„FT”: Trump może wyrządzić poważne szkody handlowi międzynarodowemu

Donald Trump zadzwonił do Rahma Emanuela fot.Albin Lohr-Jones/PoolEPA

Donald Trump zadzwonił do Rahma Emanuela fot.Albin Lohr-Jones/PoolEPA

W środowym komentarzu londyński dziennik „Financial Times” ostrzegł, że po objęciu urzędu prezydenta USA przez Donalda Trumpa jego ekipa może w ramach przedsięwzięć protekcjonistycznych inicjować wojny handlowe, szkodząc w ten sposób gospodarce światowej.

„Siły będące u podstaw sprzeciwu wobec globalizacji przedstawia się często w przesadnych wymiarach. Wybranie Trumpa może jednak wszystko zmienić. Uzbrojony w wizję świata, w którym zysk Chin jest stratą Ameryki i dysponujący prezydenckimi uprawnieniami do unieważniania traktatów handlowych oraz wprowadzania doraźnych ceł może Trump wyrządzić poważne szkody we względnie krótkim czasie” – pisze „FT”.

„Do swego zespołu od handlu powołał już dwóch instynktownych protekcjonistów palących się do konfrontacji z Chinami, Wilbura Rossa (jako przyszłego ministra handlu – PAP) i Petera Navarro (jako przyszłego dyrektora Państwowej Rady Handlu – PAP). Rolą Kongresu może być ograniczenie administracji w jej najdzikszych impulsach protekcjonistycznych, przy czym mielibyśmy do czynienia z sytuacją przypominającą powierzenie dzieciom prowadzenia przedszkola” – zaznacza gazeta.

„Globalizacja przetrwała wiele rzeczy, ale inwazja merkantylistycznego populizmu w stylu Trumpa może być dla niej wyzwaniem największym od dziesięcioleci. Rok 2016 nie był bynajmniej dla międzynarodowego handlu katastrofalny, ale może się okazać rokiem trwożnego wyczekiwania na wybuch wojen handlowych” – prognozuje „Financial Times”. (PAP)

Categories: Ameryka, Opinie, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*