„FT”: Obama w Wietnamie musi uważać, by nie rozniecić nowych sporów

Barack Obama w Witnamie fot.STR/EPA

Barack Obama w Witnamie fot.STR/EPA

Barack Obama odwiedza Wietnam w czasie, gdy USA konsolidują politykę zwrotu ku Azji i szukają pola współpracy z dawnym wrogiem wobec roszczeń Chin na Morzu Południowochińskim. Musi jednak uważać, by nie rozniecać nowych konfliktów – pisze „Financial Times”.

Wizyta Baracka Obamy w Wietnamie nastąpiła w czasie, gdy USA konsolidują politykę strategicznego zwrotu ku Azji i szukają pola współpracy z Wietnamem, byłym wrogiem, wobec agresywnych roszczeń wysuwanych przez Chiny na Morzu Południowochińskim. Rząd w Hanoi sygnalizował już, że może zgodzić się na rozmieszczenie sił amerykańskiej marynarki wojennej w dawnej bazie w zatoce Cam Ranh. Wietnam liczył też, że wizyta Obamy stanie się okazją do zniesienia przez USA embargo na broń, jednej z ostatnich pozostałości dawnego konfliktu, to jednak „mógłby być krok za daleko” – ocenił brytyjski dziennik w artykule, który ukazał się przed ogłoszeniem przez prezydenta USA w w Hanoi decyzji o zniesieniu embarga.

Sam fakt, że Wietnam ubiega się o bliższą współpracę militarną z Waszyngtonem, to sygnał zmian, jakie zachodzą pod wpływem determinacji Obamy, by więcej dyplomatycznych, wojskowych i gospodarczych zasobów USA poświęcić na wzmacnianie relacji z Azji i przeciwstawienie się regionalnym ambicjom Pekinu – podkreśla „FT”. Jednak „zniesienie embarga na broń teraz mogłoby zostać wykorzystane przez Chiny jako potwierdzenie ich tezy, że USA prowadzą do militaryzacji regionu, a także groziłoby prowokacją Chin w czasie, gdy trybunał w Hadze ma ocenić zasadność roszczeń tego kraju do wód, które Filipiny uważają za swoje” – uważa „FT”.

Obama powinien też wystrzegać się opinii, że „nagradza reżim znany z braku postępów w kwestii przestrzegania praw człowieka” – zaznacza „FT”, przypominając, że rząd w Hanoi uchodzi za jeden z najbardziej represyjnych na świecie.

Jako przykład „bardziej zrównoważonego podejścia” brytyjska gazeta podaje propozycję Johna McCaina, republikańskiego senatora i jeńca z czasów wojny w Wietnamie. Opowiada się on za nieograniczoną sprzedażą technologii do Wietnamu w celu wzmocnienia obrony morskiej tego kraju, twierdzi jednak, że każda dostawa broni powinna być oceniana indywidualnie i uzależniona od postępów w przestrzeganiu praw człowieka przez Hanoi.

Z wyciągania ręki do „trudnych reżimów”, od Kuby przez Birmę po Iran, Obama uczynił znak rozpoznawczy swej prezydentury, jednak „zażegnując dawne konflikty, Obama musi uważać, by nie rozniecać nowych” – konkluduje „Financial Times”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*