Media amerykańskie: ruch „żółtych kamizelek” przyparł Macrona do muru

Media amerykańskie: ruch „żółtych kamizelek” przyparł Macrona do muru

Ruch „żółtych kamizelek” we Francji przyparł prezydenta Emmanuela Macrona do muru – pisze w środę „New York Times”. „Wall Streat Journal” i „Washington Post” oceniają, że protesty zagroziły reformom Macrona, jednak szef państwa nie powinien z nich rezygnować.

Po objęciu urzędu Macron zapewnił, że nie wycofa się z przeprowadzenia reform gospodarczych, tak jak to robili jego poprzednicy, ustępując przed strajkującymi i protestującymi – zaznacza w artykule redakcyjnym „Washington Post”. „WP” zwraca uwagę, że Macron przetrwał już inne, „bardziej konwencjonalne” strajki i demonstracje, m.in. przeciwko zmianom w prawie pracy, jednak protest „żółtych kamizelek” przytłoczył francuski rząd i wyprowadził go z równowagi.

Według „WP” demonstracje „żółtych kamizelek” doprowadziły do tego, że Francja, która – jak się wydawało – „stanowiła kontrapunkt wobec zwrotu w stronę nacjonalizmu znacznej części demokratycznego Zachodu, stała się tak krucha i skłócona jak wielu jej sąsiadów”.

Zdaniem „WP” ogłoszone we wtorek zawieszenie na sześć miesięcy planowanej od 1 stycznia podwyżki akcyzy na paliwo najprawdopodobniej nie zdemobilizuje „żółtych kamizelek”. „WSJ” ocenia z kolei, że decyzja ta „może skłonić protestujących do powrotu do domu, jednak ich ruch osiągnął taką skalę i zyskał tak dużo sympatii w społeczeństwie, że obecnie zagrożona jest cała reforma gospodarki”.

Ryzyko nie polega jedynie na tym, że reformy Macrona będą zablokowane; według „WP” groźniejsze może być otwarcie drzwi dla Marine Le Pen z radykalnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego czy szefa skrajnie lewicowej partii Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona.

Macron, według „NYT”, nie zauważył rosnącego niezadowolenia, a kiedy nastąpił jego wybuch, nie miał innej odpowiedzi niż wycofanie się ze swojego planu. „Odwrót to niebezpieczna zagrywka” – pisze w artykule redakcyjnym nowojorski dziennik. Gazeta wskazuje, że protestujący zauważyli, że ich głosy są słyszalne jedynie kiedy podpalają samochody w centrum Paryża i już zaczęli żądać więcej. Wśród nowych żądań pojawiają się apele o odejście z urzędu Macrona i rozwiązanie parlamentu. „WP” zauważa, że poparcie dla prezydenta spadło poniżej 30 proc.

Kadencja Macrona wygasa w 2022 roku i nie ma konstytucyjnego mechanizmu, pozwalającego na usunięcie prezydenta z urzędu, więc wcześniejsza dymisja szefa państwa w związku z protestami jest mało prawdopodobna – ocenia „WP”. Jednak protesty osłabią Macrona, określanego przez „WP” jako jednego z niewielu europejskich liderów-globalistów. „NYT” ocenia, że jego dymisja byłaby błędem.

„WSJ” ocenia w artykule redakcyjnym, że Macron zawiesił podwyżkę akcyzy, gdy zdał sobie sprawę z tego, że marginalna redukcja dwutlenku węgla nie jest warta szkód w gospodarce i poświęcenia politycznej kariery.

„WP” zwraca uwagę, że ruch „żółtych kamizelek” nie ma lidera, a według „NYT” rząd nie miał z kim zasiąść przy stole negocjacyjnym.

„Potęga mediów społecznościowych polegająca na szybkiej mobilizacji masowego gniewu bez żadnych mechanizmów dialogu czy hamulców stanowi zagrożenie, wobec którego liberalna demokracja nie może się poddawać” – podkreśla „NYT”. Gazeta przypomina, że Macrona i parlament wybrano w demokratycznych wyborach zaledwie 1,5 roku temu i reformy, które chcą wdrożyć, są tym co obiecywano w czasie kampanii i czego potrzebuje Francja. (PAP)

fot.YOAN VALAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*