„NYT”: Antonio Guterres to świetny wybór na szefa ONZ

Antonio Guterres fot.Andres Kosters/EPA

Antonio Guterres
fot.Andres Kosters/EPA

Antonio Guterres to pod każdym względem świetny wybór na sekretarza generalnego ONZ; może on przywrócić poczucie misji i reputację tej międzynarodowej organizacji, nadal szukającej dla siebie roli w skomplikowanym współczesnym świecie – pisze „New York Times”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ porozumiała się w środę, że to były premier Portugalii powinien zostać następnym sekretarzem generalnym ONZ. W czwartek Guterres zostanie formalnie zarekomendowany przez Radę.

Guterres ma „doświadczenie, energię i dyplomatyczne wyczucie, których będzie potrzebował do prowadzenia ONZ w czasie, gdy organizacja stoi w obliczu regionalnych wojen, narastających napięć między Rosją i Zachodem, agresywnej postawy Chin w Azji i kryzysu uchodźczego na Bliskim Wschodzie i w Europie” – podkreśla amerykański dziennik w czwartkowym artykule redakcyjnym, zatytułowanym „Nowy głos dla skomplikowanego świata”.

„NYT” przypomina, że Guterres był szefem rządu Portugalii, a następnie, jako wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców, „skutecznie naciskał na zachodnie rządy, by bardziej angażowały się w pomoc i wypracowywał porozumienia w trudnych warunkach”. Wobec wzrostu nacjonalistycznych postaw w Europie i USA w reakcji na kryzys uchodźczy „Guterres, dzięki rozumieniu problemu i żarliwym zabiegom o sprawiedliwe, ludzkie rozwiązania, może skłonić rządy do dalszego przyjmowania uchodźców”.

Wojny na Bliskim Wschodzie i w innych regionach świata osłabiły wiarę w podstawową misję ONZ jako siły działającej na rzecz pokoju – zauważa „NYT”. Zdaniem gazety nowy szef ONZ nie tylko powinien, zgodnie z własnymi deklaracjami, zwiększyć dyplomatyczne wysiłki, by wypracować porozumienia pokojowe w Syrii, Libanie i Jemenie, ale też zabiegać o złagodzenie regionalnej rywalizacji między szyickim Iranem a sunnicką Arabią Saudyjską, nadzorować implementację irańskiego porozumienia atomowego, egzekwować sankcje za rozwijanie programu jądrowego przez Koreę Północną i zapewnić, by miliony cierpiących ludzi nie umarły z głodu.

W czasie, gdy bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są siły pokojowe w strefach konfliktu, ONZ musi też – zdaniem „NYT” – skłonić kraje członkowskie do wzmocnienia ich liczebności, a także poprawić mechanizmy wykrywania i karania nadużyć ze strony błękitnych hełmów. Wśród innych zadań nowego sekretarza generalnego gazeta wskazuje m.in. reformę agend ONZ, które w 2014 roku z opóźnieniem zareagowały na epidemię wirusa ebola.

„NYT” apeluje też, by Guterres jako nowy szef ONZ zgodnie z głoszonymi deklaracjami mianował więcej kobiet na kierownicze stanowiska w organizacji.

Guterres może jako sekretarz generalny ONZ stać się „jednoczącą siłą i autorytetem moralnym w czasie, gdy świat podzielony jest w wielu sprawach, a przede wszystkim w sprawie Syrii” – pisze „New York Times”. „Jeśli państwa członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ mu na to pozwolą, (Portugalczyk) może jeszcze przywrócić poczucie misji i reputację międzynarodowej instytucji, która wciąż szuka dla siebie roli w niebezpiecznym i skomplikowanym świecie” – konkluduje dziennik.(PAP)

Categories: Ameryka, Opinie
Tags: guterres, NYT, ONZ

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*