Media:Brexit obniży wzrost gospodarczy w Niemczech o 0,25 pkt proc.

fot.Patrick Seeger/EPA

fot.Patrick Seeger/EPA

Niemiecki Produkt Krajowy Brutto zmniejszy się wskutek decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej w 2017 roku o 0,25 pkt proc. – podał we wtorek dziennik „Rheinische Post”, opierając się na wyliczeniach Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW).

Zdaniem ekspertów zapowiedź Brexitu doprowadzi do wyraźnej dewaluacji funta i silnego spadku wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii, co odbije się negatywnie na wzroście gospodarczym w Niemczech, jeszcze zanim Brexit zostanie przeprowadzony.

Analitycy IW założyli, że funt straci 10 proc. swojej wartości, a brytyjska gospodarka będzie się w 2017 roku rozwijała w tempie 0,5 proc.

Dewaluacja funta pogorszy konkurencyjność niemieckich firm, co spowoduje spadek niemieckiego eksportu o 9 proc. – czytamy w „Rheinische Post”. Zmniejszy się też, o 3,5 proc., import z Wielkiej Brytanii do Niemiec.

„Szacowany spadek niemieckiego eksportu i importu do i z Wielkiej Brytanii może doprowadzić do spadku niemieckiego PKB o ćwierć punktu procentowego” – cytuje redakcja fragment raportu IW.

Zdaniem ekonomistów „twarda” wersja Brexitu doprowadziłaby do spadku niemieckiego PKB o 0,5 pkt proc., natomiast „miękki” Brexit skutkowałby spadkiem o 0,14 pkt proc.

Niemiecki rząd oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidują, że PKB Niemiec wzrośnie w 2017 roku o 1,4 proc. Komisja Europejska ocenia tempo wzrostu Niemiec bardziej optymistycznie – 1,6 proc. (PAP)

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*