York Timesa” ekspert CIA ds. Rosji John Sipher.

Według tegorocznego raportu amerykańskiego wywiadu Rosja będzie nadal stanowiła zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych oraz bliskich im państw i będzie starała się pogłębiać i wykorzystywać takie kwestie zapalne, jak konflikty czy napięcia rasowe, społeczne oraz polityczne, jako rodzaj broni – pisze Sipher.

Zdaniem autora najlepiej przygotować się do konfrontacji z Rosją i jej metodami osłabiania przeciwników od środka, analizując modus operandi KGB w latach zimnej wojny. Sipher przypomina, że Rosja stała się państwem zdominowanym bardziej przez siły związane ze służbami specjalnymi niż przez Komunistyczną Partię Związku Radzieckiego, gdy do władzy doszedł w 1980 roku Jurij Andropow, który był „dla Putina modelem i mentorem”.

Rosja jest „reżimem, który w swej polityce zagranicznej (…) opiera się na operacjach służb wywiadowczych”, a dla Putina takie metody są „sprawdzoną bronią służącą do radzenia sobie z problemami XXI wieku” – pisze Sipher.

Służby specjalne Rosji nie koncentrują się na zbieraniu danych wywiadowczych, co jest praktyką na Zachodzie, ale na „skrytych sposobach osłabiania przeciwnika od wewnątrz, aby – gdyby wybuchła wojna – móc łatwiej ją wygrać” – wyjaśnia ekspert.

Nowa, hybrydowa sztuka wojenna Rosji polega na wpływaniu na to, w jaki sposób przeciwnik postrzega świat, na „konfundowaniu, wyczerpaniu i wprowadzaniu w błąd oponentów, aby w rezultacie przejąć kontrole nad ich główną narracją” – pisze Sipher.

„Operacja infekcja” była jedną z takich „globalnych kampanii dezinformacyjnych” obliczonych na przekonanie opinii publicznej, że „wirus AIDS jest bronią, którą Pentagon stworzył po to, by zniszczyć kraje rozwijające się” – przypomina autor i podkreśla, że najnowszym przykładem takiej taktyki jest ingerencja Rosji w wybory w USA w 2016 roku.

Służby specjalne na zlecenie Kremla wciąż posługują się zabójstwami. „Próba zabicia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii to prawie ta sama zimnowojenna taktyka, co zamordowanie ukraińskiego nacjonalisty Stepana Bandery w roku 1959” – kontynuuje Sipher. Wyjaśnia, że tajemnica zabicia Bandery w jego monachijskim mieszkaniu wyjaśniła się dopiero wtedy, gdy sprawca uciekł z Rosji wiele lat później i opowiedział o wykorzystaniu trucizny powodującej śmierć wyglądającą na skutek ataku serca.

„Jedność Zachodu jest naszą najlepszą obroną” – argumentuje autor. „Putin raczej wie, że nie może konkurować z Zachodem w otwartym polu”, a więc sięga po tradycyjne metody działania służb specjalnych, by „oszołomić, skonfundować i sparaliżować swych wrogów”.

Plemienne podziały w amerykańskiej polityce pozwalają Kremlowi wykorzystywać słabości USA, a „antyeuropejskie nastawienie prezydenta (Donalda) Trumpa jest z całą pewnością najlepszym prezentem dla prezydenta Putina” – konkluduje Sipher. (PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin
fot.MAXIM SHIPENKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*