Niemcy. Kohl w „Tagesspieglu” krytykuje politykę migracyjną Merkel

Helmut Kohl fot.Arno Burgi/EPA

Helmut Kohl fot.Arno Burgi/EPA

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl skrytykował na łamach dziennika „Tagesspiegel” politykę migracyjną rządu Angeli Merkel i ostrzegł, że Europa nie może stać się ojczyzną dla milionów uchodźców z całego świata. W poniedziałek Kohl spotka się z Viktorem Orbanem.

„Klucz do rozwiązania (problemu) znajduje się w regionach, z których pochodzą uchodźcy, a nie w Europie. Europa nie może stać się nową ojczyzną dla milionów biednych ludzi z całego świata” – napisał Kohl w przedmowie do węgierskiego wydania swej ostatniej książki „Z troski o Europę”.

Redakcja „Tagesspiegla” zapowiedziała w sobotę na swojej stronie internetowej publikację fragmentu tekstu Kohla w papierowym wydaniu w niedzielę.

Były kanclerz zakwestionował decyzję podjętą przez Merkel we wrześniu 2015 roku o otwarciu granicy dla uchodźców z Syrii koczujących w fatalnych warunkach na dworcu kolejowym w Budapeszcie. „Samotne decyzje, nawet jeśli wydają się pojedyńczym osobom uzasadnione, powinny należeć, tak jak i działania narodowe na własną rękę, do przeszłości” – pisze Kohl. Swoją ówczesną decyzję Merkel konsultowała jedynie z Austrią.

W swoim tekście Kohl nazwał premiera Węgier Viktora Orbana, który należy do najzacieklejszych krytyków Merkel, „swoim przyjacielem”. W sprawach dotyczących Europy jesteśmy „z moim przyjacielem Orbanem jednego zdania” – pisze były kanclerz.

Kryzys migracyjny jest zdaniem Kohla „testem wytrzymałościowym” dla Unii Europejskiej. „Powrót do dawnego myślenia w kategoriach państwa narodowego zagraża pokojowi i wolności” – uważa polityk CDU. Były kanclerz zaznaczył, że niezależnie od aspektów humanitarnych Europa powinna w swojej polityce uwzględnić też kwestie kultury i bezpieczeństwa. Jak podkreślił, wielu uchodzców nie pochodzi z żydowsko-chrześcijańskiego kręgu kulturowego, który jest fundamentem naszego systemu wartości i ładu społecznego.

Kohl był w latach 1982-98 kanclerzem najpierw RFN, a po 1990 roku zjednoczonych Niemiec. Uważany jest za architekta jedności Niemiec i Europy. Jedną z zasad jego polityki było uwzględnianie w polityce UE stanowiska mniejszych krajów.

86-letni polityk spotka się z Orbanem w poniedziałek w swoim domu w Ludwigshafen.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*